Związki zawodowe: płaca minimalna to 1720 zł

Związki zawodowe: płaca minimalna to 1720 zł
(fot. schoschie / Foter.com / CC BY)
PAP / mh

Płaca minimalna w 2014 r. powinna wynosić 1720 zł (obecnie wynosi 1600 zł brutto) - to wspólne stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej - podał szef FZZ 1720 zł. Wyliczenia MPiPS mówią o poziomie 1680 zł na 2014 r.

Stanowisko zostało przyjęte w czwartek przez trzy centrale reprezentowane w Komisji: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych (FZZ). Przewodniczący OPZZ Jan Guz poinformował, że nie udało się osiągnąć wspólnego stanowiska związków zawodowych i organizacji pracodawców w sprawie wzrostu płacy minimalnej, dlatego sprawa ta będzie teraz tematem negocjacji na forum Komisji Trójstronnej. Przekonywał, że propozycje wypracowane wspólnie przez stronę związkową są umiarkowane i rozsądne.
Proponowana nowa kwota płacy minimalnej odpowiada 44 proc. średniego wynagrodzenia - powiedział Chwałka w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.
"Liczę, że rozmowy na temat płacy minimalnej w ramach Komisji będą dialogiem autentycznym, a nie pozorowanym" - dodał.
Jak poinformował wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Henryk Nakonieczny, związki zawodowe ustaliły też wspólne stanowisko w sprawie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej (nie mniej niż 6 proc.) i budżetówce (nie mniej niż 7,1 proc.). Związki chcą także, by wzrost emerytur i rent wynosił nie mniej niż prognozowana stopa inflacji na przyszły rok plus 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r.
Nakonieczny podkreślił, że proponowane wartości są ustalone przy obecnie zapowiadanych przez rząd wskaźnikach makroekonomicznych i mogą zostać skorygowane, jeśli rząd te wskaźniki zmieni. "Zakładając, że obecne wskaźniki zostaną utrzymane i zrealizowane, proponowany przez nas wzrost będzie można sfinansować z budżetu państwa" - zapewnił wiceprzewodniczący "S".
Związkowcy chcą też, by rząd podniósł kwotę wolną od podatku, podniósł koszty uzyskania dochodu oraz zmienił progi dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej - mówił Guz.
Koszt godziny pracy przy płacy minimalnej w Polsce - to 7 euro, a w Europie ten wskaźnik wynosi 27 euro - argumentował szef OPZZ. Przypomniał, że np. koszty uzyskania przychodu nie były podwyższane od początku istnienia koalicji PO-PSL, czyli od 6 lat, a w tym czasie koszty utrzymania wzrosły.
Zgodnie z prawem rząd ma czas do 15 czerwca, by przedstawić Komisji Trójstronnej oficjalną propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2014 r. Komisja ma do 15 lipca czas na wypracowanie wspólnego stanowiska. Jeśli go nie będzie, do 15 września rząd samodzielnie zdecyduje o tym, ile ona wyniesie w 2014 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Związki zawodowe: płaca minimalna to 1720 zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.