Wobec innego
Spotkanie z kimś nowym - innym, obcym, nieznanym - zawsze jest niewiadomą. Równie dobrze może okazać się wielką przygodą, co przykrym koszmarem. Od czego to zależy? I czy na pewno zawsze od innych? Trzecie rozważanie o. Stanisława Morgalli SJ na koniec i początek roku.
Zastanawia bardzo łatwość, z jaką jednych ludzi od razu obdarzamy sympatią, a innych zgoła odmiennymi uczuciami. Psychologia próbuje to wyjaśniać zjawiskiem "przeniesienia", tzn. mechanizmem nieświadomego traktowania napotkanych ludzi w podobny sposób, jak znaczących osób z przeszłości. Czasem wystarczy ton głosu lub jakiś charakterystyczny gest, byśmy nieświadomie skojarzyli kogoś z ukochaną mamą lub dobrotliwym tatą, a tym samym obdarzyli zupełnie niezasłużoną życzliwością. Analogicznie równie błahe powody sprawiają, że kogoś od początku darzymy niechęcią - tylko dlatego, że nieświadomie przypomina nam swarliwą sąsiadkę lub nazbyt surowego proboszcza. Zatem nie bez znaczenia jest to, kogo kochamy, a kogo nienawidzimy: te emocjonalne schematy zwykle się nam narzucają i wypaczają nasze postrzeganie siebie i innych. I wbrew utartym przekonaniom nienawiść wiąże równie mocno jak miłość.
Wobec innego - czyta Tadeusz Łomnicki
[-3.wobec_innego.mp3-]
Fragment audiobooka - Rekolekcje dla nieprzystosowanych
Rekolekcje dla nieprzystosowanych, czyli… nie dla Ciebie!
Jesteś przecież szczęśliwym i zadowolonym z siebie chłopakiem lub mężczyzną, więc po co masz słuchać o emocjonalnych analfabetach, nieudacznikach i frustratach. To ci nie pomoże, a zaszkodzić - owszem - może! Jeśli zaś jesteś dziewczyną lub już kobietą, z pewnością piękną i inteligentną, nawet nie bierz tego do ręki, bo historie o braku miłości, depresji, anoreksji lub bulimii źle wpływają na cerę.
Nie twój problem, więc trzymaj się z daleka!
Z uśmiechem na twarzy pnij się dalej po szczeblach atrakcyjnej kariery!
Pamiętaj: Jeśli jednak mimo przestróg zaczniesz słuchać tych krótkich rozważań, to cała odpowiedzialność za to, co może się stać spada na Ciebie. Autor i producent nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne nawrócenia, radykalne zmiany stylu życia, porzucenie kariery lub rozdanie biednym własnych oszczędności. Ale do tego nie dojdzie. Wszyscy jesteśmy przecież rozsądnymi i dobrze przystosowanymi do życia ludźmi. Nieprawdaż?...
Audiobook na podstawie książki S. Morgalli Miłość do kwadratu - zobacz
Skomentuj artykuł