Ci słynni naukowcy byli katolikami. Poznaj 13 nazwisk

Ci słynni naukowcy byli katolikami. Poznaj 13 nazwisk
(fot. shutterstock.com)

Może się wydawać, że nauka nie ma wiele wspólnego z wiarą. Nic bardziej mylnego. Poznajcie 13 ludzi, którzy dokonali przełomowych odkryć i byli katolikami.

Przekonanie, że wiara i nauka się wykluczają jest błędne. Ks. prof. Michał Heller, wybitny polski naukowiec, przypomniał kiedyś słowa Alberta Einsteina, "który powiedział, że «nauka nie robi nic innego, jak tylko rozszyfrowuje zamysł Boga, jaki On miał, stwarzając świat». Twierdził on też, że w naszym zsekularyzowanym świecie to właśnie naukowcy są tymi nielicznymi ludźmi wierzącymi i pielęgnującymi prawdziwie religijne poczucie istnienia. Przekonywał, że Tajemnica kryje się wszędzie, i w cząstkach elementarnych, galaktykach i ludzkim mózgu".

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wierze i nauce, możesz przejść TUTAJ, TUTAJ lub TUTAJ.

13 naukowców, którzy byli katolikami

DEON.PL POLECA

1. Louis Pasteur (1822-1895) - francuski chemik, był prekursorem mikrobiologii. Twórca pierwszej ochronnej szczepionki dla ludzi przeciw wściekliźnie.

2. Grzegorz Mendel OSA (1822-1884) - zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie. Prekursor genetyki i odkrywca reguły przekazywania cech dziedzicznych, która została nazwana Prawem Mendla.

3. Mikołaj Kopernik (1473-1543) - polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium, które zrewolucjonizowało naukę i utrwaliło heliocentryczną wizję Układu Słonecznego. Był kanonikiem warmińskim.

4. Mario Jose Molina (1943-obecnie) - meksykański chemik, otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w badania nad chemią atmosfery, a szczególnie za zbadanie procesów powstawania oraz zanikania warstwy ozonowej.

5. Maria Gaetana Agnesi (1718-1799) - włoska matematyczka, pierwsza kobieta w Europie, która napisała podręcznik do matematyki oraz została profesorem na uniwersytecie. Specjalizowała się w rachunku różniczkowym oraz całkowym.

6. Francesco Grimaldi (1618-1663) - włoski matematyk i fizyk, jezuita. Prowadził badania nad optyką. Odkrywca zjawiska dyfrakcji optycznej.

7. Gerty Cori (1896-1957) - amerykańska biochemiczka, wraz z mężem w 1947 roku otrzymała Nagrodę Nobla. Zajmowała się badaniami na glikogenolizą.

8. René Laennec (1781-1826) - francuski lekarz, zajmował się pracami nad nowym na ówczesne czasy urządzeniem, które służyło do osłuchiwania pacjenta. Zastosowane przez niego metody doprowadziły do powstania stetoskopu.

9. Evangelista Torricelli (1608-1647) - włoski fizyk i matematyk. Twórca pierwszego rtęciowego barometru oraz paradoksalnej figury geometrycznej zwanej "Rogiem Gabriela".

10. Louis Jaques Thénard (1777-1857) - francuski chemik, odkrył bor, ustalił, że siarka jest pierwiastkiem chemicznym oraz po raz pierwszy otrzymał związek chemiczny zwany nadtlenkiem wodoru, którego trzyprocentowym roztworem jest woda utleniona.

11. Étienne Louis Malus (1775-1812) - francuski inżynier wojskowy, odkrywca zjawiska polaryzacji światła. Jego nazwisko znalazło się jako jedno z siedemdziesięciu dwóch nazwisk na wieży Eiffla.

12. Siostra Mary Kenneth Keller (1913-1985) - pierwsza kobieta, która uzyskała tytuł doktora informatyki. Pomogła rozwinąć podstawy programowania. Więcej o tej zdolnej zakonnicy pisaliśmy TUTAJ.

13. Jerome Jean Louis (1926-1994) - francuski lekarz i genetyk. Jest Sługą Bożym Kościoła. Odkrył przyczyny powstawania zespołu Downa. Mianowany przez Jana Pawła II pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Przez zmartwychwstanie Jezusa samo światło zostaje stworzone na nowo. On pociąga nas wszystkich za sobą do nowego życia zmartwychwstania i zwycięża wszelkie ciemności. On jest nowym dniem Boga dla nas wszystkich.

Poruszające medytacje Benedykta XVI

...

Skomentuj artykuł

Ci słynni naukowcy byli katolikami. Poznaj 13 nazwisk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.