Kolejne zmiany w szkołach. Nauczyciele stracili możliwość urlopu zdrowotnego

Kolejne zmiany w szkołach. Nauczyciele stracili możliwość urlopu zdrowotnego
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
edziecko.pl

Nowelizacja Karty Nauczyciela weszła w życie 1 września 2024 roku. Umożliwia ona nauczycielom z odpowiednim stażem przejście na wcześniejszą emeryturę, ale jednocześnie pozbawia ich prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Problem ten może dotyczyć tysięcy osób, co wywołuje głosy o potrzebie modyfikacji przepisów.

Prawo do wcześniejszej emerytury kosztem urlopu zdrowotnego?

Nowelizacja Karty Nauczyciela, która obowiązuje od 1 września 2024 roku, wprowadziła zapis umożliwiający nauczycielom z 30-letnim stażem pracy, w tym 20 latami przy tablicy, przejście na wcześniejszą emeryturę. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed 1 września 1966 roku. Jednak jest to przepis, który budzi kontrowersje. Według artykułu 73 ust. 2 tej ustawy, nauczyciele, którzy mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, automatycznie tracą prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.

Związkowcy oraz eksperci z branży edukacyjnej wskazują, że jest to błąd legislacyjny, który może dotyczyć dużej grupy nauczycieli. Wprowadzona regulacja, zamiast poprawić warunki pracy, wywołała dodatkowe trudności. Nauczyciele, którzy chcieliby skorzystać z urlopu zdrowotnego, muszą zrezygnować z prawa do wcześniejszej emerytury.

DEON.PL POLECA

Głos związków zawodowych: Niesprawiedliwy zapis

Organizacje związkowe, w tym Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", już od momentu wprowadzenia nowelizacji sygnalizowały, że przepis ten jest krzywdzący. Lesław Ordon, rzecznik tej sekcji, przypomina, że problem został poruszony podczas rozmów z ministrem edukacji, Przemysławem Czarnkiem, jednak mimo zrozumienia tematu, nie podjęto żadnych działań naprawczych.

- Mówiliśmy o tym ministrowi Czarnkowi. On rozumiał problem i obiecał, że do tematu wrócimy, ale po wakacjach nastał czas wyborów, a temat ucichł - mówi Ordon.

W efekcie nic w tej sprawie się nie zmieniło, mimo że resort edukacji uznał, iż przepisy wymagają poprawy.

Resort edukacji obiecuje zmiany

Według portalu portalsamorzadowy.pl, obecna minister edukacji, Barbara Nowacka, deklaruje, że przepisy dotyczące urlopów dla poratowania zdrowia zostaną poprawione, jednak brak konkretnych działań. Waldemar Jakubowski, przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność", podkreśla, że modyfikacja art. 73 ust. 2 to stosunkowo prosta operacja legislacyjna, która nie powinna wywołać dużych skutków finansowych. Problemem jest jednak opieszałość ministerstwa.

- Ministerstwo uparło się, że zmiany będą procedowane zwykłym trybem, co może opóźnić ich wprowadzenie nawet o kilkanaście miesięcy - zaznacza Jakubowski.

Czy urlop zdrowotny zniknie dla kolejnych nauczycieli?

Największym zagrożeniem jest jednak upływ czasu. Jeśli przepisy nie zostaną zmienione przed 1 września 2025 roku, kolejna grupa nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Będzie to dotyczyć nauczycieli urodzonych po 31 sierpnia 1966 roku, ale przed 1 września 1969 roku, którzy również mają odpowiedni staż pracy. Według szacunków MEiN, może to być aż 27,5 tys. osób. Łącznie z obecną grupą, prawo do urlopu zdrowotnego straci wtedy blisko 50 tys. nauczycieli.

Źródło: edziecko.pl 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brianna Labuskes

Silne kobiety, różne historie, jedno wspólne wyzwanie

Berlin 1933. Po sukcesie debiutanckiej powieści Althea James otrzymuje zaproszenie do Niemiec, aby wziąć udział w programie wymiany kulturowej. Berlin ją olśniewa! Dziewczyna widzi tłumy wiwatujące na cześć...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kolejne zmiany w szkołach. Nauczyciele stracili możliwość urlopu zdrowotnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.