Na dobranoc i dzień dobry - Mk 6, 30-34

(fot. Ktoine / flickr.com / CC BY 2.0)
Mariusz Han SJ

Zacząć nauczać…

Powrót Apostołów

Po swojej pracy apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.

DEON.PL POLECA

Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

Opowiadanie pt. "O długości kazań"

Mark Twain (1835-1910) opowiada, że trafił kiedyś na nabożeństwo; gdzie pastor z przejęciem mówił o misjach. Pisarz uznał, że to dobre i piękne kazanie i postanowił na rzecz biednych misjonarzy ofiarować dziesięć dolarów. Ale kaznodzieja mówił dalej o tym samym i tak samo: słowa lały się strugą szeroką i długą. Twain pomyślał sobie: teraz facet już mnie nudzi, wystarczy mu tylko pięć dolarów.

Pastor jednak niestrudzenie ciągnął dalej temat, więc pisarz gotów był dać na tacę już tylko jednego dolara. Ale kazanie wciąż trwało i mówca nie mógł jakoś dobrnąć do upragnionego "Amen".

Gdy wreszcie zakończył, Mark Twain był w tak złym humorze, że nie tylko nie ofiarował żadnego centa, lecz jeszcze wziął sobie z tacy jednego dolara...

Refleksja

Wiara bez uczynków jest martwa. Słowa bez uczynków działają tak samo. Nasza wiarygodność jest oceniania nie tylko po tym, co i jak mówimy, ale przede wszystkim kiedy potwierdzona jest poprzez zgodność naszych słów z czynami…

Jezus wie o tym, ze nie może być w nas "duchowej schizofrenii", gdzie słowa nijak się mają do czynów, których jesteśmy autorami. Może paść bowiem tysiąc słów o miłości do drugiego człowieka, ale tylko jeden gest wystarczy, aby udowdnić, że mówiło się prawdę. Jedno "treściwe" zachowanie jest o wiele więcej warte niż tysiące "pustych" słów…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego wiara bez uczynków jest martwa?
2. Jak dziś być wiarygodnym?
3. Czy warto przemilczeć usłyszane słowa?

I tak na koniec...

"Wiara bez uczynków martwa jest, a uczynki bez wiary to coś jeszcze gorszego, to tylko strata czasu i nic więcej" (Antoni Czechow)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mk 6, 30-34
Komentarze (5)
mm
6 lutego 2015, 21:53
dzięki!
B
bo
9 lutego 2013, 11:41
Należy zacząć od siebie. I sobie się bacznie przyglądać.
P
Pio
8 lutego 2013, 21:48
Uczynki bez wiary to coś gorszego niż strata czasu. To letniość, to poczucie że jestem dobry mimo, że serce nie jest pełne dobra. Niestety większość "wierzących" tak żyje. To wg mnie jest fundament kryzysu Kościoła. Wiara tradycyjna, a nie żywa.
T
tak
8 lutego 2013, 21:47
Zastanawiam się no i co z tego, że to powiedział Czechow? Każdy ma swoich znajomych, ale żeby od razu byli autorytetami?
A
A-Z
6 lutego 2015, 22:07
Nooo kurcze(muszę tak powiedzieć) zawsze znajdzie się ktoś kto przyczepi się do niewiadomo czego. To trzeba być u.....wym.