Do postu trzeba dorosnąć - Mt 9, 14-15

Mieczysław Łusiak SJ

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: "Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?"

Jezus im rzekł: "Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki oblubieniec jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im oblubieńca, a wtedy będą pościć".

Rozważanie do Ewangelii

Czy słowami tej dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus chce nas zniechęcić do postu? Oczywiście nie. Post, który my podejmujemy różni się jednak zasadniczo od postu uczniów Jana i faryzeuszy. Ich post był ludzkim wysiłkiem ukierunkowanym na to, by zdobyć bliskość z Bogiem. Uczniowie Jezusa nie muszą już walczyć o bliskość Boga. Bóg jest blisko nich. Po co więc post? Nasz post jest wyrazem bliskości z Bogiem, który cierpiał za nas. Jest po prostu współodczuwaniem, czyli czymś wynikającym z miłości. Do postu chrześcijańskiego trzeba więc poniekąd doróść, bo nasz post to przywilej uczniów Chrystusa, czyli ludzi bliskich Bogu.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do postu trzeba dorosnąć - Mt 9, 14-15
Komentarze (6)
Jurek
19 lutego 2010, 17:34
Post jako przywilej uczniów Chrystusa... tak do tego trzeba dorosnąć. A tym czasem mamy ogłoszenie w środę popielcową: Kochani wierni dzisiaj post ścisły tzn. bezmięsny i raz do syta. Oczywiście przerysowuję. Ale gdzieś gubi się idea postu. Jak ją pokazać nastoletniej młodzieży, zeby była "atrakcyjna"? Podoba mi się to ujęcie postu w tym komentarzu.
T
tad
19 lutego 2010, 12:37
Dziękuję Ci Robercie.
W+
wiarek +
19 lutego 2010, 12:30
w kościele trwa Tydzień modlitwy o trzeźwość - jestem abstynentem z miłości , to znaczy podjąłem dorowolnie abstynencję od alkoholu w intencji wsparcia tych którzy nie potrafią sobie odmówić i trwam w tym postanowieniu 15 lat , należe do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - módlmy się o umiarkowanie w spożywaniu alkoholu , szczególnie przez młodzież
W+
wiarek +
19 lutego 2010, 12:24
Posciłem w życiu kilka razy - i zawsze , zawsze zostałem wysłuchany , moje życie wychodziło z kolejnego zakrętu , a Miłość prowadziła mnie na prostą droge . Jesteś Boże tajemnicą , ale zawsze tajemnicą MIŁOŚCI.
Alicja Snaczke
19 lutego 2010, 09:39
CHRYSTUS umarł, CHRYSTUS zmartwychwstał, CHRYSTUS powróci!!! Słowa Prawdy wiary, Panie JEZU, które zawitały w moim sercu,  gdy czytałam dzisiejszą, Twoją naukę. "Nasz post jest wyrazem bliskości z Bogiem, który cierpiał za nas". Słowa z "rozważań", pod którymi i ja się podpisuję. Bliskość z Bogiem, to szczególny czas, wyciszenia się i czas nawracania. Za ten czas mi dany, pragnę dziękować, Tobie PANIE!
RK
Robert Kożuchowski
19 lutego 2010, 08:25
Post słuzył Izraelitom oczyszczeniu z wszystkich grzechów (Kpł 16,30). Nie wolno im było wykonywac żadnej prawcy. A czemu? By mieć czas na refleksję. Bo chodziło o "wszystkie grzechy." A są grzechy, których w gonitwie dnia codziennego umykają. Jeśli odbieram sobie "moja zabawkę" ( w sensie czgoś, co niekoniecznie do Nieba wiedzie), to: 1.Udowadniam sobie, że da się bez tej zabawki żyć i mogę bez niej żyć. 2. Jeśli jestem brakiem tej zabawki zirytowany, to mogę odczuć zniewolenie tą zabawką. Jezus wyjaśniał Pisma, znaczy pokazywał prawdziwe treści w nich zawarte. Do dziś rabini czytaja słowa, nie rozumiejąc zawartych w nich treści. Post w rozumieniu faryzejskim można porównać do "słowa" bez głębszej "treści. Post uczniów Jezusa, jako oczyszczenie z grzechów byłby bez sensu, bo to Jezus im odpuszczał grzechy, gdyż był wśród nich. Jezus robi to dalej, ale za pośrednictwem nastepców uczniów. Nawet 30 minut adoracji Naj. Sakramenty, to odpust zupełny, czyli całkowite unikniecie doczesnej kary za grzechy. W ciszy i przez post możemy poznać prawdę o nas samych, a jak tę prawde poznamy, to nas wyzwoli. Post wiedzie ku radości, ku wolności od zniewolenia, jakim jest grzech. Cierpieni jest radością, gdyż pogłębia miłość. Droga Krzyżowa, to droga miłości. Gorzkie Żale to pieśni miłości, której symbolem są łzy tęsknoty za Miłością przez Którą wszystko się stało.