(fot. Jeremy Brooks/flickr.com/CC)
8 lat temu
Stanisław Biel SJ

Średniowieczni pielgrzymi ormiańscy rozpoczynali pobyt w Jerozolimie od katedry św. Jakuba. Przygotowywali się w niej przez trzy dni do spowiedzi. Następnie uczestniczyli w "siedmiu boskich liturgiach", aby móc przeciwstawić się siedmiu grzechom głównym.

"Boska liturgia" jest nazwą Eucharystii, celebrowanej w Kościołach Wschodnich. Najstarszym jej rytem jest Liturgia św. Jakuba. Jej autorstwo przypisuje się tradycyjnie pierwszemu biskupowi Jerozolimy - apostołowi Jakubowi. Obecnie bywa bardzo rzadko celebrowana (najczęściej raz w roku), niemniej w okresie bizantyjskim i krzyżowym uważana była za najbardziej czcigodną. Pielgrzymi, uczestnicząc w niej siedmiokrotnie, czerpali siłę do pokonywania słabości i grzechów. Liczba siedem oznacza pełnię, doskonałość. Stąd udział w doskonałej "Boskiej liturgii" umacniał w przeciwstawianiu się złu, którego symboliczną "pełnię" stanowi siedem grzechów głównych. Równowadze duchowej przyświeca podobny cel. Może zaprowadzić nas ku "boskiej liturgii", która jest "dotykiem Boga". Wymaga jednak dni przygotowań (refleksji, medytacji, modlitwy), które pomagają przeciwstawiać się grzechom głównym, a następnie, poprzez siedem szczebli w budowaniu tego, co dobre, zmierzać w kierunku równowagi duchowej.

Omawiając poszczególne grzechy główne, sięgnąłem do Biblii, prac klasycznych i współczesnych psychologów, jak również do osobistych doświadczeń. Jestem świadomy, że temat nie zostanie w ten sposób wyczerpany. Mam jednak nadzieję, że zamieszczone refleksje pomogą choć odrobinę zbliżyć się do "boskiej liturgii".

Życzę drogim Czytelnikom wielu owoców w osobistej drodze do równowagi duchowej.

Poszczególne odcinki cyklu i daty ich publikacji

1. Pycha - przesiądź się wyżej - 19 lutego
2. Chciwość - cieszyć się z prostych rzeczy - 25 lutego
3. Nieczystość - oswoić potwora - 26 lutego
4. Zazdrość - wydobyć ziarno pozytywu - 4 marca
5. Nieumiarkowanie - radosna uczta - 5 marca
6. Gniew - siła budująca - 11 marca
7. Lenistwo - rozpalić ogień - 12 marca

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siedem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.