Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem

Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem
fot. Priscilla Du Preez / Unsplash
Mocni w Duchu / youtube.com / pk

Ta modlitwa trwa tylko 15 minut. Praktykowana każdego dnia skutecznie porządkuje relację z Bogiem, innymi ludźmi oraz z samym sobą. Koniecznie musisz ją poznać.

Rachunek sumienia zwykle kojarzy się z myśleniem o grzechach i przypominaniem ich sobie, najczęściej w celu przygotowania się do spowiedzi. Istnieje jednak forma modlitwy, która chociaż w nazwie ma "rachunek sumienia", z klasycznym rachunkiem ma niewiele wspólnego.

Ignacjański rachunek sumienia to modlitwa, która - w największym skrócie - polega na "poukładaniu" w sobie wszystkiego, co zdarzyło się danego dnia (dlatego najlepiej praktykować ją wieczorem). Modlitwa ta, jak nic innego, pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i pokoju. Nie chodzi w niej o "przypominanie sobie" swoich grzechów ale o szczerą rozmowę z Bogiem i z samym sobą.

Oto ignacjańska metoda rachunku sumienia w pięciu punktach:

  1. Dziękować Bogu, Panu naszemu ze otrzymane dobrodziejstwa.
  2. Prosić o łaskę poznania grzechów i odrzucenia ich precz.
  3. Żądać od duszy swojej zdania sprawy od godziny wstania aż do chwili obecnego rachunku. Czynić to, przechodząc godzinę po godzinie lub jedną porę dnia po drugiej, a najpierw co do myśli, potem co do słów, a wreszcie co do uczynków...
  4. Prosić Boga, Pana naszego o przebaczenie win.
  5. Postanowić poprawę przy Jego łasce. Odmówić "Ojcze nasz".

Oczywiście, ignacjański rachunek sumienia można nieznacznie "modyfikować", dostosowując go do własnych potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Posłuchaj rozważania Jacka Olczyka SJ, który w 15-minutowym filmie, połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu, przeprowadzi cię przez wszystkie punkty ignacjańskiego rachunku sumienia.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Osuch SJ
10,43 zł
14,90 zł

Zamiast nieustannie wyliczać grzechy, porozmawiaj z Bogiem o swojej codzienności

Ignacjański rachunek sumienia nie ma nic wspólnego z prokuratorskim tropieniem własnych błędów. To modlitwa prowadząca do bardziej świadomego, lepszego życia.

Rachunek sumienia ojca Krzysztofa Osucha...

Skomentuj artykuł

Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.