Czwarty tydzień Ćwiczeń Duchowych
Gdy brak nam duchowej wolności, przywiązujemy się nadmiernie do osób, miejsc, dóbr materialnych, tytułów, profesji, zaszczytów i do uznania w oczach innych.
Jednym z celów Ćwiczeń jest pomóc rekolektantom wzrastać w duchowej wolności. Jak pisał Ignacy, Ćwiczenia mają służyć "do przezwyciężenia samego siebie i do uporządkowania swego życia - bez kierowania się jakimkolwiek przywiązaniem, które byłoby nieuporządkowane" (ĆD 21).
Wolność duchowa to wolność wewnętrzna, wolność umysłu i serca. Osoby wolne duchem wiedzą, kim są, i znając swoje talenty i ograniczenia, dobrze się czują tacy, jacy są. Potrafią rozpoznać obecność Boga, odnaleźć sens swojego życia i dokonywać wyborów wypływających z tego, kim są, niezależnie od okoliczności. W swoim często cytowanym wprowadzeniu do Ćwiczeń zatytułowanym Spiritual Freedom (Wolność duchowa) John J. English SJ opisuje tę wolność jako "akceptację siebie jako pochodzącego historycznie od Boga, zmierzającego ku Bogu i będącego z Bogiem".
Pamiętając o tej naszej najbardziej fundamentalnej tożsamości, stawiamy Boga w centrum naszego życia. Pracujemy, by uzyskać coraz większą świadomość własnego powołania i odpowiadać na nie jeszcze wielkoduszniej. Absorbuje nas i przeszkadza nam w słuchaniu Bożego wezwania i odpowiedzi na nie wiele rzeczy: lęki, uprzedzenia, chciwość, chęć posiadania kontroli nad innymi, perfekcjonizm, zazdrość, resentymenty, zadręczanie się wątpliwościami. Wszystkie te skłonności krępują nas i utrudniają kochanie Boga, samych siebie oraz innych ludzi tak, jak winniśmy to czynić. Powodują chaos w duszy i prowadzą do kiepskich wyborów.
Gdy brak nam duchowej wolności, przywiązujemy się nadmiernie do osób, miejsc, dóbr materialnych, tytułów, profesji, zaszczytów i do uznania w oczach innych. Wszystkie te rzeczy są dobre same w sobie, gdy są uporządkowane i gdy kieruje nimi Boża miłość. Stają się nieuporządkowanymi przywiązaniami lub miłościami, gdy wypychają Boga z centrum naszego życia i same stają się kluczem do naszej tożsamości. Tymczasem, jak podkreślały to dotychczasowe tygodnie modlitwy, fundamentalną prawdą naszej tożsamości jest fakt, że Bóg kocha nas bezwarunkowo.
W tym tygodniu modlimy się o większą wolność duchową. Czyniąc to, stajemy się świadomi naszych nieuporządkowanych przywiązań. Takie badanie własnego wnętrza będziemy kontynuować także w kolejnych tygodniach i dlatego nie trzeba się spieszyć, by uporządkować cały nasz dom w tydzień. Pozwólmy wyzwalającej łasce Boga działać łagodnie w naszym wnętrzu.
Cotygodniowa modlitwa o łaskę
Modlę się o następujące łaski: aby wzrastać w wewnętrznej wolności; aby uświadomić sobie bardziej moje nieuporządkowane przywiązania, które przeszkadzają mi kochać Boga, innych ludzi i siebie.
DZIEŃ 1
Przeczytaj Łk 1, 26-38. Rozważaj w modlitwie Zwiastowanie i zachwyć się wolnością Maryi mówiącej "tak!". Zwróć uwagę na to, jak radzi sobie ze swoimi lękami i skupia się na Bogu. Módl się powoli słowami Ewangelii, medytuj nad nimi lub wyobraź sobie, że jesteś naocznym świadkiem tej sceny.
DZIEŃ 2
Powtórzenie Łk 1, 26-38 (zob. niżej wyjaśnienie zasady powtórzenia).
