Nudne "Święto Zmarłych" po katolicku? Nic podobnego! Nowe inicjatywy ze świętymi mają się świetnie

Nudne "Święto Zmarłych" po katolicku? Nic podobnego! Nowe inicjatywy ze świętymi mają się świetnie
Ilustracja: DEON.pl / Fot. Depositphotos.com / Facebook / Parafia w Magnuszewie
KAI / mł

Bale Wszystkich Świętych, Noce Świętych, Korowody - to tylko niektóre z pomysłów na zabawę z okazji święta Wszystkich Świętych. Przez długi czas w polskiej tradycji 1 listopada był traktowany jak melancholijne święto zmarłych. Teraz odkrywamy, że dzień Wszystkich Świętych może być czasem radości z Kościoła w niebie.  

Czy motywacją do organizowania czuwań, balów, korowodów i zabaw związanych ze świętymi było coraz bardziej popularne w Polsce Halloween? Na pewno, ale nie tylko; część wydarzeń jest planowana jako "katolicka alternatywa" dla dyniowych imprez, jednak sporo z nich jest udaną próbą podkreślenia, że 1 listopada nie jest dniem żałoby, ale dniem radości ze zbawienia wszystkich ludzi, którzy już są w niebie - czyli świętych. Znanych z nazwiska albo całkiem anonimowych. 

Niemal w każdej diecezji można więc zrobić przegląd propozycji dobrego spędzenia czasu przy okazji dwóch nadchodzących świąt: uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek. Są więc bale Wszystkich Świętych, jest wspólna modlitwa, czuwanie przy relikwiach świętych, szkolne i wspólnotowe Korowody Świętych. Jak wyglądają w praktyce? W czym warto wziąć udział?

Bale Wszystkich Świętych: przebrania i dużo radości

„Licznie zgromadzone dzieci oraz rodzice poprzez wspólną zabawę, modlitwę i śpiew uczcili wszystkich świętych. Nie zabrakło zabaw, tańców oraz pysznych słodkości których było co nie miara” – tak wyglądał bal Wszystkich Świętych, który odbył się w parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Czyżewie. Dzieci przebrane za ulubionych świętych, w towarzystwie rodziców, brały udział w konkursach i zabawach. Był również czas na wspólną modlitwę i śpiewanie.

DEON.PL POLECA

We wtorek 31 października Wieczór Wszystkich Świętych odbędzie się też m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku pod Warszawą. - Będzie to czas wspólnej modlitwy do naszych świętych patronów, świadectwa przynależności do Chrystusa oraz radosnej zabawy – podkreślają organizatorzy. Wydarzenia poprzedzi Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po nabożeństwie odbędzie się spacer ulicami miasta zakończony w „Kawiarence z Misją”, gdzie na uczestników spotkania czekać będzie poczęstunek i inne atrakcje przygotowane dla dzieci.

II Bal Wszystkich Świętych odbył się 29 października, płockiej w Hali Sportowej Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”, a patronem bp Szymon Stułkowski: „będziemy wspólnie cieszyć się z naszego chrześcijańskiego powołania” – napisał w zachęcie do uczestnictwa w balu biskup płocki, dodał, że jest to „Dobra okazja, by przypomnieć naszych patronów z chrztu i bierzmowania, a także uświadomić sobie, że wszyscy razem we wspólnocie Kościoła dążymy do świętości”. Na uczestników wydarzenia czekały m.in. wspólne zabawy, konkursy z nagrodami, poczęstunek. Ubiegłoroczny bal w Płocku cieszył się dużym powodzeniem, wzięło w nim udział około 700 osób.

 

Święci wychodzą na miasto

W parafii w Krobi 29 października odbył się Korowód Świętych, którego celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci świętych Kościoła katolickiego oraz radosne wyrażenie wiary. Uczestnicy marszu przebrali się za swoich ulubionych świętych i nieśli transparenty z ich imionami i mottami. Wydarzenie rozpoczęła wspólna modlitwa w kościele, następnie marsz przeszedł przez główne ulice miasta, kończąc się w Pałacu Biskupów ciepłą herbatą i słodkim poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.

Uroczystym korowodem, a następnie balem, tegoroczne obchody Uroczystości Wszystkich Świętych rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. - Z roku na rok wydarzenie gromadzi coraz więcej dzieci. Tym razem w korowodzie brało udział aż 110 “błogosławionych” i “świętych”. Wśród nich po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć błogosławioną rodzinę Ulmów – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Również w Tarnobrzegu, ulicami miasta przeszedł radosny Korowód Świętych, który 22 października wyruszył z placu przy Zespole Szkół Katolickich do kościoła pw. MBNP na Serbinowie. Najmłodsi uczestnicy, wśród, których można było zobaczyć m.in. św. Franciszka, Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty czy Jadwigę Andegaweńską, nieśli relikwie przechowywane w pobliskich kościołach parafialnych. Do rozśpiewanych uczestników marsza dołączali przypadkowi przechodnie. Kulminacją orszaku była wspólna Eucharystia, której przewodniczył Ks. prał. Jan Biedroń.

Na Korowód Wszystkich Świętych zaprasza też m.in. Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu. Marsz poprzedzi Bal Wszystkich Świętych. - Będziemy się dobrze bawić przy konkursach, zabawach, grach i różnego rodzaju innych ciekawych atrakcjach – zapowiadają pomysłodawcy inicjatywy.

Noc ze świętymi: czuwanie, które przyciąga nie tylko młodych

Tradycyjnie w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach diecezji kieleckiej odbędzie Noc Świętych. Jak podkreślają organizatorzy, czuwanie modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych, przypominają o świętych obcowaniu, angażując dzieci i grupy modlitewne. Centralna uroczystość Nocy Świętych odbędzie się 31 października o godz. 18.00 w kościele Ducha Świętego w Kielcach, gdzie uroczystą Eucharystię odprawi kielecki biskup Jan Piotrowski. Następnie odbędzie się procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.

Również parafia katedralna w Łowiczu zaprasza we wtorek, 31 października, na godzinę 19.00 na Noc Świętych pod hasłem „Wolni w drodze do świętości”. Wydarzenie będzie miało formę wieczoru uwielbienia, dzieci mogą przyjść w przebraniu dowolnego świętego. - Pochylimy się nad postaciami świętych polskich męczenników i pomodlimy się w intencji naszej Ojczyzny z racji zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości – zachęcają organizatorzy na stronie katedry. Po zakończeniu wspólnej modlitwy odbędzie się agapa w domu parafialnym.

„Uwielbienie Boga ze Świętymi” kolejny raz organizuje we wtorek, 31 października, parafia Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Wieczór rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00, następnie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i wieczór chwały ze świętymi. Podczas wydarzenia wiernym towarzyszyć będą relikwie kilkunastu świętych. 

XII Noc Świętych odbędzie się w archikatedrze łódzkiej we wtorek 31 października o godz. 20.00. Tego wieczoru wierni będą się wspólnie modlić, śpiewać oraz wspominać osoby święte i błogosławione. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „nieCodzienna Świętość. Światło z Markowej”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez TVP 3 o godz. 20.35.

KAI /mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
 • Cierpliwi
 • Energiczni
 • Łagodni
 • Nieustraszeni
 • Pogodni
 • Prości
 • Roztropni
 • Ufni
 • Wytrwali
 • Żarliwi
 • Znani i mniej znani

Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich...

Skomentuj artykuł

Nudne "Święto Zmarłych" po katolicku? Nic podobnego! Nowe inicjatywy ze świętymi mają się świetnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.