Kiedy trzeba rozebrać choinkę i schować świąteczne ozdoby?

(fot. unsplash.com)
Michał Lewandowski / PAP

Od Bożego Narodzenia minęło już trochę czasu, jednak w naszych domach wciąż widzimy choinki i świąteczne ozdoby. Zbliża się dzień, od którego powinny one zniknąć aż do przyszłego roku.

Na samym początku trochę teorii. Okres Bożego Narodzenia w Kościele zaczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego (czyli wigilijny wieczór 24 grudnia) i trwa do niedzieli po 6 stycznia (Uroczystość Objawienia Pańskiego), czyli niedzieli Chrztu Pańskiego. Wszystkie czytania, które można usłyszeć na Mszy dotyczą wtedy tajemnicy wcielenia i objawienia się Boga na świecie.

Mimo tego, że w kościołach wciąż widywane są choinki ustrojone w wielobarwne lampki, a gdzieniegdzie usłyszymy także kolędę, to de facto poruszamy się już w okresie zwykłym, co łatwo poznać po zielonych ornatach księży za ołtarzem.

DEON.PL POLECA

No to kiedy rozbierać choinkę?

Wiele zależy tutaj od nas samych i od rodzaju choinki, jaki posiadamy. Jeśli jest to naturalne drzewko, wtedy rozebranie będzie wiązało się z pierwszym igliwiem, której pojawi się na dywanie albo panelach. W

przypadku sztucznej ozdoby, choinkę możecie trzymać do maja, ale może to nie pasować do ozdób, które pojawią się w okresie Wielkiej Nocy.

Opcje są trzy:

1. 6 stycznia, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie zwana świętem Trzech Króli - trudno znaleźć w Polsce miejsce, gdzie świąteczne ozdoby znikną po tym terminie, ponieważ jest on zbyt bliski Bożemu Narodzeniu

2. Pierwsza niedziela po 6 stycznia, czyli Niedziela Chrztu Pańskiego - bardziej prawdopodobne, że wtedy choinki znikną, albo na pewno zaczną widocznie usychać.

3. 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane zwykle Matki Bożej Gromnicznej

Matki Bożej Gromnicznej. Skąd właściwie wzięło się to święto?

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa.

40 dni po Jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Święto to zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta - Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów. W kościołach zapala się je podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Kiedy zatem trzeba zdjąć ozdoby i rozebrać choinkę? W najbliższy piątek, 2 lutego.

Michał Lewandowski - dziennikarz DEON.pl, publicysta, teolog. Prowadzi autorskiego bloga "teolog na manowcach" oraz fotograficzny projekt "Bardzo brzydkie zdjęcia"

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy trzeba rozebrać choinkę i schować świąteczne ozdoby?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.