Kiedy trzeba rozebrać choinkę i schować świąteczne ozdoby?

Kiedy trzeba rozebrać choinkę i schować świąteczne ozdoby?
(fot. unsplash.com)
Michał Lewandowski / PAP

Od Bożego Narodzenia minęło już trochę czasu, jednak w naszych domach wciąż widzimy choinki i świąteczne ozdoby. Zbliża się dzień, od którego powinny one zniknąć aż do przyszłego roku.

Na samym początku trochę teorii. Okres Bożego Narodzenia w Kościele zaczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego (czyli wigilijny wieczór 24 grudnia) i trwa do niedzieli po 6 stycznia (Uroczystość Objawienia Pańskiego), czyli niedzieli Chrztu Pańskiego. Wszystkie czytania, które można usłyszeć na Mszy dotyczą wtedy tajemnicy wcielenia i objawienia się Boga na świecie.

Mimo tego, że w kościołach wciąż widywane są choinki ustrojone w wielobarwne lampki, a gdzieniegdzie usłyszymy także kolędę, to de facto poruszamy się już w okresie zwykłym,  co łatwo poznać po zielonych ornatach księży za ołtarzem.

No to kiedy rozbierać choinkę?

Wiele zależy tutaj od nas samych i od rodzaju choinki, jaki posiadamy. Jeśli jest to naturalne drzewko, wtedy rozebranie będzie wiązało się z pierwszym igliwiem, której pojawi się na dywanie albo panelach. W

przypadku sztucznej ozdoby, choinkę możecie trzymać do maja, ale może to nie pasować do ozdób, które pojawią się w okresie Wielkiej Nocy.

Opcje są trzy:

1. 6 stycznia, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie zwana świętem Trzech Króli - trudno znaleźć w Polsce miejsce, gdzie świąteczne ozdoby znikną po tym terminie, ponieważ jest on zbyt bliski Bożemu Narodzeniu

2. Pierwsza niedziela po 6 stycznia, czyli Niedziela Chrztu Pańskiego - bardziej prawdopodobne, że wtedy choinki znikną, albo na pewno zaczną widocznie usychać.

3. 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane zwykle Matki Bożej Gromnicznej

Matki Bożej Gromnicznej. Skąd właściwie wzięło się to święto?

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa.

40 dni po Jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Święto to zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta - Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów. W kościołach zapala się je podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Kiedy zatem trzeba zdjąć ozdoby i rozebrać choinkę? W najbliższy piątek, 2 lutego. 

Michał Lewandowski - dziennikarz DEON.pl, publicysta, teolog. Prowadzi autorskiego bloga "teolog na manowcach" oraz fotograficzny projekt "Bardzo brzydkie zdjęcia"

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Kiedy trzeba rozebrać choinkę i schować świąteczne ozdoby?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.