Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść

(fot. Pawel Loj / flickr.com)
Redakcja DEON.pl / sz

W wielu domach dzisiaj się pości. To obowiązek czy zwyczaj? Czy grozi coś za jego złamanie? A co jeżeli na stole wigilijnym znajdzie się pieczony indyk? Odpowiadamy na wątpliwości czytelników.

Dawniej było znacznie więcej postnych dni w ciągu roku. Do piątków w okresie zwykłym dochodziły jeszcze np. środy. Znane są również przypadki postu w wigilię wielkich świąt i uroczystości. Post rozumiano nie tylko jako wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) lub ograniczenie liczby posiłków (post ilościowy).

Czy jest post w Wigilię?

Głównym celem postu było przygotowanie ciała i przede wszystkim ducha, na głębsze przeżycie nadchodzących świąt. Podejmowano również wiele dodatkowych praktyk jak uczynki miłosierdzia, jałmużna i modlitwa.

DEON.PL POLECA

Boże Narodzenie obok Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt i ma rangę uroczystości. Jego wyjątkowość podkreśla również przypadający po nim liturgiczny okres Bożego Narodzenia, który rozpoczyna się uroczystą oktawą. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy podobnie jak przed Wielkanocą katolików obowiązuje post?

W wigilię Bożego Narodzenia nie ma obowiązku postu

Prawo kanoniczne mówi jasno: w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje post: ani jakościowy, ani ilościowy. Wigilijny post nigdy nie był postem nakazanym przez prawo kanoniczne. Jest to wyłącznie polska tradycja, którą do dziś kultywuje się w wielu domach. Podobnie sprawa ma się z mięsnymi potrawami podczas samej wieczerzy wigilijnej. Nie jest to wymóg, a jedynie tradycja, aby na stole znalazły się głownie ryby i dania jarskie.

Kościół zachęca do zachowania postu w Wigilię

Jednak biskupi i księża zachęcają każdego roku, aby w miarę możliwości uczynić ten dzień postnym, byśmy przez to małe wyrzeczenie, jeszcze bardziej skupili się na istocie tego dnia - czyli Wcieleniu Chrystusa - a nie na nas samych. Dlatego, jeśli ktoś nie zachowa w dniu wigilii Bożego Narodzenia postu, nie łamie żadnego z przykazań i nie grzeszy. Jest to jednak dobry, piękny i pożyteczny zwyczaj.

W które dni w roku trzeba pościć?

Według przepisów prawa kanonicznego dniami postnymi są:

Dniami postnymi wg przepisów prawa kanonicznego są:

  • Wielki Piątek (post ścisły)
  • Środa Popielcowa (post ścisły)
  • każdy piątek roku liturgicznego (post jakościowy)

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść
Komentarze (1)
24 grudnia 2018, 10:32
Post w Wigilię Bożego Narodzenia jest wynikiem wpływu na terenach Rzeczpospolitej tradycji Kościołów Wschodnich, które w wigilię Uroczystości zachochowują post ścisły. Z tego względu w Polsce jest chwalebna tradycja, możnaby powiedzieć ekoumeniczna, zachowywania postu w Wigilię Bożego Narodzenia. O tym mówił kiedyś zmarły prawosławny abp. Jeremiasz. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.