Na dobranoc i dzień dobry - Łk 10, 17...

(fot. Amen-Ra / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Mariusz Han SJ

Zaangażowanie człowieka

Radość apostoła
Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają. Wtedy rzekł do nich: Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie. W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.

Opowiadanie pt. "O psie i człowieku"
Stara przewrotna bajeczka francuska opowiada, że Pan Bóg w ostatnim dniu stworzył psa i uznał go za twór najdoskonalszy. Pies jednak zaczął prosić Stwórcę: Panie, stwórz mi jeszcze człowieka, bo komu mam okazać moją miłość i wierność! Pan Bóg westchnął i uległ błagalnym skomleniom psa. Stworzył człowieka... i nie było to dzieło najbardziej udane. No tak, ale pies jest przynajmniej szczęśliwy...

DEON.PL POLECA

Refleksja
Logika Boga jest zupełnie inna od naszej. To co po ludzku pierwsze, u Boga jest na końcu. Co nam ludziom się wydaje ważne, później okazuje się, że jest mało istotne. Mądrzy stają się głupimi, roztropni nie mają pełnego rozeznania, a ci co mieli władzę, są teraz bezsilni. Prostaczek zaś jak to dziecko otrzymuje wszystko, czego potrzebował. Nie prosił o wiele, a otrzymał więcej niż się spodziewał.

Gdy planujemy coś zrobić, pamiętajmy prostą dewizę życiową, którą dał nam św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów: "Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony". Ignacy uczy nas, że jesteśmy tylko sługami w rękach Boga, którzy jednak mają używać swoich rąk, talentów i mądrości, aby współtworzyć świat. To nasz obowiązek, zadanie i wielka odpowiedzialność. Bez naszego zaangażowania nic nie powstałoby na świecie. Mamy jednak mieć ufność dziecka, że to co się wokoło nas dzieje, jest ciągle pod opieką Boga.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy logika ludzka jest wystarczająca?
2. Jakie jest Twoje zaangażowanie w budowanie Królestwa Boga na ziemi?
3. Czy masz dziecięcą ufność do Boga w podejmowaniu swoich decyzji?

I tak na koniec...

"Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną zdobyć pracą" (Adam Mickiewicz)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 10, 17...
Komentarze (2)
A
Aleksandra
7 października 2012, 05:03
Pytanie wydaje sie infantylne, ale nim nie jest. Sprawdza podejscie do czytanego tekstu.
J
Jolanta
5 października 2012, 23:06
Mam tylkojednopytanie: czy zamiarem ojca piszacego na dobranoc i dzień dobry była katecheza dla dzieci? Oczywiście tych młodszych? Zwółaszcza w zakresie pytań koncowych?