Szef PE napisał do prezydenta Dudy ws. ustaw o sądach

Szef PE napisał do prezydenta Dudy ws. ustaw o sądach
(fot. shutterstock.com()
PAP/ ed

Szef PE Antonio Tajani w opublikowanym we wtorek na Twitterze liście zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, by jako gwarant konstytucji rozważył kwestię ustaw o KRS, sądach powszechnych i SN, biorąc pod uwagę zaniepokojenie PE dot. m.in. niezależności polskiego sądownictwa.

"To prawodawstwo spowodowało wielkie zaniepokojenie w Parlamencie Europejskim, ponieważ może być wbrew fundamentalnym zasadom traktatów europejskich, może osłabiać niezależność i bezstronność polskiego sądownictwa i podważać rozdział władzy w Polsce" - napisał w liście Tajani.

Apeluję o dodatkowe rozważenie sprawy

DEON.PL POLECA

"Ponadto, (...) do Sejmu trafił nowy projekt, który mógłby zakończyć kadencję sędziów Sądu Najwyższego i pozwolić ministrowi sprawiedliwości na decydowanie o ich zastąpieniu. Zostałem poinformowany, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym ma być omawiany i potencjalnie może zostać nawet przyjęty na sesji w dniach 18-20 lipca.

W obliczu tego, że sprawa jest pilna, na prośbę znacznej większości liderów politycznych w PE, muszę przesłać Panu sygnał troski. Biorąc pod uwagę Pana rolę jako najwyższego gwaranta polskiej konstytucji, z szacunkiem apeluję o dodatkowe rozważenie sprawy i wzięcie pod uwagę tych wątpliwości" - zaznaczył w liście szef PE.

Przekazał też, że kopię listu otrzymał również szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wywołał liczne protesty

Projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę. Wywołał protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. W niedzielę odbyły się manifestacje przed Sejmem oraz siedzibą Sądu Najwyższego. W poniedziałek z inicjatywy PO doszło w Sejmie do spotkania, w którym uczestniczyli posłowie klubów opozycyjnych z wyjątkiem Kukiz'15 oraz m.in. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, b. I prezesa SN Adama Strzembosza, b. prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Na podpis prezydenta czekają już nowelizacje ustawy o KRS i ustawy o ustroju sądów powszechnych. Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef PE napisał do prezydenta Dudy ws. ustaw o sądach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.