(fot. Jeremy Brooks/flickr.com/CC)
Stanisław Biel SJ

Średniowieczni pielgrzymi ormiańscy rozpoczynali pobyt w Jerozolimie od katedry św. Jakuba. Przygotowywali się w niej przez trzy dni do spowiedzi. Następnie uczestniczyli w "siedmiu boskich liturgiach", aby móc przeciwstawić się siedmiu grzechom głównym.

"Boska liturgia" jest nazwą Eucharystii, celebrowanej w Kościołach Wschodnich. Najstarszym jej rytem jest Liturgia św. Jakuba. Jej autorstwo przypisuje się tradycyjnie pierwszemu biskupowi Jerozolimy - apostołowi Jakubowi. Obecnie bywa bardzo rzadko celebrowana (najczęściej raz w roku), niemniej w okresie bizantyjskim i krzyżowym uważana była za najbardziej czcigodną. Pielgrzymi, uczestnicząc w niej siedmiokrotnie, czerpali siłę do pokonywania słabości i grzechów. Liczba siedem oznacza pełnię, doskonałość. Stąd udział w doskonałej "Boskiej liturgii" umacniał w przeciwstawianiu się złu, którego symboliczną "pełnię" stanowi siedem grzechów głównych. Równowadze duchowej przyświeca podobny cel. Może zaprowadzić nas ku "boskiej liturgii", która jest "dotykiem Boga". Wymaga jednak dni przygotowań (refleksji, medytacji, modlitwy), które pomagają przeciwstawiać się grzechom głównym, a następnie, poprzez siedem szczebli w budowaniu tego, co dobre, zmierzać w kierunku równowagi duchowej.

Omawiając poszczególne grzechy główne, sięgnąłem do Biblii, prac klasycznych i współczesnych psychologów, jak również do osobistych doświadczeń. Jestem świadomy, że temat nie zostanie w ten sposób wyczerpany. Mam jednak nadzieję, że zamieszczone refleksje pomogą choć odrobinę zbliżyć się do "boskiej liturgii".

Życzę drogim Czytelnikom wielu owoców w osobistej drodze do równowagi duchowej.

DEON.PL POLECA

Poszczególne odcinki cyklu i daty ich publikacji

1. Pycha - przesiądź się wyżej - 19 lutego
2. Chciwość - cieszyć się z prostych rzeczy - 25 lutego
3. Nieczystość - oswoić potwora - 26 lutego
4. Zazdrość - wydobyć ziarno pozytywu - 4 marca
5. Nieumiarkowanie - radosna uczta - 5 marca
6. Gniew - siła budująca - 11 marca
7. Lenistwo - rozpalić ogień - 12 marca

