Znamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla

Znamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla
(fot. Wikipedia / CC BY-SA 3.0 // Mark Neyman / Government Press Office (Israel) [CC BY-SA 3.0])
PAP / kk

To ostatnia z Nagród Nobla w ramach tegorocznego rozdania. W 2019 Pokojowa Nagroda Nobla powędrowała do premiera Etiopii Abiya Ahmeda Alego.

Ogłoszenie wyboru Norweskiego Komitetu Noblowskiego:

W 2018 roku Pokojową Nagrodą Nobla zostali wyróżnieni Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i Nadia Murad z Iraku. Oboje „za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych”. Mukwege jest kongijskim ginekologiem, który specjalizuje się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych i pastorem w kościele zielonoświątkowym. Nadia Murad to działaczka społeczna, a od 2016 amsadorka dobrej woli ONZ. Jest jazydką, którą w 2014 roku porwali bojownicy ISIS. Padła ofiarą gwałtu ze strony porywaczy, ale po trzech miesiącach udało się jej uciec z niewoli. Schronienie znalazła wraz z siostrą w Niemczech. Od tego czasu podróżuje, wygłasza prelekcje o sytuacji cywilów doświadczających wojennej przemocy.

DEON.PL POLECA

Abiy Ahmed Ali etiopski polityk, a od 2 kwietnia 2018 premier Etiopii. W uzasadnieniu komitet poinformował, że nagroda powędruje do Alego "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich działaczy pracujących na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

Opublikowany przez The Norwegian Nobel Institute / Det Norske Nobelinstitutt Piątek, 11 października 2019

"Przyznanie Pokojowej Nagrodzie Nobla premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Alemu to wyraz uznania jego zasług na rzecz pokoju, jedności i współpracy w kraju i regionie" - oceniła kancelaria szefa rządu. To zwycięstwo wszystkich Etiopczyków - podkreślono.

"Odkąd Abiy Ahmed objął polityczne przywództwo w kwietniu 2018 roku, z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki realizowanej przez swój rząd" - napisano w komunikacie wydanym po ogłoszeniu decyzji przez Norweski Komitet Noblowski.

Wskazano, że na szczeblu krajowym Abiy nakazał "uwolnienie z więzień dziesiątek tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla mediów i partii politycznych oskarżonych na mocy ustawy antyterrorystycznej, aby mogły one powrócić z uchodźstwa i pokojowo włączyć się (w życie publiczne w kraju - PAP)", a także "poszerzył przestrzeń (działania) partii politycznych, przyczynił się do pojednania między rywalizującymi grupami, w tym między grupami wyznaniowymi, oraz utworzył komisję pokoju i pojednania".

Wśród dokonań laureata na szczeblu regionalnym kancelaria premiera wymienia przełamanie wieloletniego impasu w relacjach z sąsiednią Erytreą i "zaprzestanie aktów wrogości", które umożliwiło połączenie rodzin i bliskich rozdzielonych przez granicę między państwami.

Postęp w tej dziedzinie przełożył się na wzmocnienie stabilności w regionie, zwłaszcza w Rogu Afryki, oraz na pokojowe przekazanie władzy w Sudanie - zaznaczono.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla premierowi Abiyowi to "wspólne zwycięstwo wszystkich Etiopczyków" i wezwanie do wspierania pokoju i działań na rzecz dobrobytu kraju.

"Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii Abiya Ahmeda Alego ma zachęcać tego polityka do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju" - oświadczyła w piątek organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International.

"Ta nagroda to wyraz uznania dla kluczowej pracy rządu premiera Abiya Ahmeda w celu wdrożenia reform na rzecz praw człowieka w Etiopii po dekadach prześladowań na wielką skalę" - skomentował sekretarz generalny Amnesty Kumi Naidoo w wydanym oświadczeniu.

Zastrzegł jednak, że "praca Abiya Ahmeda jest daleka od ukończenia".

"Ta nagroda powinna go zmotywować do zajęcia się zaległymi wyzwaniami w dziedzinie praw człowieka, która grożą zaprzepaszczeniem dotychczasowych postępów. (Abiy) powinien niezwłocznie zapewnić, by jego rząd zajął się sprawą utrzymujących się napięć na tle etnicznym, które grożą niestabilnością i dalszymi naruszeniami praw człowieka" - podkreślił Naidoo.

Szef organizacji humanitarnej Norweska Rada Uchodźców, Jan Egeland, ocenił z kolei, że "zdumiewające" są ostatnie osiągnięcia Etiopii. Wskazał jednak, że równie wielkie wrażenie zrobiły na nim spotkania z wieloma z milionów Etiopczyków przesiedlonych na skutek wybuchu przemocy na tle etnicznym, który miał miejsce po zniesieniu części restrykcji.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił wcześniej w piątek w Oslo, że obecny szef rządu Etiopii, sprawujący władzę od kwietnia 2018 roku, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i sąsiednią Erytreą.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.