DZIEŃ 3
Przeczytaj Mk 10, 17-27 (Jezus zachęca bogatego młodzieńca do pójścia za Nim). Zastanów się nad tym, czy młodzieniec posiadał wolnością ducha. Zwróć uwagę, w jaki sposób zwraca się do niego Jezus. Zapytaj siebie: "Co pociąga mnie do tego, by pójść za Jezusem, a co mnie od tego powstrzymuje?"
DZIEŃ 4
Powtórzenie Mk 10, 17-27.
DZIEŃ 5
Przeczytaj Flp 3, 7-16. Proś w modlitwie o całkowite skupienie umysłu i serca na Chrystusie, takie samo, które cechowało świętego Pawła. Zapytaj siebie: "Kiedy doświadczyłem/ doświadczyłam lub byłem/byłam świadkiem takiego skupienia, takiej wolności w moim życiu?" Zawsze musimy modlić się o więcej duchowej wolności; nie potrafimy stać się wolni sami z siebie.
DZIEŃ 6
Przeczytaj J 3, 22-30. Przedmiotem refleksji uczyń wolność Jana Chrzciciela: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał". Zapytaj siebie: "W jaki sposób i we mnie objawiła się taka wolność i postawienie w centrum innego człowieka? W jakich obszarach mojego życia muszę wyzwolić się z nadmiernego zaprzątnięcia własną osobą i z chęci kontroli?"
DZIEŃ 7
Dokonaj przeglądu całego tygodnia. Smakuj otrzymane łaski.
Treści do dalszej refleksji
Duchu Boży, Prosimy cię, pomóż nam kierować
wszystkimi naszymi działaniami
zgodnie z Twoimi natchnieniami,
prowadzić je z Twą łaskawą pomocą,
by każda modlitwa i każda nasza praca
zaczynały się zawsze od Ciebie
i przez Ciebie doprowadzone były do szczęśliwego końca.
Amen
Ignacjańskie powtórzenie
Jako że sam Ignacy porównuje Ćwiczenia duchowe (czyli modlitwę) do ćwiczeń fizycznych, można powiedzieć, że czasami grozi nam pokusa, by przebyć je sprintem. Tymczasem wzrastanie w modlitwie nie polega na tym, by ślizgać się po powierzchni, lecz by zanurzać się wciąż głębiej w tajemnicę Boga. Ignacy przypomina nam na początku Ćwiczeń, że duszę zadowala i syci nie znajomość większej liczby faktów lub szersza perspektywa, lecz smakowanie licznych łask Boga i odpoczynek w Bożej Obecności (ĆD 2). Innymi słowy, w życiu duchowym staramy się iść w głąb, miast próbować ogarniać coś jak najszerzej, a równocześnie zbyt płytko.
Aby pomóc uprościć nam i spowolnić naszą modlitwę, Ignacy proponuje "powtórzenia" wcześniejszych ćwiczeń (ĆD 62). Nie oznacza to odtworzenia poprzedniej modlitwy minuta po minucie ani dokładnego powtórzenia każdej części ćwiczeń i każdego czytania biblijnego. Chodzi bardziej o to, by powrócić do słów, obrazów, pragnień, uczuć, oporów, wewnętrznych poruszeń, do tego, co nam się objawiło i co nas pociągnęło szczególnie mocno, gdy po raz pierwszy odprawialiśmy dane ćwiczenie.
Powtórzenia nie mają być nudne i nie powinniśmy podchodzić do nich z założeniem: "przecież to już zrobiłem/zrobiłam". Mają uprościć modlitwę i pomóc nam wejść w nią głębiej. Powtórzenie modlitwy to jak spędzenie jeszcze większej ilości czasu z ukochaną osobą.
Modlitwa św. Anzelma z Canterbury
Naucz mnie szukać Ciebie
i pokaż się szukającemu
ponieważ ani nie mogę Cię szukać
jeżeli Ty mnie nie pouczysz
ani też znaleźć
jeżeli Ty się mnie nie ukażesz.
Obym szukał Cię pragnąc i pragnął szukając!
Obym Cię znalazł kochając i kochał znajdując!
* * *
Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl
Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ
* * *
Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ
Skomentuj artykuł