Czy osoby konsekrowane są prorokami dla współczesnego świata?

Fot. Jakub Kołacz SJ
KAI / jk

„Dziś prorokami posyłanymi przez Boga są osoby konsekrowane” – mówił bp Jacek Kiciński CMF w bazylice św. Krzyża w Warszawie, nawiązując tym samym do zbliżającego się – obchodzonego 2 lutego – Dnia Życia Konsekrowanego.

Bp Jacek Kiciński CMF, który jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego nawiązał do sytuacji religijnej w Polsce. Jak ocenił, jest ona podobna do tej, jakiej doświadczył naród wybrany. „Po czasie zachwytu nad wolnością, która jest przecież darem Boga, następuje powolne zatopienie się w doczesności. I dla wielu z nas Bóg staje się niepotrzebny” – stwierdził. Dalej wskazywał, że coraz częściej porzucenie Boga i jego prawa staje się wyznacznikiem nowego stylu życia, zaś apostazja jawi się jak wyraz sprzeciwu wobec instytucji Kościoła. „Mamy dziś do czynienia z wiarą deklaratywną, czyli bez zobowiązań. Ktoś niekiedy mówi «ja wierzę w Boga, ale nie potrzebuje pośrednictwa ludzkiego». I obecna sytuacja sprawia wrażenie, że Bóg na nowo się ukrył. I znów jest niewidzialny i niesłyszalny” – powiedział bp Kiciński. Wspomniał także o trudnych wydarzeniach na świecie: wojnie na Ukrainie i w innych krajach, głód na ziemi, niesprawiedliwy wyzysk człowieka przez człowieka, handel ludźmi.

Biskup wskazywał, że wobec tych zjawisk człowiek może doświadczyć tzw. milczenia Boga. “Może ktoś pytać: gdzie jesteś, Boże? Czy rzeczywiście Bóg przestał o nas pamiętać?”. Zapewnił jednocześnie, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu, a zwłaszcza tych, którzy za nim tęsknią.

Bóg w swojej nieskończonej miłości posyła proroków, którzy idą do narodu wybranego. „Dziś są to osoby konsekrowane: to są nasi bracia i siostry, którzy pragną w swoim życiu naśladować Jezusa Chrystusa, żyjąc ewangelicznymi radami: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem”. Przypomniał także, że papież Franciszek nazwał życie zakonne najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa. „Osoby zakonne: siostry zakonne, ojcowie i bracia, instytuty świeckie, dziewice, pustelnicy i wdowy to prorocy w dzisiejszym świecie. To właśnie oni uczą nas poszukiwać oblicza Boga, pokazują nam, że wierność jest możliwa dzięki miłości i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo” – podkreślił bp Kiciński.

DEON.PL POLECA


Dzień Życia Konsekrowanego z inicjatywy Jana Pawła II obchodzony jest corocznie 2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej. Z tej okazji w wielu diecezjach odbywają się spotkania osób konsekrowanych, które przez wspólną modlitwę wspierają się nawzajem, a przez swą oddaną pracę starają się w prosty sposób świadczyć o radości podążania za Chrystusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy osoby konsekrowane są prorokami dla współczesnego świata?
Komentarze (4)
DK
~Dawid Kasnel
1 lutego 2023, 16:38
Na jakiej podstawie mają być prorokami? Bo założyli habit? No i co w związku z tym? Z doświadczenia wiem, że ubranie, które się nosi nie zawsze świadczy o człowieku, najczęściej właśnie doznaję tego wrażenia w Kościele Rzymskokatolickim. Wiara w Boga bez pośrednictwa ludzkiego? Tzn rozumiem, że autor mówi o pośrednictwie pracowników Kościoła? Oczywiście, że jest możliwa: spotkasz w życiu osobę, która darzy się bezwarunkową miłością? Dla mnie to już jest pośrednik do Boga. Spotkasz prawdziwych proroków, którzy idą ku człowiekowi, naukowców, biologów, lekarzy, również misjonarzy- to są już pośrednicy, bo Bóg stawia ich na naszej drodze ku naszemu rozwojowi, poznaniu Boga. Sam habit, koloratka nikogo świętym, ani prorokiem nie czyni. Bardzo często jest jednak kamuflażem różnej maści szarlatanów.
Krzysztof Łoskot
30 stycznia 2023, 21:47
Każdy ma misję prorocką! Nie wydaje mi się by funkcyjni Kościoła Katolickiego mieli jej więcej.
JG
~Jan Goździuk
30 stycznia 2023, 21:38
Z tego jak mówi i co mówi widać że już zbyt długo jest biskupem by nawiązać kontakt z normalnym człowiekiem. Szkoda!
AM
~Aleksander Mac
30 stycznia 2023, 13:40
Klerykalizm w czystej postaci.