Na dobranoc i dzień dobry - Mt 9, 14-15

(fot. Mrs Suzie Cue / Foter / CC BY-NC-ND)
Mariusz Han SJ

Post i co dalej…

Sprawa postów

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?

DEON.PL POLECA

Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Opowiadanie pt. "O pustym krześle"

Pewien kapłan odwiedzając chorego w jego mieszkaniu, zauważył puste krzesło przy łóżku i zapytał, po co ono tu stoi. W odpowiedzi usłyszał: - Zaprosiłem Jezusa, aby zajął miejsce na tym krześle, rozmawiałem z Nim, zanim ksiądz przyszedł. Proszę księdza, długie lata trudno było mi się modlić, aż pewien przyjaciel wyjaśnił mi, że modlitwa to rozmowa z Jezusem.

On też poradził mi, abym obok siebie postawił puste krzesło i wyobraził sobie, że na nim siedzi sam Jezus. W ten sposób łatwiej z Nim rozmawiać i wsłuchiwać się w Jego słowa. Od tego czasu nie mam żadnych trudności z modlitwą.

Parę dni później - opowiada ta historia - przyszła do księdza córka chorego z wiadomością, że ojciec umarł. Powiedziała przy tym:- Zostawiłam go na parę godzin samego. Wyglądał bardzo pogodnie. Gdy weszłam potem do pokoju, ojciec już nie żył. Zauważyłam jednak coś osobliwego: jego głowa leżała nie na łóżku, lecz na krześle obok łóżka.

Refleksja

Post jest przestrzenią, kiedy dajemy sobie czas na stanięcie w prawdzie przed sobą i innymi ludźmi. Pomaga nam to do tego, aby być lepszym człowiekiem. Specyfika tego czasu polega na byciu wyczulonym na wszelkiego rodzaju niedoskonałości, aby po ich zobaczeniu stawać się coraz to lepszym człowiekiem. Wszystkiego złego jednak nie da się wyeliminowac od razu. Potrzeba czasem całego życia, aby to, co w nas najbardziej niedoskonałe ustawić na właściwe tory...

Jezus wiele razy odchodził osobno do miejsc, gdzie pozostawał w prawdzie z sobą samym. Jak każdy człowiek potrzebowal lustra, gdzie mógł przyglądnać się ludzkiej niedosknałości. Tym wszystkim dzielił się ze swoimi uczniami, którzy podążali za Nim w naszej ziemskiej pielgrzymce. Post bł pomocny, bo ukazywał, że nie tylko samym chlebem żyje człowiek, że jest coś wiecej, o co warto walczyć i to każdego dnia...

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czym jest dla Ciebie czas postu?
2. Dlaczego każdy post zbliża nas do siebie i Boga?
3. Dlaczego czas osamotnienia jest nam tak bardzo potrzebny?

I tak na koniec...

Każdy jest samotny i albo poddaje się temu nieubłaganemu prawu życia albo stara się je podważyć miłością i przyjażnią (Jan Parandowski)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mt 9, 14-15
Komentarze (2)
M
mdzielak
7 marca 2014, 20:14
Co do wiarygodności Deona: mk 9, 38-40 I to tyle, nawet apostołowie się mylili - biskupi tym bardziej nie mają racji w wielu kwestiach, jeżeli ktoś twierdzi, że na tym świecie są ludzie nieomylni - jest pyszny.
AF
Antonina Fey
7 marca 2014, 09:15
Do autora wpisu o nicku non Czy Ty znasz osobiscie kierownika Deonu?? Czemu piszesz, ze portal Deon ma charakter dysydencki wobec KEP i biskupow?? ja tego nie zauwazylam, czyzbym byla az tak naiwna.... ?? Odpowiedz prosze