Nie zapominajmy o Maryi. Ona uczy nas odkrywać łaskę [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień dziewiąty]

Nie zapominajmy o Maryi. Ona uczy nas odkrywać łaskę [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień dziewiąty]
(fot. shutterstock.com)

Pismo mówi niewiele o Maryi, dlatego powinniśmy szczególnie chronić te krótkie opowieści i fragmenty przed zapomnieniem. Dziś ostatni dzień nowenny, która przygotowuje nas na jutrzejszą Godzinę Łaski.

____________________________________________________________________________

Rozpoczynamy nowennę, która ma nas przygotować do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla wielu ukoronowaniem tego czasu będzie Godzina Łaski, którą odprawimy w samo południe 8 grudnia. Gdy Maryja według danej swym dzieciom obietnicy udziela łask każdemu, kto o nie szczerze prosi. 

Kim jest Maryja? Znasz ją naprawdę? To kobieta, która niszczy mity i łamie stereotypy o Bogu i człowieku. Ludzką naturę podnosi do Boga, Boga przynosi do człowieka, a sama staje się bliska każdemu bytowi - zrodzonemu i stworzonemu. Godzi w sobie to, co wydaje się trudne do pogodzenia: cielesność i duchowość. Jest z krwi, kości i ducha. Ta nowenna pozwoli ci poznać ją bardziej i pokochać jak własną matkę.

____________________________________________________________________________

 

Słowo Boże (Łk 2, 41-48):

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Rozważanie

Nowy Testament wspomina Matkę Jezusa zaledwie kilka razy. Najwcześniejsze wspomnienie tej kobiety, zawarte w liście Pawła do Galatów, choć pomija jej imię. Tym bardziej trzeba cenić tę strzępy informacji, które są przechowywane w pamięci pierwotnego Kościoła. Jednym z takich wątków jest opowieść o świątecznej pielgrzymce Józefa, Maryi i Jezusa do Jerozolimy. Maryja była kobietą praktykującą wiarę i w Tradycję Ojców chciała również wprowadzić swojego syna. Na tyle, na ile mogła to uczynić jako kobieta.

To zastanawiające, bo ta historia tak jakby chciała powiedzieć, że sama łaska - więcej - pełnia łaski, bez współpracy człowieka, bez jego wolności otwierającej się tę łaskę, nie może przynieść żadnych owoców.

A zatem Niepokalane Poczęcie nie tylko nie pozbawia Maryję wolności, ale tej wolności potrzebuje, by móc w pełni rozkwitnąć.     

W jaki sposób współpracować z łaską? Przykład Maryi tę współpracę upatruje w pewnym posłuszeństwie Tradycji, zwyczajom odziedziczonym po przodkach.

Jański, o którym pisałem wczoraj, przywiązywał wielką wagę do śledzenia impulsów łaski w swoim życiu. Pomagał mu w tym codzienny rachunek sumienia.

Św. Maksymilian Kolbe był natomiast zorientowany na czytanie wyzwań, które niesie zmieniający się czas i myślał, jak te możliwości oddać dziełu ewangelizacji.

Chiara Corbella Petrillo rozpoznała tę łaskę w zaproszeniu do opieki nad swoim poczętym dzieckiem za cenę własnego zdrowia i życia.

Każdy z nas zaproszony jest do tego, aby odkrywać obecność łaski w swoim życiu. Czasami wydaje nam się, że winna być ona ocaleniem od życia naznaczonego śmiercią.

Z trudem przychodzi nam zaakceptować fakt, że łaska to tajemnicza obecność Boga u naszego boku, wtedy kiedy wszyscy wokół (i co gorsza my sami) są przekonani, że o nas zapomniał i wydał nas na śmierć i zagładę.     

Modlitwa (wezwanie)

Matko, która rozpoznałaś wolę Boga wobec siebie i przyjęłaś Jego obecność, Jego łaskę, prosimy, pomóż nam rozpoznawać Jego zamiary wobec nas.

Uczynki miłosierdzia

Maryja oddała swoje łono, żeby przyjąć Jezusa, którego obecność zapewnie wymogła zmianę maryjnych planów. A jednak Bóg stanął na Jej drodze zaprosił do projektu, który przyniósł zbawienie każdemu człowiekowi.

Każdego dnia Bóg stawia na naszej drodze ludzi i zachęca, byśmy ich przyjęli, byśmy im udzielili gościny w naszym sercu, czasami w naszym domu. Braci, których z trudnością takimi uznajemy, bo albo inni, albo ich obecność sprawia, że zmianie muszą ulec nasze plany, a tego nie chcemy. Przyjmij dziś tego, kto staje na twojej drodze i burzy twoje plany. Spróbuj go przytulić zamiast ganić.

Modlitwa na zakończenie

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej.

WPROWADZENIE<<

1. Właśnie dlatego szatan nienawidzi Maryi [dzień pierwszy]

2. Maryja ma moc nas uwolnić, bo sama jest ikoną wolności [dzień drugi]

3. W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [dzień trzeci]

4. Maryja strzeże Kościoła. Walczy o nas w najtrudniejszych bitwach [dzień czwarty]

5. Dlaczego Jezus stał się człowiekiem? Odpowiedź jest w Maryi [dzień piąty]

6. Św. Maksymilian poznał sekret Maryi. Ty też możesz [dzień szósty]

7. Niektórzy nie potrafią zrozumieć naszego uwielbienia dla Maryi [dzień siódmy]

8. Bezgrzeszność Maryi jest nienaturalna? Bóg nie stworzył nas z grzechami! [dzień ósmy]

 

    

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Nie zapominajmy o Maryi. Ona uczy nas odkrywać łaskę [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień dziewiąty]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.