80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę

80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę
pkwp.pl / pz

Często dochodzi do ataków na wioski i osiedla zamieszkałe przez chrześcijan. Są również przypadki, że chrześcijanie są śledzeni i mordowani we własnych domach.

W druga niedzielę listopada Kościół w Polsce z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz piąty, obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku tematem Dnia Solidarności jest Nigeria, najludniejszy kraj w Afryce, liczący ponad 160 mln ludności, z czego ponad 45% społeczeństwa to chrześcijanie.

DEON.PL POLECA

Terytorium Nigerii wewnętrznie jest podzielone na północ i południe. Północna część Nigerii zamieszkana w większości przez muzułmanów i podsycana żądaniami wysuwanymi przez fundamentalistów islamskich dąży do pewnej odrębności, utworzenia regionu na wzór państwa islamskiego i wprowadzenia na tej części terytorium muzułmańskiego prawa - szariatu. Prawo to zostało już wprowadzone w 12 stanach, a w kolejnych 4 uczyniono to częściowo. Za tymi planami i działaniami stoi terrorystyczne ugrupowanie fundamentalistów islamskich Boko Haram.

Na skutek zamachów dokonywanych przez tych terrorystów od roku 2010 śmierć poniosło tysiące osób, w większości chrześcijanie. Ich celem są świątynie chrześcijańskie, szkoły, w których uczą się chrześcijanie, a także obiekty rządowe i placówki wojskowe. Często dochodzi do ataków na wioski i osiedla zamieszkałe przez chrześcijan. Są również przypadki, że chrześcijanie są śledzeni i mordowani we własnych domach.

W jednym tylko stanie Borno spalonych zostało 64 świątynie chrześcijańskie. Strach przed zamachami jest tak wielki, że Msze święte prawie w całym kraju sprawowane są nie tylko przy zamkniętych drzwiach kościoła, ale blokowane są również wjazdy na plac przykościelny, aby uniemożliwić zamach samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi. Dodatkowo kościoła jak i terenu parafialnego pilnuje straż składająca się z parafian. Niestety pojawiły się również ataki na muzułmańskie meczety, które należą do wspólnot żyjących w zgodzie z chrześcijanami. W marcu, rzecznik Boko Haram ogłosił "wojnę z chrześcijanami" sugerując, że ta grupa terrorystyczna chce "wykorzenić chrześcijaństwo z kraju".

Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Polsce przebywa biskup Hyacinth Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi -świadek dramatu chrześcijan w Nigerii. Biskup na konferencjach prasowych, jak i na licznych spotkaniach z wiernymi będzie mówił o sytuacji nigeryjskich chrześcijan.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wikariacie Apostolskim Bomadi pomoże biskupowi Egbebo w remoncie szkoły im. św. Bernarda. Ze szkoły korzysta blisko 1000 uczniów z rodzin chrześcijańskich jak i muzułmańskich. Bez kapitalnego remontu, który nakazały władze państwowe, szkoła zostanie zamknięta, a dzieci zostaną pozbawione możliwości edukacji. Ta szkoła to również nadzieja na zgodne współistnienie chrześcijan i Muzułmanów w Nigerii.

80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę - zdjęcie w treści artykułu

Dlaczego Nigeria?
  • Pierwsze próby Ewangelizacji Nigerii sięgają XV w. Pierwsza katolicka misja została założona przez misjonarzy francuskich na południu kraju w Lagosie w 1868 roku.

  • Nigeria liczy blisko 160 mln ludności. Chrześcijanie stanowią 45,5% społeczeństwa (katolicy - 13,3% czyli ponad 21 mln), Muzułmanie - 45%.

  • Nigeria posiada 16 seminariów duchownych (ok. 4 tys. alumnów), około 4 tys. katolickich szkół, które są otwarte dla wszystkich, bez względu na religię.
     
  • Konstytucja Nigerii uznaje wolność religijną, w tym prawo do manifestowania i głoszenia swojej wiary oraz do zmiany wyznania bądź przekonań religijnych; § 10 (1): "Rząd federalny lub stanowy nie uznaje żadnej religii za państwową
  • Większość chrześcijan zamieszkuje południową część kraju, a na północy przewagę stanowią muzułmanie. W 12 stanach na północy kraju muzułmanie wprowadzili prawo szariatu, obowiązujące cały stan, a w kolejnych 4 stanach tylko częściowo.

  • Muzułmańska sekta Boko Haram od 2010 roku nieprzerwanie dokonuje brutalnych ataków na chrześcijan.

  • Pomimo dużych złóż ropy naftowej Nigeryjczycy w wielu rejonach żyją na granicy biedy, a na terenach wydobywczych, z powodu braku studni głębinowych, 70% ludności jest skazana na picie wody zanieczyszczonej.
  • 80% dochodu z wydobycia ropy naftowej trafia do zaledwie 15% społeczeństwa, gdyż w Nigerii panuje olbrzymi korupcja.

  • 32% społeczeństwa to analfabeci.

80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Aby pomóc w remoncie szkoły wystarczy wysłać sms o treści RATUJE na numer 72405 (koszt 2zł+VAT). Akcja sms-owa trwa do końca 2013 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

80 milionów ludzi chce ci powiedzieć, że giną za wiarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.