Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 1-4

(fot. thejuniorpartner / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
Mariusz Han SJ

Panie, naucz nas się modlić.

Modlitwa

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie.

DEON.PL POLECA

Opowiadanie pt. "O koniu i siodle"

Biografowie Franciszka Salezego (1567-1622) odnotowują interesujące zdarzenie z jego życia. Otóż święty biskup w czasie licznych podróży (oczywiście wierzchem) spotkał pewnego razu butnego wieśniaka, który wyznał bez żenady, iż potrafi się modlić w takim skupieniu, że żadne obce myśli nie mają do niego dostępu. Gratuluję - odparł biskup. - Jeszcze nie spotkałem nikogo takiego, dlatego chciałbym cię wynagrodzić.

Posłuchaj: jeżeli potrafisz odmówić cały "Ojcze nasz" bez myślenia o czymś innym, dam ci mojego pięknego wierzchowca. Ucieszył się chłopina i zaczął zaraz modlitwę: - Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje. Przyjdź Królestwo Twoje... A czy siodło również dostanę, czy tylko samego konia? - wtrącił niechcący. - Niestety, ani konia, ani siodła-odpowiedział z uśmiechem mądry i rzeczowy biskup.

Refleksja

Roztargnienie na modlitwie towarzyszy każdemu z nas. Pytamy się wciąż, dlaczego tak jest, bo odpowiedź do końca nie jest nigdy jednoznaczna. W dużej mierze jest tak dlatego, bo modlitwa jest "godziną ciszy", a tymczasem jest w nas jeden wielki szum i hałas.

Stan spokoju, skupienia, pewnej harmonii, nie jest dla nas codziennością, bowiem żyjemy często w zabieganiu, szumie informacji, kłopotów i zdenerwowania. Nie potrafimy przez to "odnaleźć się" na spotkaniu z Bogiem i sobą samym.

Tymczasem modlitwa to jedyna droga, aby popatrzeć na siebie i całą rzeczywistość z pewnego dystansu. Tylko człowiek mądry i rozważny ma czas na modlitwę, która ułatwia mu żyć w zamieszaniu współczesnego świata. Modlitwa jest czasem, gdzie nie tracimy, tylko zyskujmy i odnajdujemy siebie oraz innych, patrząc na świat oczami samego Boga.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jaka modlitwa jest Twoją ulubioną?
2. Dlaczego modlitwa jest dla Ciebie ważna? A jeśli nie jest, to dlaczego ?
3. Jak często się modlisz? To mało, czy dużo dla Ciebie?

I tak na koniec...

"Wiara jest źródłem modlitwy. Jeżeli źródło wiary wyschnie, nie może płynąć potok modlitwy" (Augustyn z Hippony)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 1-4
Komentarze (3)
M
malina
7 października 2014, 23:12
Zdecydowanie za mało czasu poświęcam na modlitwę, mimo, że jest bardzo ważna dla mnie. Może ktoś poradzi w jaki sposób znaleźć wyciszenie przy modlitwie? Staram się modlić w ciszy, ale nie zawsze jest ona w mojej duszy...
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
10 października 2012, 11:18
Modlitwa, której nauczył nas Pan Jezus jak każde Słowo Boże zawiera w sobie tajemnice. Nie możemy ich rozumieć tylko w sensie codziennym, potocznym, ale w perspektywie wieczności. Czy rozumiemy, o co prosimy wypowiadając np. słowa: „Bądź wola Twoja, jako w Niebie, tak i na Ziemi"? Co jest wolą Bożą w perspektywie wieczności?
Jadwiga Krywult
8 października 2014, 08:50
Bóg pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. To jest wolą Bożą w perspektywie wieczności ?