Nie czyniąc dobra, czynimy zło

Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Jeśli nie dajemy innym tego dobra wtedy, gdy oni go potrzebują, wówczas pojawia się brak dobra, czyli zło.

Ewangelia na dziś: Mk 3, 1-6

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.

On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: "Stań tu na środku". A do nich powiedział: "Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego, czy coś złego? Życie ocalić czy zabić?" Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy wkoło po wszystkich z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serca, rzekł do człowieka: "Wyciągnij rękę". Wyciągnął i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.

Nie czyniąc dobra, czynimy zło [Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Pytaniem: "Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego, czy coś złego?” Jezus daje nam wyraźnie do zrozumienia, że zaniechanie czynienia dobra jest złem. Zresztą zło z natury swojej nie jest jakimś bytem, ale nie-bytem, czyli brakiem - brakiem dobra. Może więc nie powinniśmy zastanawiać się, czy uczyniliśmy jakieś zło, ale raczej czy nie zabrakło dobra w naszych myślach, słowach i czynach. Każdy z nas jest na swój sposób bogaty w dobro. Jeśli nie dajemy innym tego dobra wtedy, gdy oni go potrzebują, wówczas pojawia się brak dobra, czyli zło.

DEON.PL POLECA


Owo dawanie dobra bez wyrachowania jest istotą życia w Niebie. A Niebo to wieczny szabat. Nic więc dziwnego, że Jezus tak chętnie w szabat uzdrawiał.

"Trudna rozmowa" [Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

Źródło: Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie czyniąc dobra, czynimy zło
Komentarze (2)
PR
~Ppp Rrr
26 stycznia 2021, 12:59
Nie sądzę, by „zło było brakiem dobra”. Jest różnica pomiędzy czynem a brakiem czynu. Jeśli zrobiłem coś złego – jestem winien. Jeśli nie zrobiłem czegoś dobrego – trzeba by udowodnić, że mogłem, umiałem, wiedziałem o powinności w danej chwili itp. itd.. Mogłem nie wiedzieć lub nie zauważyć, że w tym momencie powinienem coś zrobić i nie powinno to czynić mnie winnym. Pozdrawiam.
MN
~Maria N.
20 stycznia 2021, 09:57
Szanowni Państwo! Na www.fronda.pl i www.pch24.pl jest petycja do premiera Borisa Johnsona w sprawie naszego rodaka poddawanego eutanazji. Podpiszcie ją, proszę. Ten człowiek kona w męczarniach jak św. Maksymilian Kolbe. Wspomóżmy starania abp. Gądeckiego i zabiegi dyplomatyczne w celu uratowania Polaka!