Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem

fot. Priscilla Du Preez / Unsplash
Mocni w Duchu / youtube.com / pk

Ta modlitwa trwa tylko 15 minut. Praktykowana każdego dnia skutecznie porządkuje relację z Bogiem, innymi ludźmi oraz z samym sobą. Koniecznie musisz ją poznać.

Rachunek sumienia zwykle kojarzy się z myśleniem o grzechach i przypominaniem ich sobie, najczęściej w celu przygotowania się do spowiedzi. Istnieje jednak forma modlitwy, która chociaż w nazwie ma "rachunek sumienia", z klasycznym rachunkiem ma niewiele wspólnego.

Ignacjański rachunek sumienia to modlitwa, która - w największym skrócie - polega na "poukładaniu" w sobie wszystkiego, co zdarzyło się danego dnia (dlatego najlepiej praktykować ją wieczorem). Modlitwa ta, jak nic innego, pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i pokoju. Nie chodzi w niej o "przypominanie sobie" swoich grzechów ale o szczerą rozmowę z Bogiem i z samym sobą.

Oto ignacjańska metoda rachunku sumienia w pięciu punktach:

  1. Dziękować Bogu, Panu naszemu ze otrzymane dobrodziejstwa.
  2. Prosić o łaskę poznania grzechów i odrzucenia ich precz.
  3. Żądać od duszy swojej zdania sprawy od godziny wstania aż do chwili obecnego rachunku. Czynić to, przechodząc godzinę po godzinie lub jedną porę dnia po drugiej, a najpierw co do myśli, potem co do słów, a wreszcie co do uczynków...
  4. Prosić Boga, Pana naszego o przebaczenie win.
  5. Postanowić poprawę przy Jego łasce. Odmówić "Ojcze nasz".

Oczywiście, ignacjański rachunek sumienia można nieznacznie "modyfikować", dostosowując go do własnych potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

DEON.PL POLECA

Posłuchaj rozważania Jacka Olczyka SJ, który w 15-minutowym filmie, połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu, przeprowadzi cię przez wszystkie punkty ignacjańskiego rachunku sumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem
Komentarze (3)
JC
~January Cierawski
10 lipca 2021, 13:00
Wg prof. Kazimierza Dąbrowskiego ( Tezy o charakterze Polaków i metodach jego przekształcania. w: Zdrowie Psychiczne nr 2-3, 1981, str.89-136) naszą wadą narodową jest brak systematyczności, co skutkuje m.in. zaniedbaniami w codziennym życiu duchowym, a kierowaniem się ku akcyjności i udziałowi w spektakularnych wydarzeniach zbiorowych.
TL
Teresa L.
11 lipca 2021, 08:26
Wychodząc tej cesze naprzeciw mamy newsa zachęcającego jednak do regularności ;). A swoją droga - ciekawa obserwacja
JN
~Jola Nowak
26 lutego 2023, 18:02
Czemu mają służyć takie uogólnienia?