Świadkowie Młodej Pary - praktyczne wskazówki

(fot. shutterstock.com)
Molly K. Hans, William C. Graham /br

Czyja obecność jest wymagana, aby małżeństwo mogło zostać zawarte zgodnie z prawem? Jeżeli zostałeś poproszony o pełnienie funkcji świadka, koniecznie przygotuj się do tej roli.

Wykonawcami sakramentu małżeństwa są narzeczeni. Konieczny jest również ksiądz jako świadek Kościoła, a równocześnie urzędnik państwowy. Wymagana jest również obecność dwóch innych świadków.

Obowiązki świadka pana młodego

DEON.PL POLECA

Przed ceremonią

• Dopilnuj, aby podczas wszystkich imprez poprzedzających ślub dostępny był kierowca, który będzie się całkowicie powstrzymywał od spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych oraz innych substancji osłabiających.

• Interweniuj w każdej sytuacji, która mogłaby sprawić, że pan młody nie byłby w stanie właściwie funkcjonować w dniu swojego ślubu.

• Jeśli zostały powierzone ci obrączki, dopilnuj, aby zostały dostarczone do kościoła i były bezpiecznie przechowane przez ciebie do chwili, gdy zostaniesz o nie poproszony. (Pamiętaj, aby wcześniej wyciągnąć je z pudełka od jubilera). Nie zakładaj obrączek na własne palce. Łatwo można je w ten sposób zgubić lub mieć problem z ich ściągnięciem.

• Możesz zostać również poproszony o przekazanie ofiary, np. dla organisty czy księdza. Trzymaj powierzone pieniądze w kieszeni marynarki.

Podczas ceremonii

• Bądź gotowy na to, aby w zaplanowanych lub nieoczekiwanych momentach służyć pomocą księdzu.

• Bądź troskliwy w stosunku do pana młodego w momencie jego wyjątkowego podenerwowania.

Po ceremonii

• Bądź o wyznaczonej porze gotowy do podpisania aktu małżeństwa. W większości miejsc świadkowie podpisują akt małżeństwa, poświadczając niniejszym, że byli świadkami wyrażenia przez państwa młodych zgody na zawarcie małżeństwa i wzajemnego złożenia sobie przez nich ślubów - co czyni ich w świetle prawa małżeństwem.

• Udaj się na przyjęcie i zatroszcz się o wzniesienie pierwszego toastu za państwa młodych, którego treść wymyśliłeś lub zapisałeś sobie wcześniej i kilkakrotnie przećwiczyłeś.

Obowiązki świadka panny młodej

Przed ceremonią

• Dopilnuj, aby podczas wszystkich imprez poprzedzających ślub dostępny był kierowca, który będzie się całkowicie powstrzymywał od spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych oraz innych substancji osłabiających.

• Asystuj pannie młodej we wszelkich sytuacjach, które mogłyby uniemożliwić jej punktualne przybycie do kościoła.

Podczas ceremonii

• Bądź gotowa w każdej chwili służyć pomocą pannie młodej. Miej pod ręką chusteczki.

• Podczas gdy świadek pana młodego opiekuje się obrączkami, druhna dba o bukiet panny młodej w chwilach, w których ta nie może trzymać go sama, na przykład w chwili składania przysięgi, kiedy trzyma ją za rękę pan młody. Druhna pilnuje również, aby po każdym ruchu panny młodej suknia układała się zgodnie z zamysłem projektanta.

Po ceremonii

• Bądź o wyznaczonej porze gotowa do podpisania aktu małżeństwa.

Więcej w książce: Molly K. Hans William C. Graham, Ślub po katolicku. Praktyczny poradnik, Wydawnictwo WAM 2010.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świadkowie Młodej Pary - praktyczne wskazówki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.