Neapol. Cud świętego Januarego powtórzył się dziś w katedrze

Abp Domenico Battaglia z relikwiami św. Januarego podczas msz św. w katedrze w Neapolu (fot. Cesare Abbate/ANSA/EPA/PAP)
Youmedia

Arcybiskup Domenico Battaglia, obecny dziś w katedrze w Neapolu, potwierdził, że przechowywana w relikwiarzu krew św. Januarego, przeszła w postać płynną. Jest to tzw. cud św. Januarego, który zdarza się kilka razy do roku.

19 września jest dniem, który w kalendarzu kościelnym poświęcony jest św. Januaremu. W katedrze w Neapolu, gdzie przechowywane są relikwie świętego, od rana zbierali się dziś wierni, w oczekiwaniu na cud św. Januarego. Polega on na zamianie grudek krwi męczennika (pod taką postacią relikwie widoczne są niemal przez cały rok) na formę płynną. Do takich przemian dochodzi regularnie kilka razy w roku.

Krew patrona Neapolu stała się dziś płynna o godz. 10.01 - informuje strona Youmedia, a obecny był przy tym zdarzeniu, potwierdzając go, arcybiskup Domenico Battaglia.

Św. January poniósł śmierć męczeńską na początku IV w. podczas prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Neapol. Cud świętego Januarego powtórzył się dziś w katedrze
Komentarze (5)
WB
~Włodek Bełcikowski
22 września 2021, 08:18
Jezusowi też zarzucano że wypedza demony mocą belzebuba
MI
~Malgorzata Iwaniak
19 września 2021, 20:22
Bzdury ! Naukowcy już wyjaśnili ten "cud"! To substancja która w wyniku ruchu przechodzi w postać płynna! Kościół dalej oszukuje ludzi
JK
~Jan Kowalski
22 września 2021, 22:47
W 2010 hematolog zbadał tą relikwię i stwierdził, że jest to krew. Co potwierdza, że nie jest to płyn tiksotropowy. Nadal nie wyjaśniono, jak dochodzi do zmiany stanu skupienia. W przypadku badań z 2010 roku, wykazano, że zakrzepła krew ludzka może wrócić do stanu ciekłego w wyniku szybkiego potrząsania, np. w wirówce. Nie wskazano jednoznacznie, jakie zjawisko może odpowiadać za cud św. Januarego. Warto przy tym zauważyć, że płyn tiksotropowy należałoby wymieniać co 2-3 lata, by zachować jego właściwości. Relikwia jest rzekomo w stanie nienaruszonym od 1700 lat (a na pewno od XV wieku). Co ciekawe, obecnie nie znamy zjawiska, czy substancji, która by zmieniała tak stan skupienia. Czyli jeśli to nie krew, to znaczy, że 500 lat temu nauka o płynach była bardziej zaawansowana niż obecnie. Co jest bardziej niedorzeczne, niż nazywanie tego zjawiska cudem. Może jest wyjaśnienie naukowe, ale do tej pory nie mamy modelu, który w pełni wyjaśniałby cud św. Januarego.
JD
Jerzy Dołhan
19 września 2021, 18:43
a cóż tu moderować ?? czyżbym herezje wypisywał ?? , a może nie prawdę ? lub nie po myśli kleru ??
JD
Jerzy Dołhan
19 września 2021, 18:40
gdyby tak mniej cudów !! a więcej rzetelności i prawości wśród kleru to byłoby lepiej na tym " łez padole " i wiary !!