Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść

Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść
(fot. Pawel Loj / flickr.com)
Redakcja DEON.pl / sz

W wielu domach dzisiaj się pości. To obowiązek czy zwyczaj? Czy grozi coś za jego złamanie? A co jeżeli na stole wigilijnym znajdzie się pieczony indyk? Odpowiadamy na wątpliwości czytelników.

Dawniej było znacznie więcej postnych dni w ciągu roku. Do piątków w okresie zwykłym dochodziły jeszcze np. środy. Znane są również przypadki postu w wigilię wielkich świąt i uroczystości. Post rozumiano nie tylko jako wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) lub ograniczenie liczby posiłków (post ilościowy).

Czy jest post w Wigilię? 

Głównym celem postu było przygotowanie ciała i przede wszystkim ducha, na głębsze przeżycie nadchodzących świąt. Podejmowano również wiele dodatkowych praktyk jak uczynki miłosierdzia, jałmużna i modlitwa.

Boże Narodzenie obok Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt i ma rangę uroczystości. Jego wyjątkowość podkreśla również przypadający po nim liturgiczny okres Bożego Narodzenia, który rozpoczyna się uroczystą oktawą. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy podobnie jak przed Wielkanocą katolików obowiązuje post?

DEON.PL POLECA

W wigilię Bożego Narodzenia nie ma obowiązku postu 

Prawo kanoniczne mówi jasno: w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje post: ani jakościowy, ani ilościowy. Wigilijny post nigdy nie był postem nakazanym przez prawo kanoniczne. Jest to wyłącznie polska tradycja, którą do dziś kultywuje się w wielu domach. Podobnie sprawa ma się z mięsnymi potrawami podczas samej wieczerzy wigilijnej. Nie jest to wymóg, a jedynie tradycja, aby na stole znalazły się głownie ryby i dania jarskie.

Kościół zachęca do zachowania postu w Wigilię

Jednak biskupi i księża zachęcają każdego roku, aby w miarę możliwości uczynić ten dzień postnym, byśmy przez to małe wyrzeczenie, jeszcze bardziej skupili się na istocie tego dnia - czyli Wcieleniu Chrystusa - a nie na nas samych. Dlatego, jeśli ktoś nie zachowa w dniu wigilii Bożego Narodzenia postu, nie łamie żadnego z przykazań i nie grzeszy. Jest to jednak dobry, piękny i pożyteczny zwyczaj.

W które dni w roku trzeba pościć? 

Według przepisów prawa kanonicznego dniami postnymi są: 

Dniami postnymi wg przepisów prawa kanonicznego są:

  • Wielki Piątek (post ścisły)
  • Środa Popielcowa (post ścisły)
  • każdy piątek roku liturgicznego (post jakościowy)

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.