Nie zapominajmy o Maryi. Ona uczy nas odkrywać łaskę [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień dziewiąty]
Pismo mówi niewiele o Maryi, dlatego powinniśmy szczególnie chronić te krótkie opowieści i fragmenty przed zapomnieniem. Dziś ostatni dzień nowenny, która przygotowuje nas na jutrzejszą Godzinę Łaski.
____________________________________________________________________________
Rozpoczynamy nowennę, która ma nas przygotować do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla wielu ukoronowaniem tego czasu będzie Godzina Łaski, którą odprawimy w samo południe 8 grudnia. Gdy Maryja według danej swym dzieciom obietnicy udziela łask każdemu, kto o nie szczerze prosi.
Kim jest Maryja? Znasz ją naprawdę? To kobieta, która niszczy mity i łamie stereotypy o Bogu i człowieku. Ludzką naturę podnosi do Boga, Boga przynosi do człowieka, a sama staje się bliska każdemu bytowi - zrodzonemu i stworzonemu. Godzi w sobie to, co wydaje się trudne do pogodzenia: cielesność i duchowość. Jest z krwi, kości i ducha. Ta nowenna pozwoli ci poznać ją bardziej i pokochać jak własną matkę.
____________________________________________________________________________
Słowo Boże (Łk 2, 41-48):
Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
Rozważanie
Nowy Testament wspomina Matkę Jezusa zaledwie kilka razy. Najwcześniejsze wspomnienie tej kobiety, zawarte w liście Pawła do Galatów, choć pomija jej imię. Tym bardziej trzeba cenić tę strzępy informacji, które są przechowywane w pamięci pierwotnego Kościoła. Jednym z takich wątków jest opowieść o świątecznej pielgrzymce Józefa, Maryi i Jezusa do Jerozolimy. Maryja była kobietą praktykującą wiarę i w Tradycję Ojców chciała również wprowadzić swojego syna. Na tyle, na ile mogła to uczynić jako kobieta.
To zastanawiające, bo ta historia tak jakby chciała powiedzieć, że sama łaska - więcej - pełnia łaski, bez współpracy człowieka, bez jego wolności otwierającej się tę łaskę, nie może przynieść żadnych owoców.
A zatem Niepokalane Poczęcie nie tylko nie pozbawia Maryję wolności, ale tej wolności potrzebuje, by móc w pełni rozkwitnąć.
W jaki sposób współpracować z łaską? Przykład Maryi tę współpracę upatruje w pewnym posłuszeństwie Tradycji, zwyczajom odziedziczonym po przodkach.
Jański, o którym pisałem wczoraj, przywiązywał wielką wagę do śledzenia impulsów łaski w swoim życiu. Pomagał mu w tym codzienny rachunek sumienia.
Św. Maksymilian Kolbe był natomiast zorientowany na czytanie wyzwań, które niesie zmieniający się czas i myślał, jak te możliwości oddać dziełu ewangelizacji.
Chiara Corbella Petrillo rozpoznała tę łaskę w zaproszeniu do opieki nad swoim poczętym dzieckiem za cenę własnego zdrowia i życia.
Każdy z nas zaproszony jest do tego, aby odkrywać obecność łaski w swoim życiu. Czasami wydaje nam się, że winna być ona ocaleniem od życia naznaczonego śmiercią.
Z trudem przychodzi nam zaakceptować fakt, że łaska to tajemnicza obecność Boga u naszego boku, wtedy kiedy wszyscy wokół (i co gorsza my sami) są przekonani, że o nas zapomniał i wydał nas na śmierć i zagładę.
Modlitwa (wezwanie)
Matko, która rozpoznałaś wolę Boga wobec siebie i przyjęłaś Jego obecność, Jego łaskę, prosimy, pomóż nam rozpoznawać Jego zamiary wobec nas.
Uczynki miłosierdzia
Maryja oddała swoje łono, żeby przyjąć Jezusa, którego obecność zapewnie wymogła zmianę maryjnych planów. A jednak Bóg stanął na Jej drodze zaprosił do projektu, który przyniósł zbawienie każdemu człowiekowi.
Każdego dnia Bóg stawia na naszej drodze ludzi i zachęca, byśmy ich przyjęli, byśmy im udzielili gościny w naszym sercu, czasami w naszym domu. Braci, których z trudnością takimi uznajemy, bo albo inni, albo ich obecność sprawia, że zmianie muszą ulec nasze plany, a tego nie chcemy. Przyjmij dziś tego, kto staje na twojej drodze i burzy twoje plany. Spróbuj go przytulić zamiast ganić.
Modlitwa na zakończenie
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej.
1. Właśnie dlatego szatan nienawidzi Maryi [dzień pierwszy]
2. Maryja ma moc nas uwolnić, bo sama jest ikoną wolności [dzień drugi]
3. W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [dzień trzeci]
4. Maryja strzeże Kościoła. Walczy o nas w najtrudniejszych bitwach [dzień czwarty]
5. Dlaczego Jezus stał się człowiekiem? Odpowiedź jest w Maryi [dzień piąty]
6. Św. Maksymilian poznał sekret Maryi. Ty też możesz [dzień szósty]
7. Niektórzy nie potrafią zrozumieć naszego uwielbienia dla Maryi [dzień siódmy]
8. Bezgrzeszność Maryi jest nienaturalna? Bóg nie stworzył nas z grzechami! [dzień ósmy]
Skomentuj artykuł