Abp Ryś: od postawy naszego ciała zależy jakość naszej modlitwy

(fot. youtube.com)

"Inaczej się modlisz siedząc, inaczej się modlisz stojąc, inaczej się modlisz klęcząc na dwóch kolanach, a inaczej się modlisz na przykład kucając" - mówi arcybiskup. Posłuchaj, dlaczego tak wiele w modlitwie zależy właśnie do naszego nastawienia.

DEON.PL POLECA

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: od postawy naszego ciała zależy jakość naszej modlitwy
Komentarze (10)
HP
~Honorata P.
22 lipca 2020, 13:32
Dyskusja nad postawa, zapewne wazna i potrzebna. Ale od soboty moja wiara w Kosciol ulegla zachwianiu a ja zgorszeniu. Slub w Lagiewnikach po podwojnym uniewaznieniu malzenstwa. Nie slyszalam z ust hierarchow jakiegos slowa wyjasnienia skierowanego do nas wiernych. Mysle sobie, ze slowa Jezusa o zgorszeniu maluczkich z rowna sila dotyczy tych, ktorzy pomagaja, sprzyjaja, jak i tych, ktorzy na to nie reaguja. Jestem porazona. Kosciele hierarchiczny - Jak Ci ufac????
MB
~Marcin Baran
22 lipca 2020, 19:34
Od tych którzy gorszą innych gorsi są ci którzy się gorszą na pokaz
HP
~Honorata P.
24 lipca 2020, 00:20
Rozumiem, ze to osad moich intencji I ocena mojej postawy. Czyli wyraz Pana niezgody z moimi argumentami. Oczywiscie pelne prawo posiadania innego zdania. Tylko po co te argumenty ad personam?!
KN
~Kazimierz Nowak
21 lipca 2020, 23:37
Każdy chętnie się wypowiada że przecież "nie od klęczenia, siedzenia czy leżenia na łóżku ważność modlitwy zależy". Tylko że dla ilu ludzi lenistwo i niechęć do odgniatania sobie kolan wyraża się właśnie w takim tłumaczeniu. Dla mnie autorytetem są święci, którzy cierpiący, obolali, umęczeni po całym dniu pracy nie modlili się na leżąco - tylko klęczeli, składali ręce, wstawali w środku nocy aby się modlić. Ciało i jego wygoda łatwo zaczyna się panoszyć i próbuje zakrzyczeć ducha. Jest jakaś głęboka racja w tym, że modlitwę na leżąco lub siedząco zostawiamy ludziom naprawdę skrajnie schorowanym - a sami przed majestatem Bożym klękamy i naszym całym ciałem wyrażamy cześć i uwielbienie. Zawstydzają nas w tej mierze wyznawcy judaizmu czy islamu, którzy nie uznają kompromisów jeśli idzie o postawę ciała w czasie modlitwy.
MB
~Marcin B.
21 lipca 2020, 10:11
Oprócz postawy jest tutaj wiele innych ważnych, ciekawych rzeczy poruszonych.
AN
~Anna Nowak
20 lipca 2020, 18:41
Postawa klęcząca jak i siedząca jest dobra na modlitwie. Jeżeli mamy zdrowe kolana możemy klęczeć , ja siedzę bo miałam złamane kolano, tak mi jest najlepiej, nie widzę żadnej różnicy, najważniejsze jest skupienie na modlitwie, zjednoczenie się z obecnością Jezusa i myślenie o tym co się mówi. Jezus wie na co nas stać, przyjmuje nasze modlitwy, ważne jest wtedy serce i oddanie się na modlitwie. Z kolei na pielgrzymkach wszyscy się modlą idąc, przecież to też jest przyjęte. Postawa kuczna jest nie dopuszczalna na modlitwie.
MZ
~Maria Zielińska
20 lipca 2020, 03:50
Bardzo szanuję abp.Rysia,ba słucham Jego kazań ,bogatych w treść i dających do myślenia,jednakże w tym przypadku nie zgadzam się z Nim.Rozmowa czy modlitwa z Panem Bogiem ma sens wtedy gdy czujemy łączność duchową z naszym Stwórcą a to czy siedzimy czy spacerujemy nie ma znaczenia.Długo już żyję na tym świecie i odkąd pamiętam nigdy moja modlitwa na klęczkach nie dawała mi poczucia bliskości z Bogiem takiej jak ta gdy siedziałam,spacerowałam czy pracując rozmawiałam sobie z Panem, ot tak zwyczajnie z potrzeby serca.Czy zatem moja modlitwa przez to jest mniej ważna czy obrażająca Boga? Ja Go po prostu kocham i traktuję jak Ojca z którym mogę o wszystkim porozmawiać ,pożalić się i zwyczajnie kochać całym sercem.
AT
~Andrzej Twardowski
20 lipca 2020, 12:39
Czuję tak samo jak Pani. Pozdrawiam Andrzej Twardowski
P
Piotr ~
20 lipca 2020, 13:49
Z tego co piszesz, wynika, że jednak zgadzasz się z abp Rysiem. Chyba błędnie wyczytałaś między wierszami, że postawa klęcząca jest lepsza, ale nie było o tym w ogóle mowy. Abp Ryś nie wskazał, która postawa jest lepsza, tylko zauważył, że postawa ma znaczenie, bo ciało i duch to jedność. Co też Ty potwierdziłaś swoim przykładem.
MK
~Masia Kowalik
19 lipca 2020, 15:08
O ciele - tak sobie myśle że jak ktoś siedzi nieruchomo i naprawdę mimo wysiłku nie idzie mu sie sie skupić i cały czas odpływa to może lepiej jest wstać a nawet podnieść ręce do góry? Ale to wymagałoby takiej odwagi różnienia się od otoczenia jak u Noego a jak w dodatku jest taka konwencja albo nawet instrukcja żeby siedzieć i najlepiej sie nie ruszać to w ogóle sie nie da.