Kard. Ayuso u skihów: uznajmy prawo innych do bycia traktowanym z szacunkiem
- Braterstwo międzyludzkie na rzecz pokojowego współżycia może zacząć się i umacniać jedynie dzięki uznaniu prawa drugiego do godnego życia i bycia traktowanym z szacunkiem - powiedział kard. Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego otwierając w Rzymie międzyreligijną konferencję „Braterstwo międzyludzkie na rzecz zgody i pokoju”.
Hiszpański kardynał zwrócił uwagę, że „wielu ludzi staje się coraz bardziej ślepymi na potrzeby innych, przyzwyczaja się do cierpienia ubogich”. Tymczasem „jeśli się pilnie nie zaangażujemy w praktykowanie braterstwa i solidarności i nie zdołamy znaleźć sposobu i środków do świadomego budowania mostów relacji między ludami oraz zgody i pokoju w społeczeństwie, to grozi nam, że zostaniemy oskarżeni o przyspieszenie ogromnego upadku ludzkości”.
Aby do tego nie doszło, konieczne jest kierowanie się czterema imperatywami: żyć naprawdę tak, jak nauczają tego nasze religie; zdobyć wiedzę o religii drugiego, bo tylko tak można „zburzyć mury niewiedzy i przesądów”; zapewnić każdemu uprawnioną przestrzeń praktykowania własnej religii i dawania o niej świadectwa bez lęku ani faworyzowania; budować mosty, aby dać nadzieję w każdej trudnej sytuacji.
Odpowiadając kardynałowi, Gursharan Singh, sekretarz Sikhi Sewa Society również dał wyraz przekonaniu, że obecnie coraz bardziej konieczne są relacje międzyreligijne, dialog i wspólne działanie jako „imperatywy życia w środowisku religijnie pluralistycznym i wielokulturowym, szukając drogocennych pereł, które ożywiają drogę nas wszystkich ku jedności z innymi”. Przypomniał słowa założyciela religii sikhijskiej o „równości istnień ludzkich” i o braterstwie całej ludzkości jako „najwyższym porządku duchowym”.
Skomentuj artykuł