Jak zmieniać swoje życie modlitwą?

(fot. Patrick Fore on Unsplash)
DEON.pl / kw

To pytanie dla wielu wydaje się banalne. Ale warto sobie na nie odpowiedzieć, żeby zobaczyć, jak bardzo możemy zmienić naszą codzienność prostą praktyką.

W czwartym odcinku rekolekcji międzyreligijnych "Pokój z Tobą" zapraszamy was do lektury tekstów ks. Martiny Viktorii Kopeckiej oraz dk. Wiktorii Matloch.

DEON.PL POLECA

Pierwsza z nich opowiada o tym, czym jest "metanoia", nawrócenie, które dokonuje się poprzez pozwolenie Bogu na działanie. Zostawienie Jemu ocen swojego życia i pozwolenie, by On je prowadził. Dk. Wiktoria Matloch przypomina zaś o biblijnych podstawach Wielkiego Postu, które są wspólne i luteranom i katolikom. Zachęca jednak do rzadziej praktykowanej przez katolików formy poszczenia, która jest akcją proponowaną wszystkim członkom Kościoła Ewangelicko-augsburskiego.

Po lekturze tekstów zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem ks. Radka Rakowskiego.

ks. Martina Viktorie Kopecká:

Niech każda modlitwa będzie początkiem i otwarciem na "metanoię". Wyrażenie metanoia powstało przez połączenie dwóch ważnych słów - meta i noia. Meta oznacza "po", a czasem także "ponad czymś". Kiedy mówimy o gąsienicy, która stała się motylem, użyjemy słowa metamorphosis. Różnica w obu stadiach rozwoju owadów jest bardzo duża. Jeden podąża za drugim. Drugi nie może być bez pierwszego. Noia ma bliski związek ze słowem "nús", które odnosi się w filozofii do porządku kosmicznego, a w teologii do "znaczenia". To podstawowy element naszego "świata znaczeń".

Pozwól modlitwie, aby mogła wewnętrznie cię przemienić. Pozwól Bogu wejść i działać w tobie. Niech żywy Chrystus zabierze cię za rękę i towarzyszy tobie. "Metanoia" to zmiana nastawienia. Pozwól sobie przyznać, że Bóg wie lepiej, co jest w twoim życiu niż ty. Pozwól sobie otworzyć czystą, pustą przestrzeń w swoim sercu, która zostanie wypełniona przez Boga.

dk. Wiktoria Matloch:

Czas Pasyjny często nazywany jest również okresem Wielkiego Postu. W ewangelickiej duchowości nie kładzie się jednak nacisku na wstrzymywanie się od określonych potraw czy napojów. Czas Pasyjny jest czasem przygotowania, czasem wędrówki do Jerozolimy, Wieczernika, do Ogrodu Oliwnego, na Golgotę i finalnie do otwartego grobu Zmartwychwstałego Pana. Post w tym okresie związany jest z naszą postawą wobec drugiego człowieka oraz wobec Boga. Można zrezygnować z czegoś, by znaleźć więcej czasu na modlitwę, skupienie, czytanie Bożego Słowa.

Zostajemy zachęceni w szczególny sposób, by zwolnić tempo swojego życia, odsunąć sprawy, które mogą poczekać i zwrócić swój wzrok w stronę Jezusowego krzyża, przyjąć zaproszenie do Stołu Pańskiego, by otrzymać szczególne posilenie. W kościele ewangelickim propagowana jest akcja "7 tygodni bez" organizowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest - 7 tygodni bez złych słów (7 tygodni z dobrym słowem) będąca propozycją na Czas Pasyjny w dobie narastającej mowy nienawiści. Czas Pasyjny i wędrówka z Jezusem jest okazją do zmiany samego siebie!

Obejrzyj wideo ks. Radka Rakowskiego:

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie.

Biorą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie
imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP
Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa
dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego
ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego
ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz

Wszystkie odcinki znajdziesz na naszym kanale na Youtube oraz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak zmieniać swoje życie modlitwą?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.