Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem

Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem
fot. Priscilla Du Preez / Unsplash
Mocni w Duchu / youtube.com / pk

Ta modlitwa trwa tylko 15 minut. Praktykowana każdego dnia skutecznie porządkuje relację z Bogiem, innymi ludźmi oraz z samym sobą. Koniecznie musisz ją poznać.

Rachunek sumienia zwykle kojarzy się z myśleniem o grzechach i przypominaniem ich sobie, najczęściej w celu przygotowania się do spowiedzi. Istnieje jednak forma modlitwy, która chociaż w nazwie ma "rachunek sumienia", z klasycznym rachunkiem ma niewiele wspólnego.

DEON.PL POLECA
Ignacjański rachunek sumienia to modlitwa, która - w największym skrócie - polega na "poukładaniu" w sobie wszystkiego, co zdarzyło się danego dnia (dlatego najlepiej praktykować ją wieczorem). Modlitwa ta, jak nic innego, pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i pokoju. Nie chodzi w niej o "przypominanie sobie" swoich grzechów ale o szczerą rozmowę z Bogiem i z samym sobą.

Oto ignacjańska metoda rachunku sumienia w pięciu punktach:

  1. Dziękować Bogu, Panu naszemu ze otrzymane dobrodziejstwa.
  2. Prosić o łaskę poznania grzechów i odrzucenia ich precz.
  3. Żądać od duszy swojej zdania sprawy od godziny wstania aż do chwili obecnego rachunku. Czynić to, przechodząc godzinę po godzinie lub jedną porę dnia po drugiej, a najpierw co do myśli, potem co do słów, a wreszcie co do uczynków...
  4. Prosić Boga, Pana naszego o przebaczenie win.
  5. Postanowić poprawę przy Jego łasce. Odmówić "Ojcze nasz".

Oczywiście, ignacjański rachunek sumienia można nieznacznie "modyfikować", dostosowując go do własnych potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Posłuchaj rozważania Jacka Olczyka SJ, który w 15-minutowym filmie, połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu, przeprowadzi cię przez wszystkie punkty ignacjańskiego rachunku sumienia.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Osuch SJ

Zamiast nieustannie wyliczać grzechy, porozmawiaj z Bogiem o swojej codzienności

Ignacjański rachunek sumienia nie ma nic wspólnego z prokuratorskim tropieniem własnych błędów. To modlitwa prowadząca do bardziej świadomego, lepszego życia.

Rachunek sumienia ojca Krzysztofa Osucha...

Skomentuj artykuł

Rachunek sumienia, w którym nie liczą się grzechy, ale twoja relacja z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.