Rozalia Celakówna: świętość to miłość – osobiste poświęcenie się Sercu Jezusa

Rozalia Celakówna (1939) - fotograf nieznany, Public domain, via Wikimedia Commons
O. Robert Więcek SJ

Dekret o „heroiczności cnót” Sługi Bożej mówi o codziennym życiu w wierności przykazaniom, o praktykowaniu przez nią cnót chrześcijańskich w stopniu wybitnym. To właśnie przez odwracanie się od grzechu i zwracanie ku Bogu Rozalia Celakówna stała się „apostołką osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”.

„Świętość to miłość” – tak brzmi tytuł książki o Słudze Bożej Rozalii Celakównej (1901-1944), której heroiczność cnót uznał Ojciec Święty Franciszek. Rozalia jest córką ziemi krakowskiej, prostą kobietą i oddaną pielęgniarką.

Litania do Najświętszego Serca Jezusowego

Ta heroiczność nie mówi o wielkich dokonaniach czy doświadczanych objawieniach. Opowiada o codziennym życiu w wierności przykazaniom, o praktykowaniu cnót w stopniu wybitnym, „heroicznym” właśnie. Życie Rozalii było naznaczone doświadczaną miłością Bożą, a także cierpieniem (fizycznym i ze strony ludzi). Było ścieżką codziennego odwracania się od grzechu i zwracania się ku Bogu, który w Synu objawił nam swą nieskończoną miłość i miłosierdzie. Rozalia chciała Go coraz bardziej poznawać, mocniej kochać i lepiej naśladować. Wiedziała, że opuszczenie wszystkiego i pójście za Jezusem oznacza przylgnięcie do Serca Bożego. Była szczególnie związana z nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusa, a dokładniej z jednym z istotnych jego elementów tj. osobistym poświęceniem się temuż Sercu.

DEON.PL POLECA

Św. Małgorzata Maria Alacoque (wielka mistyczka Serca Bożego) tak zanotowała: „Podczas modlitwy Pan nasz dał mi do poznania, że pragnie być znanym, miłowanym i wielbionym przez ludzi, dlatego udzieli im wiele łask, jeśli Mu się poświęcą, by czcić i miłować Jego Najświętsze Serce”. Nie czekała długo i ułożyła Petite consecration tzn. „małe” albo lepiej „osobiste” poświęcenie się Sercu Jezusowemu. Sługa Boża Rozalia Celakówna podjęła to w prostocie i pokorze swej drogi. Stała się „apostołką osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”, co zostało napisane na kamieniu nagrobkowym.

Rozalia postępowała zgodnie z wolą Bożą, która była dla niej najważniejsza. Pragnęła spędzić życie w klasztorze, ale została zaproszona do bycia „siostrą” w szpitalu. Tam z godną podziwu prostotą i miłością wypełniała wszystkie swoje obowiązki. Papież Pius XI ujął heroiczność w kilku słowach: „Świętość polega na zwykłych rzeczach, dokonywanych w niezwykły sposób”. Rozalia Celakówna jest tego żywym przykładem – nie skończyła na słowach i deklaracjach. Wcieliła w życie przylgnięcie do Serca Bożego i pragnienie upodobnienia się do Niego. Możemy powiedzieć, że modlitwa „uczyń serca nasze według Serca Twego” została wysłuchana. U Rozalii ukazało się to w niezmordowanej pracy i anielskiej cierpliwości względem chorych, którymi się opiekowała w szpitalu i wokół siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozalia Celakówna: świętość to miłość – osobiste poświęcenie się Sercu Jezusa
Komentarze (2)
AS
~Antoni Szwed
9 kwietnia 2022, 20:02
Rozalia Celakówna rozmawiała z Drugą Osobą Trójcy Świętej, Panem Jezusem, a nie z Jego Sercem. Pan Jezus wielokrotnie mówił wyraźnie, że nie będzie pokoju w takim czy innym kraju, jeśli nie będzie uznany przez władze duchowne i świeckie KRÓLEM tegoż kraju. Jego ŚWIĘTĄ WOLĄ jest, aby Polska uczyniła to pierwsza. Za jej przykładem pójdą inne kraje. Jezus Chrystus jest JEDYNYM ratunkiem dla świata, innego ratunku nie ma. Jeśli Polska ma przetrwać nadchodzące zawieruchy MUSI dokonać Intronizacji Pana Jezusa jako KRÓLA Polski.
JW
~Jacek Wacek
9 kwietnia 2022, 22:29
Oczywiście, że musi. Pan Jezus nie po to nie raz dawał jasno do zrozumienia (poprzez wojny, głód, klęski), że nie będzie pokoju, póki On nie zostanie Królem.