Majówka na DEON.pl - 24.05.2013

(fot. Foter.com / CC BY-SA)

Maryja ukazuje się najczęściej dzieciom, których serca są czyste i otwarte na odnowione przesłanie z nieba.

W lutym 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Jej Niepokalanym Poczęciu, z Piękną Panią w Grocie Massabielskiej nad rzeką Gave spotkała się trzynastoletnia dziewczynka, Bernadeta Soubirous. Urodziła się ona w 1844 roku w Lourdes we francuskich Pirenejach, w bardzo ubogiej rodzinie. Miała proste usposobienie, była pogodna i odważna. Choć w jej rodzinnym domu często był niedostatek, którego doświadczała wraz z pięciorgiem rodzeństwa, to mimo wszystko zachowywała w sobie radość. Rodzina ta była często zmuszona zmieniać miejsce zamieszkania. Bernadeta długo nie chodziła do szkoły, naukę czytania i pisania rozpoczęła na początku 1858 roku w wieku prawie czternastu lat. W tym samym czasie przygotowywała się w swojej parafii do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Jej ulubioną modlitwą był różaniec.

Wydarzenie, które całkowicie zmieniło jej życie, miało miejsce ponad 150 lat temu, 11 lutego 1858 roku. Tego pamiętnego popołudnia Bernadeta wraz z dwoma dziewczętami udała się, by zbierać chrust na opał nad rzeką Gave. Nagle w grocie Massabielle ujrzała jasność, a po chwili dostrzegła świetlaną postać Pani ubranej w białą suknię i przepasaną niebieskim pasem. Odruchowo zaczęła się modlić na różańcu, który nosiła zawsze przy sobie. Maryja w czasie modlitwy poruszała wargami i przesuwała paciorki na swoim różańcu! Kiedy Bernadeta stała w wielkim onieśmieleniu, wtedy Maryja po prostu się do niej uśmiechnęła. O tym pocieszającym uśmiechu Maryi mówił Ojciec Święty Benedykt XVI, gdy pielgrzymował do Lourdes we wrześniu 2008 roku.

Wiedziona duchową intuicją Bernadeta zapragnęła powracać w kolejne dni do groty. I prawie za każdym razem Pani zjawiała się. Tych spotkań w ciągu paru miesięcy było osiemnaście. Trwały one do 16 lipca 1858 roku.

DEON.PL POLECA


Głównym przesłaniem, jakie Maryja przekazała światu za pośrednictwem Bernadety, było wezwanie do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji nawrócenia grzeszników. "Codziennie odmawiajcie różaniec!" - brzmiała zachęta Królowej nieba. Maryja zapewniła Bernadetę, że na ziemi doświadczać będzie trudności i cierpień, zaś życie szczęśliwe czeka ją za to w niebie.

Podczas jednego ze spotkań Maryja powiedziała Bernadecie, by napiła się wody ze źródła w samej grocie. Dziewczynka sądziła, że chodzi o wodę z rzeki Gave, ale Madonna zaprzeczyła i wskazała na mokre i błotniste miejsce. Gdy Bernadeta zaczęła odgarniać błoto rękoma, wytrysnęła czysta woda. Maryja zapewniła ją, że wielu chorych doświadczy w tym miejscu uzdrowienia. Cudowna woda, która wypływa do dzisiaj w Grocie Objawień, jest także przypomnieniem o naszym duchowym obmyciu w sakramencie chrztu świętego. Co roku Lourdes odwiedza ok. 6 milionów pielgrzymów, w tym 60 tysięcy chorych, dla których zbudowano szpitale i schroniska.

Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzone co roku 11 lutego, Jan Paweł II ustanowił światowym dniem modlitw w intencji ludzi chorych i ich opiekunów. To właśnie do sanktuarium w Lourdes odbył on swoją ostatnią zagraniczną pielgrzymkę w dniach 15-16 sierpnia 2004 roku. Pamiętamy jego pogrążoną w milczącej modlitwie postać. Dziękował zapewne Bogu za wszystkie łaski, jakie Maryja wyprosiła mu w ciągu całego życia i prosił z pokorą o cierpliwe znoszenie choroby.

Maryja wobec Bernadety wyraziła też życzenie, by w miejscu objawień zbudowany został kościół ku Jej czci. Niedługo po tych niezwykłych wydarzeniach, po orzeczeniu opinii o wiarygodności objawień przez biskupa miejsca i Stolicę Apostolską, zbudowano nad Grotą Objawień przepiękne sanktuarium, które strzelistą wieżą z daleka wita przybywających pielgrzymów. Na rozległym placu przed bazyliką każdego dnia odbywa się w godzinach popołudniowych procesja eucharystyczna. Zbierają się na niej chorzy, którzy błogosławieni są Najświętszym Sakramentem. Sanktuarium tętni życiem sakramentalnym. Wiele osób jedna się w tym miejscu z Bogiem, przystępując do spowiedzi. Zarówno w sanktuarium, jak i w Grocie Objawień, sprawowane są Msze św., bo Maryja zawsze prowadzi swoje dzieci do Jezusa, który jest Odkupicielem człowieka.

Uderza w tym miejscu wielka cisza, rozmodlenie pielgrzymów, pełna czułości troska o chorych, a także duchowy pokój, którego można doświadczyć - zwłaszcza podczas wieczornej modlitwy w Grocie Objawień. Kto dotyka wygładzonych ścian tej niezwykłej groty, choćby tylko duchowym pragnieniem, ten otulony zostaje opiekuńczym płaszczem Niepokalanej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Majówka na DEON.pl - 24.05.2013
Komentarze (1)
X
xxx
24 maja 2013, 07:16
św. Bernadetta Soubirous († 1879) "Och! Jak dobrze jest polecić siebie tej dobrej Matce, nigdy nie będzie się Jej wzywać na darmo, nigdy nie jest głucha na modlitwy, które adresowane są do Niej przez zaufanie i miłość."  Modlitwa różańcowa św. Bernadetty Soubirous (+1879): "Paciorki koronki przesuwała całą resztę życia tak, jak w Lourdes. "Różaniec był jej modlitwą ulubioną" - powiedziała pewna przełożona generalna. Nieraz w infirmerii s. Gonzaga Champy odmawiała z nią na przemian zdrowaśki. (...) "Wieczorem udając się na spoczynek - tak radziła jednej z towarzyszek - niech siostra weźmie różaniec i niech zasypia, odmawiając go. W ten sposób siostra będzie postępować tak, jak małe dzieci, które zasypiając powtarzają: mama, mama..." Fragment książki ks. Francis Trochu "Święta Bernadetta Soubirous".