Kapelan ZHP: chcemy, by Betlejemskie Światło Pokoju połączyło wszystkich Polaków

Kapelan ZHP: chcemy, by Betlejemskie Światło Pokoju połączyło wszystkich Polaków
(fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI / sz

Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Polski już 16 grudnia br. - Chcemy, by Betlejemskie Światło Pokoju połączyło wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów - powiedział kapelan ZHP, ks. hm. Wojciech Jurkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie. Jak co roku światło z Betlejem przekazywane będzie na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

W konferencji prasowej w Centrum Medialnym KAI w Warszawie wzięli udział: naczelniczka ZHP, hm. Anna Nowosad, rzeczniczka prasowa ZHP hm. Martyna Kownacka, naczelny kapelan ZHP, ks. hm. Wojciech Jurkowski oraz zastępca dyrektor Caritas Polska, ks. Marek Dec. - Przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju ludziom, którzy potrzebują światła, potrzebują pocieszenia, potrzebują przekonania, że nie są sami - powiedziała hm. Anna Nowosad.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na świecach WDPD. - Betlejemskie Światło Pokoju i świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim - przekonywali.

Jak poinformował ks. hm Jurkowski 28 listopada br. w Betlejem odbyła się ceremonia "Pokój i światło". Zgodnie z tradycją austriacki skaut (idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez Austriaków) zapalił Betlejemskie Światło od lampy oliwnej wiszącej w Grocie Narodzenia nad srebrną gwiazdą symbolizującą miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa. Światło przekazane zostało następnie skautom palestyńskim i w specjalnym lampionie przewiezione samolotem do Austrii.

15 grudnia w Linzu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpi tradycyjna uroczystość rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju. 11-letni harcerz Niklas Lehner, który w tym roku zapalił światło w Betlejem przekaże światełko delegacjom harcerzy z różnych krajów, również harcerzom polskim ze Śląska. 19 grudnia Niklas poleci do Brukseli, gdzie wręczy betlejemskie światło przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jean-Claude-Junckerowi.

W najbliższy weekend ponad 3400 harcerek i harcerzy ZHP spotka się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła. Zgodnie z tradycją polscy harcerze otrzymują je od harcerzy słowackich. Niegdyś przekazywano je na granicznej Łysej Polanie. Teraz, ze względu na swobodny ruch graniczny, ceremonia przekazywania światła odbywa się raz w Polsce, raz na Słowacji. W tym roku będzie mieć miejsce 16 grudnia podczas uroczystej Mszy św. o godz. 9.00 w słowackiej miejscowości Svit.

Hm. Anna Nowosad poinformowała, że ze Słowacji Betlejemskie Światło Pokoju trafi na Polanę Głodówka, skąd polscy harcerze zaczną przekazywać je do kolejnych miejsc w całym kraju. - Jeszcze 16 grudnia światło dotrze do Krakowa i na Jasną Górę. 18 grudnia przekażemy je panu Prezydentowi i urzędom centralnym, co będzie kulminacyjnym punktem Sztafety - powiedziała Anna Nowosad.

Zaznaczyła również, ze polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP "Zawisza Czarny". Zwróciła także uwagę, że przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju ma wymiar ekumeniczny.

Hm. Martyna Kownacka poinformowała, że na stronie swiatlo.zhp.pl znajduje się mapa miejsc, z których każdy może odebrać Betlejemskie Światło Pokoju, by zanieść je do własnego domu.

Uczestnicy spotkania podkreślali też, że przekazywanie światła na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest włączaniem się w tę ogólnopolską akcję pomocy najmłodszym i przekłada się na konkretne wsparcie w dożywianiu dzieci, czy też zapewnianie im wakacyjnego wypoczynku.

Przypomnieli również hasło, które towarzyszy w tym roku przekazywaniu światła z Betlejem: "Światło, które łączy". - Chcemy, by dotarło ono do wszystkich Polaków i by nas wszystkich złączyło - niezależnie od naszych poglądów - powiedział kapelan ZHP.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. "Matką" tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym "Światło w ciemności". Stąd narodził się nowy pomysł - światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kapelan ZHP: chcemy, by Betlejemskie Światło Pokoju połączyło wszystkich Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.