Liturgia Godzin Audio

Liturgia.pl

Kościół przechowuje w tradycji modlitwę, której zadaniem jest wielbienie Boga dzień i noc. Jest nią Liturgia Godzin, powszechnie zwana brewiarzem. W Pieśń chwały od czasów śś. Augustyna i Benedykta wpisana jest muzyka, której szlachetnym przykładem w Kościele są melodie chorałowe.

Dziś jedynym sposobem na czerpanie z tego skarbca jest podpatrywanie najlepszych nauczycieli Liturgii Godzin - zakony i wspólnoty, praktykujące officium od rana do wieczora.

DEON.PL POLECA

U progu kolejnego roku liturgicznego serwis Liturgia.pl (we współpracy z Brewiarz.pl) udostępnia w sieci projekt "Liturgia Godzin Audio". W ten sposób autorzy chcą wyjść naprzeciw potrzebie wiernych, którzy modląc się brewiarzem prywatnie lub we wspólnotach, pragną sięgać do innej formy niż recytatyw.

Magnificat - wersja gregoriańska, pełna

[-10982_2.mp3-]

Od pierwszego poniedziałku Adwentu na stronie http://www.liturgia.pl/Liturgia-Godzin-Audio publikowane będą nagrania instruktażowe do wybranych tekstów jutrzni i nieszporów, które z czasem stworzą przewodnik po śpiewie praktykowanym przez trzy wspólnoty: Dominikanów, Jadwiżanki Wawelskie oraz Benedyktynów tynieckich. Na codzień modlą się oni officium z dwóch różnych brewiarzy: rzymskiego i monastycznego; tym, co spaja ich Liturgie Godzin, są śpiewy oparte na tradycji chorałowej.

Od Adwentu zaczynając, wraz z kolejnymi okresami roku kościelnego, wspólnoty udostępnią nagrania praktykowanych wariantów melodycznych, które podamy wraz z zapisami nutowymi tam, gdzie to możliwe, oraz z tekstami internetowej Liturgii Godzin. W pierwszym tygodniu Adwentu zapraszamy do nauki melodii brewiarzowych na podstawie nagrań Grupy Chorałowej z udziałem dominikanów. W drugim tygodniu pojawią się nagrania wspólnoty Jadwiżanek Wawelskich, natomiast ostatni odcinek adwentowych melodii brewiarzowych będzie należał do Benedyktynów.

Psalm "Boże, mój Boże"

[-10976_6.mp3-]

1. Słusznie zalicza się publiczną i wspólną modlitwę Ludu Bożego do głównych powinności Kościoła. Już od samych jego początków ci, którzy zostali ochrzczeni, "trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie" (Dz 2, 42). Dzieje Apostolskie wspominają wielokrotnie jednomyślną modlitwę wspólnoty chrześcijańskiej1.

Świadectwa pierwotnego Kościoła stwierdzają, że również i poszczególni wierni oddawali się modlitwie w określonych godzinach dnia. W różnych okolicach bardzo prędko ustalił się zwyczaj przeznaczania na modlitwę pewnych okresów czasu, jak np. o zmierzchu, gdy zapalano światła, lub z brzaskiem dnia, kiedy noc się kończy i zaczyna świtać.

Z biegiem czasu uświęcano wspólną modlitwą także inne godziny dnia kierując się tym, co wyczytywano w Dziejach Apostolskich. Ukazują one uczniów zgromadzonych o godzinie trzeciej2; Piotra wchodzącego na taras, aby się pomodlić około szóstej godziny (Dz 10, 9); Piotra i Jana wchodzących do świątyni na modlitwę o godzinie dziewiątej (Dz 3, 1); Pawła i Sylasa modlących się o północy i śpiewających wtedy hymny Bogu (Dz 16, 25).

2. Owe wspólne modlitwy przekształciły się stopniowo w ściśle określone godziny modlitw. Tak powstała Liturgia Godzin, wzbogacona także czytaniami. Jest ona przede wszystkim modlitwą uwielbienia i prośbą błagalną; jest modlitwą Kościoła z Chrystusem i do Chrystusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Liturgia Godzin Audio
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.