Czy zmarli nas widzą i słyszą? Odpowiedź księdza może zaskakiwać

Fot. Kenny Orr / unsplash.com
YouTube.com / tk

Czy zmarli nas widzą i słyszą? Taki temat w swoim kazaniu na Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych poruszył michalita ks. Mateusz Szerszeń.

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

- Są takie dni, kiedy w moim życiu odczuwam obecność moich bliskich zmarłych, przodków (…), także tych, których nigdy nie znałem. A zatem mam pewne doświadczenie istnienia świata niewidzialnego, nadprzyrodzonego. Świata, który można zobaczyć tylko po śmierci. I rodzi się we mnie pytanie. Pytanie, które ustawia moją pobożność i moje życie duchowe w kierunku nieba, bo pytam siebie nie raz tak: czy nasi zmarli widzą i słyszą to, co my robimy na ziemi? Jak odpowiada na to Kościół? - zastanawia się ks. Szerszeń.

- Po pierwsze dla człowieka wierzącego istnienie świata duchów jest czymś oczywistym (…) – mówi kapłan i przytacza biblijną historię króla Saula, który poprosił wiedźmę, aby wywołała ducha proroka Samuela. Ona spełniła prośbę Saula, lecz Biblia wyraźnie potępia to wydarzenie.

- Nie wolno niepokoić zmarłych, nie wolno wywoływać duchów, bo to się źle kończy i dla Saula też to się źle skończyło. Ale jednocześnie ten fragment mówi o tym, że ludzie na ziemi są w stanie nawiązać kontakt ze zmarłymi, że zmarli słyszą to, co mówimy i widzą to, co robimy - mówi ks. Szerszeń.

- Co mówi o tej sprawie Nowy Testament? – pyta się kapłan i przytacza przypowieść Jezusa o bogaczu i żebraku, którzy zmarli w tym samym czasie. Bogacz trafił do piekła, a żebrak na łono Abrahama.

- W myśli bogacza rodzi się spostrzeżenie, że zmarli mogą przychodzić do żywych i mogą ich ostrzec przed losem, który czeka ich po śmierci. Ale Abraham wspomina: "to niemożliwe, bo między nami a wami zionie przepaść".

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że jest kategoria dusz, co do której mamy pewność, że nas słyszą i widzą. Co więcej, my też możemy się do nich zwracać, możemy się do nich modlić. Kim jest ta grupa? To są święci (…). Możemy się do nich zwracać na modlitwie, bo oni wiedzą, czują i słyszą to, co robimy. Dlatego w Kościele od początku istniał kult świętych.

- A jak jest z duszami czyśćcowymi? – zastanawia się ks. Szerszeń.

Obejrzyj cały film ks. Mateusza Szerszenia CSMA

Źródło: YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy zmarli nas widzą i słyszą? Odpowiedź księdza może zaskakiwać
Komentarze (6)
TN
~Tadeusz Nowak
17 listopada 2024, 08:59
Drazniaca jest ta pewnosc siebie i dezynwoltura z jaka duchowni wyjasniaja zdolnosci duszy, zycie po smierci, pieklo, nieno, czysciec. Niejeden ksiadz przekona sie tam kiedys, jakie bzdury opowiadal
LW
~Laura Walon
29 sierpnia 2024, 18:04
Chciałabym wiedzieć czy mój kochany tata szczęśliwy jest ,opiekowałam się nim,ale jak zmarł nie boje się ciemności ,czuje opiekę i chciałabym żeby dał znać ,chociaż czuje obecność rzadko.
KM
Kasia Manska
18 sierpnia 2024, 16:32
Zmarł mój Tata i myślałam że mam urojenia ale dopiero gdy poszperałam w internecie czułam intensywność papierosów którą palił mój tata, w tym momencie nikt nie palił i to nie pierwsze taka rzecz taka zecz
FG
~Filopoltyk Gazetapl
18 stycznia 2024, 20:07
Jestem w szoku ze ksiadz tak uwarza. W Biblii jest jednoznacznie napisane ze jest pieczec i ani jedna ani druga strona nie moga sie ze soba skontaktowac. Niestety kosciol instytucjoalny idzie na "rękę" starym wierzeniom i lubi podsycac ludzkie podniety. Filopolityk.
MK
~Michał Kiełkowski
10 listopada 2024, 18:47
Czy chodzi o Mdr 2,5? Tam jest mowa o niemożności powrotu, a nie komunikacji. Czy może jakiś inny fragment, bo nie kojarzę?
IM
~Izaak Moria
4 listopada 2023, 12:03
Przypowieść o bogaczu i Łazarzu posługuje się (jak każda przypowieść) łatwo przyswajalnymi obrazami. Nie należy jej traktować jako faktycznego opisu życia po śmierci. Z opisanego w I Księdze Samuela seansu spirytystycznego również nie wynika, żeby duch Samuela wiedział, co aktualnie dzieje się na świecie, skoro Saul sam mu to opowiada. Trudno więc przyjąć, że umarli widzą i słyszą to, co robimy. Tym bardziej, jeśli wsłuchamy się w słowa z 9. rozdziału Księgi Koheleta: "Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć / lecz umarli nic nie wiedzą / i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, / gdyż ich imię idzie w zapomnienie. / Zarówno ich miłość, jak ich / nienawiść, a także ich gorliwość / dawno minęły; / i nigdy już nie mają udziału / w niczym z tego, / co się dzieje pod słońcem".