#Ewangelia: w Kościele jest faryzeizmu. Skąd się bierze takie zjawisko?

(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Słucham Pana

Ewangelia została spisana bowiem w odpowiedzi na zapotrzebowanie Kościoła, a nie faryzeuszy. Ewangeliści przytaczają tak wiele słów o faryzeizmie, bo tak wiele jest tego zjawiska w Kościele.

[Ewangelia]

DEON.PL POLECA


U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?»

Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: "Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi". Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie».

I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: "Czcij ojca swego i matkę swoją", oraz: "Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie". A wy mówicie: "Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie" - to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie». (Mk 7, 1-13)

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

W Ewangelii jest wiele słów krytycznych pod adresem faryzeuszy. Ale jest tak nie ze względu na nich, ale ze względu na nas. Ewangelia została spisana bowiem w odpowiedzi na zapotrzebowanie Kościoła, a nie faryzeuszy. Ewangeliści przytaczają tak wiele słów o faryzeizmie, bo tak wiele jest tego zjawiska w Kościele.

Bogu nie jest potrzebna cześ[ć oddawana wargami. Wszelka cześć, jaką oddajemy Bogu, potrzebna jest nam samym, abyśmy przylgnęli do Boga sercem. Nie ma nic wspanialszego jak przylgnięcie sercem do Boga! Komu się to uda, staje się szybko zupełnie innym człowiekiem - po prostu DOBRYM człowiekiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: w Kościele jest faryzeizmu. Skąd się bierze takie zjawisko?
Komentarze (2)
6 lutego 2018, 09:55
Faryzeizmem jest głoszenie jednego, a czynienie czegoś zupełnie innego. Przekaz Ewangelii, jak i całego Pisma Świetego, jest uniwersalny i przekładający się na każde czasy. Tak naprawdę to nic nowego na świecie sie nie dzieje - wraca to co było, a Biblia odpowiada w tym samym czasie na pytani naszych przodków jak i nas samych. Wsólczesne czasy przepełnione są faryzeizmem. Nie tylko w kościele katolickim, ale także i w róznych protestanckich denominacjach. Dlaczego? Bo odchodzimy o słów Boga na rzecz zaspakajania ludzkich potrzeb i oczekiwań. Zamiast wierzyć tworzymy religie polegające na obrządkowości i kultywowaniu tradycji. Współcześni faryzeusze chwalą Boga wargami, tworzą niezliczone już obrządki i kulty, budują świątynie ludzką ręką stworzone, a zapominają o Bogu, nie idą za Chrystusem, nie są członkami Ciała Chrystusa, a tylko członkami jakichś tam wymyślonych "kościołów".
6 lutego 2018, 09:58
I jeszcze słowa Ewangelii okraszone zdjęciem różańca .... Niepojete to wszytsko jest. ówią autorzy komenatrza do Ewangelii, aby niechwalić Boga wargami i prezentują swoją wypowedź różańcem, który jest niczym innym jak przejawem pogańskiego wielomóstwa.