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siedem
Komentarze (12)
S
suares
19 lutego 2013, 11:41
Szanowny autorze, "boska liturgia" to wewnętrzna, nieustanna ofiara (z siebie, własnych dążeń, własnego czasu) oraz modlitwa uwielbienia i prośby kierowana do Boga. By czcić Boga w Duchu i Prawdzie nie potrzeba pośredników typu ksiądz - urzędnik Boga, specjalista, zawodowiec. Każdy, powtarzam każdy jest powołany do osobistego kontaktu ze swoim Stwórcą. Bóg jest zazdrosny o księży że Go zamknęli w kościołach. To tylko widzialny symbol. To człowiek jest świątynią. Na Boga autorze, prowadź pan ludzi ku Bogu a nie Bóg wie gdzie! To jest również znak czasów dany nam przez papieża Benedykta XVI - rezygnacja z pośrednictwa. Chrystus przychodzi i każdy spotka się z nim osobiście a nie w asyście księdza. Na Boga autorze nawróć się i prowadź nas do Boga a nie na manowce wiary!
SB
S. Biel SJ
19 lutego 2013, 00:14
Cieszę się, że znajdzie się tutaj ten tekst, choć właśnie zamierzam poznać książkę :-) pozdrawiam serdecznie i życzę dalszego owocnego pisania kolejnych tekstów  dziękuję, pozdrawiam również
WC
wdzięczna czytelniczka
18 lutego 2013, 23:00
Cieszę się, że znajdzie się tutaj ten tekst, choć właśnie zamierzam poznać książkę :-) pozdrawiam serdecznie i życzę dalszego owocnego pisania kolejnych tekstów
M
Michał
18 lutego 2013, 22:31
Czekam na wszystkich moich wojowników z którymi muszę wygrać! Najtrudniejszy jest dla mnie ten czwarty, często jestem zazdrosny, ale modlę się-wlaczę!
B
Bentek
18 lutego 2013, 22:22
Szkoda, że zamiast korzystać z bogactwa Kościoła (Ewagriusz, Kasjan) miesza się do duchowości jakieś psychologiczne dyrdymałki.
B
Beata
18 lutego 2013, 20:03
Nie mogę się doczekać. :)
SB
Stanisław Biel SJ
18 lutego 2013, 15:57
dziękuję bardzo, "Effa", pozdrawiam
AC
Anna Cepeniuk
18 lutego 2013, 15:50
Dziękuję za odpowiedź i przytoczenie tytułu książki. Chętnie skorzystam... Pozdrawiam i błogosławionych owoców w posługiwaniu życzę
SB
Stanisław Biel SJ
18 lutego 2013, 15:22
Bardzo jestem ciekawa tych rozważań. Zachętą do tego jest nie tylko miernota parafialnych rekolekcji, ale to, że autor zamierza ująć nie tylko wymiar teologiczny, ale również psychologiczny w omawianiu poszczególnych grzechów.....  "Wymiar psychologiczny" znajduje się w książce "Równowaga duchowa. Wokół siedmiu grzchów głównych" wydanej przez WAM 2012. Na deonie ukaże się tylko skrót (fragment) tekstów i  w dodatku teologiczny. Zapraszam więc do lektury całości z książki!
AC
Anna Cepeniuk
18 lutego 2013, 15:05
Bardzo jestem ciekawa tych rozważań. Zachętą do tego jest nie tylko miernota parafialnych rekolekcji, ale to, że autor zamierza ująć nie tylko wymiar teologiczny, ale również psychologiczny w omawianiu poszczególnych grzechów.....
A
A.Exupery-"twierdza"
18 lutego 2013, 14:14
"Wchodzi pierwszy kandydat. - Rozumie pan, że to jest tylko zwykły test, który chcemy zrobić, nim damy panu pracę, o jaką pan prosił ? - Tak. - Doskonale. Ile jest dwa plus dwa ? - Cztery. Wchodzi drugi kandydat. - Jest pan gotów na test ? - Tak. - Doskonale. Ile jest dwa plus dwa ? - Jak powie szef, tak będzie. Drugi kandydat otrzymał pracę. Zachowanie się drugiego kandydata jest warte polecenia, jeśli chcesz wybić się w jakiejkolwiek instytucji, świeckiej czy religijnej. Często przyda ci się dla uzyskania dobrych ocen na egzaminach (...)". Anthony de Mello SJ "Śpiew Ptaka" życzę samych piątek - teraz szóstek na życiowym świadectwie! PS. z czerwonym paskiem!
S
suares
18 lutego 2013, 13:25
Szanowny autorze i czytelnicy! Proponuję dla odmiany zapoznać się z genezą tych owych siedmiu grzechów. Proszę zapoznać się z nauką Ewagriusza Pontyjskiego o ośmiu duchach zła, potem poddać analizie interpretację tej nauki jaką dokonał Jan Kasjan, później przejżeć sporządzoną przez papieża Grzegorza Wielkiego na podstawie interpretacji Kasjana listę siedmiu grzechów głównych na koniec zaś proszę zajrzeć do katechizmu i sprawdzić co z tej nauki zostało dzisiaj. Odpowiedź brzmi: nic albo niewiele. Niestety.