Kard. Ayuso u skihów: uznajmy prawo innych do bycia traktowanym z szacunkiem

Kard. Ayuso u skihów: uznajmy prawo innych do bycia traktowanym z szacunkiem
(fot. Vatican News - Français / YouTube)
KAI / ms

- Braterstwo międzyludzkie na rzecz pokojowego współżycia może zacząć się i umacniać jedynie dzięki uznaniu prawa drugiego do godnego życia i bycia traktowanym z szacunkiem - powiedział kard. Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego otwierając w Rzymie międzyreligijną konferencję „Braterstwo międzyludzkie na rzecz zgody i pokoju”.

Zorganizowało ją Sikhi Sewa Society z okazji 550. rocznicy urodzin Guru Nanaka, założyciela sikhizmu.

Hiszpański kardynał zwrócił uwagę, że „wielu ludzi staje się coraz bardziej ślepymi na potrzeby innych, przyzwyczaja się do cierpienia ubogich”. Tymczasem „jeśli się pilnie nie zaangażujemy w praktykowanie braterstwa i solidarności i nie zdołamy znaleźć sposobu i środków do świadomego budowania mostów relacji między ludami oraz zgody i pokoju w społeczeństwie, to grozi nam, że zostaniemy oskarżeni o przyspieszenie ogromnego upadku ludzkości”.

Aby do tego nie doszło, konieczne jest kierowanie się czterema imperatywami: żyć naprawdę tak, jak nauczają tego nasze religie; zdobyć wiedzę o religii drugiego, bo tylko tak można „zburzyć mury niewiedzy i przesądów”; zapewnić każdemu uprawnioną przestrzeń praktykowania własnej religii i dawania o niej świadectwa bez lęku ani faworyzowania; budować mosty, aby dać nadzieję w każdej trudnej sytuacji.

Odpowiadając kardynałowi, Gursharan Singh, sekretarz Sikhi Sewa Society również dał wyraz przekonaniu, że obecnie coraz bardziej konieczne są relacje międzyreligijne, dialog i wspólne działanie jako „imperatywy życia w środowisku religijnie pluralistycznym i wielokulturowym, szukając drogocennych pereł, które ożywiają drogę nas wszystkich ku jedności z innymi”. Przypomniał słowa założyciela religii sikhijskiej o „równości istnień ludzkich” i o braterstwie całej ludzkości jako „najwyższym porządku duchowym”.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ayuso u skihów: uznajmy prawo innych do bycia traktowanym z szacunkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.