Zmiana czasu spędza sen z powiek. Czy Donald Tusk posłucha obywateli? [SONDAŻ]
Już w najbliższy weekend Polska przestawi zegary z czasu letniego na zimowy. Choć zmiana ta pozwala na dłuższy sen, coraz więcej obywateli kwestionuje sens jej utrzymania. Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, większość Polaków wolałaby całkowitą rezygnację z tego rozwiązania.
Czy zmiana czasu jest konieczna?
Wprowadzenie zmian czasu miało na celu oszczędność energii, jednak współczesne badania sugerują, że efekt oszczędnościowy jest minimalny. Dodatkowo wielu obywateli zgłasza, że przestawianie zegarów wpływa negatywnie na ich samopoczucie, zaburzając rytm dnia. Decyzją premiera zmiany czasu w Polsce mają obowiązywać przynajmniej do 2026 roku, ale zgodnie z wynikami sondażu, 53% Polaków chciałoby, aby Donald Tusk zrewidował te plany i przychylił się do ich życzenia o zmianie przepisów.
Sondaż IBRiS: Polacy chcą rezygnacji ze zmiany czasu
Z badania wynika, że ponad połowa Polaków (53%) uważa, iż zmiana czasu powinna zostać zniesiona, co najchętniej wprowadziłaby w życie natychmiastowo. Jedynie 19,3% respondentów sądzi, że zmiany można by zlikwidować w 2026 roku, natomiast zaledwie 16,2% popiera kontynuowanie dotychczasowego systemu.
Polska w ślad za innymi krajami?
Wprowadzenie jednolitego czasu staje się coraz bardziej powszechnym postulatem w krajach Unii Europejskiej. Wiele państw, jak Hiszpania i Niemcy, rozważa podobne kroki, argumentując, że całoroczny czas letni lub zimowy poprawiłby komfort życia obywateli. Jakie decyzje podejmie Donald Tusk w obliczu rosnącego sprzeciwu społeczeństwa?
Źródło: Onet.pl / jh
Skomentuj artykuł