Czy zmarli nas widzą i słyszą? Odpowiedź księdza może zaskakiwać

Czy zmarli nas widzą i słyszą? Odpowiedź księdza może zaskakiwać
Fot. Kenny Orr / unsplash.com
YouTube.com / tk

Czy zmarli nas widzą i słyszą? Taki temat w swoim kazaniu na Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych poruszył michalita ks. Mateusz Szerszeń.

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

- Są takie dni, kiedy w moim życiu odczuwam obecność moich bliskich zmarłych, przodków (…), także tych, których nigdy nie znałem. A zatem mam pewne doświadczenie istnienia świata niewidzialnego, nadprzyrodzonego. Świata, który można zobaczyć tylko po śmierci. I rodzi się we mnie pytanie. Pytanie, które ustawia moją pobożność i moje życie duchowe w kierunku nieba, bo pytam siebie nie raz tak: czy nasi zmarli widzą i słyszą to, co my robimy na ziemi? Jak odpowiada na to Kościół? - zastanawia się ks. Szerszeń.

- Po pierwsze dla człowieka wierzącego istnienie świata duchów jest czymś oczywistym (…) – mówi kapłan i przytacza biblijną historię króla Saula, który poprosił wiedźmę, aby wywołała ducha proroka Samuela. Ona spełniła prośbę Saula, lecz Biblia wyraźnie potępia to wydarzenie.

- Nie wolno niepokoić zmarłych, nie wolno wywoływać duchów, bo to się źle kończy i dla Saula też to się źle skończyło. Ale jednocześnie ten fragment mówi o tym, że ludzie na ziemi są w stanie nawiązać kontakt ze zmarłymi, że zmarli słyszą to, co mówimy i widzą to, co robimy - mówi ks. Szerszeń.

DEON.PL POLECA

- Co mówi o tej sprawie nowy testament? – pyta się kapłan i przytacza przypowieść Jezusa o bogaczu i żebraku, którzy zmarli w tym samym czasie. Bogacz trafił do piekła, a żebrak na łono Abrahama.

- W myśli bogacza rodzi się spostrzeżenie, że zmarli mogą przychodzić do żywych i mogą ich ostrzec przed losem, który czeka ich po śmierci. Ale Abraham wspomina: "to niemożliwe, bo między nami a wami zionie przepaść".

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że jest kategoria dusz, co do której mamy pewność, że nas słyszą i widzą. Co więcej, my też możemy się do nich zwracać, możemy się do nich modlić. Kim jest ta grupa? To są święci (…). Możemy się do nich zwracać na modlitwie, bo oni wiedzą, czują i słyszą to, co robimy. Dlatego w Kościele od początku istniał kult świętych.

- A jak jest z duszami czyśćcowymi? – zastanawia się ks. Szerszeń.

Obejrzyj cały film ks. Mateusza Szerszenia CSMA

Źródło: YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Rafał Grądzki

O tych, którzy odchodzą – i tych, którzy im towarzyszą

Jedni odchodzą w ciszy, inni w smutku lub w samotności. Niektórym udaje się umrzeć wśród najbliższych lub z poczuciem ulgi. Ale jak naprawdę wygląda śmierć?...

Skomentuj artykuł

Czy zmarli nas widzą i słyszą? Odpowiedź księdza może zaskakiwać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.