Wielki Czwartek. Za zaśpiewanie pieśni "Przed tak Wielkim Sakramentem" zyskasz dziś odpust zupełny

Adoracja Najświętszego Sakramentu / Fot. Depositphotos. com / sidneydealmeida.com
DEON.pl / mł

Ten odpust można uzyskać tylko dwa razy w roku: w Boże Ciało i właśnie dziś, w Wielki Czwartek. Wiąże się z pobożnym zaśpiewaniem lub odmówieniem pieśni "Przed tak Wielkim Sakramentem", którą znają wszyscy katolicy w Polsce.

"Przed tak Wielkim Sakramentem" to pieśń napisana przez Tomasza z Akwinu, którą w polskich kościołach najczęściej śpiewana podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Dziś jednak można za jej odśpiewanie zyskać odpust zupełny.

Uzyskiwanie odpustów przez wiernych ma w Polsce wielowiekową tradycję i jest teologicznie uzasadnione. Odpust zupełny jest to darowanie
człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, które powinien ponieść za już odpuszczone podczas spowiedzi grzechy. Można go uzyskać dla siebie i w ten sposób uniknąć kar czyśćcowych - lub ofiarować go za zmarłą osobę i w ten sposób sprawić, że z czyśćca trafi prosto do nieba.

Co trzeba zrobić, by uzyskać odpust w Wielki Czwartek?

By uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek, trzeba spełnić zwykłe warunki z tym związane. Pierwszy to wykluczenie przywiązania do grzechu, nawet powszedniego. Drugi - to spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej, po to, by móc przyjąć Komunię św., przyjęcie Komunii i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (nie w intencji papieża, ale w intencjach, w których modli się głowa Kościoła).

DEON.PL POLECA

Trzecim warunkiem jest wykonanie czynności, które są związane z odpustem - czyli w Wielki Czwartek pobożne odmówienie lub zaśpiewanie pieśni "Przed tak Wielkim Sakramentem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Czwartek. Za zaśpiewanie pieśni "Przed tak Wielkim Sakramentem" zyskasz dziś odpust zupełny
Komentarze (6)
TK
~Tomasz Kocoń
6 kwietnia 2023, 10:20
Oczywiście dobrze jest korzystać z odpustów związanych z rozmaitymi formami pobożności, byleby to nie przerodziło się w niektórych w myślenie magiczne, zaliczanie kolejnych odpustów i duchowe kolekcjonerstwo. Marcina Lutra tak bardzo to zbulwersowało że skutki jego gniewu widzimy do dziś.
GO
~G Ość
6 kwietnia 2023, 09:29
Czyli można żyć jak zwierzak a wystarczy zaśpiewać jedną pieśń i super. Tak wymyślił 300 lat temu jakiś biskup pewnie a papież podpisał kwit.
JN
~Jan Nowak
7 kwietnia 2023, 16:53
Niczego pan nie rozumie
DG
~dominik golos
7 kwietnia 2023, 22:19
no właśnie nie można gdyż wtedy nie podchodzi to pod warunku braku przywiązania do grzechu.
MP
~Maria P
6 kwietnia 2023, 09:12
Trudna ta nasza otorbiona ludzkimi pomysłami wiara. Te odpusty, święte drzewa czy gaje, obrazy, relikwie, złote szaty i purpura? Komu to jest potrzebne do wierzenia w Boga trójjedynego?
Krzysiek Żukowski
14 kwietnia 2022, 18:36
To nie jest pieśń tylko chorał. To dla mnie na przykład różnica zasadnicza. Pieśń jako muzyczna forma posiada zwrotki i refreny. Charakter gregoriański wynika także z braku metrum muzycznego.