Data Narodzin Jezusa Chrystusa

(fot. thudfactor/flickr.com)
o. Leszek Balczewski SI / "artykuł nadesłany"

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Data urodzin Jezusa Chrystusa oparta o starożytne przekonania.

Historycy niewiele mają tu do powiedzenia. Za czasów Pana Jezusa nie było Urzędu Stanu Cywilnego ani Vital Statistics, ani ksiąg metrykalnych. Pomocne stają się podania ludowe i dawne teorie.

W starożytności istniało przekonanie, że Pan Bóg stworzył świat pierwszego dnia wiosny i także pierwszego dnia wiosny Słowo stało się Ciałem - Archanioł Gabriel zwiastował Maryi Dziewicy z Nazaretu, że zostanie Matką Syna Bożego. Według kalendarza juliańskiego, którym posługiwano się w Imperium Rzymskim, pierwszy dzień wiosny, kiedy dzień równał się nocy, przpadało 25 marca. Według kalendarza, którego trzymano się na Bliskim Wschodzie, dzień zrównania dnia z nocą przypadał 6 kwietnia.

Konsekwentnie więc w zasięgu kultury rzymskiej obchodzono dzień Narodzin Pana Jezus w dniu 25 grudnia, a w krajach syryjskich 6 stycznia. Dość wcześnie chrześcijanie uzgodnili, że Boże Narodzenie będą obchodzić 25 grudnia, 6 zaś stycznia: objawienie się Zbawcy w ludzkim Ciele, które rozpoczęło się pokłonem Mędrców ze Wschodu w Betleem, a dopełniło w czasie Chrztu Pana Jezusa w Jordanie i pierwszym cudem dokonanym w Kanie Galilejskiej.

Już wcześniej w dniu 25 grudnia obchodzono w pogańskim Rzymie zwycięstwo dnia i światła nad nocą i ciemnością, bo od tego dnia dłuższy stawał się dzień, a krótsza noc. Zbiegnięcie się tych dwóch dat chrześcijanie wykorzystali, by głosić, że to właśnie Chrystus przychodzący na świat w Betleem jest Zwycięscą Światła i Prawdy nad mocami ciemności (zła) i niewiedzy.

Z pamiątek Bożego Narodzenia jest nadzwyczajne ocalenie pierwszej bazyliki z czasów Konstantyna Wielkiego nad Grotą Narodzenia. Kiedy w r. 614 Persowie pod wodzą Chosroesa II w wojnie z imperium bizantyjskim napadli na Palestynę (istniało w niej około 1000 kaplic i kościołów, w samej Jerozolimie zaś 300), spustoszyli cały kraj niszcząc kościoły, klasztory i kaplice. Przyszedłszy do Betleem zobaczyli na frontonie bazyliki płaskorzeźbę pokłonu trzech Króli w szatach perskich. Dzięku temu nie zniszczyli bazyliki, która dziś jest najstarszą bazyliką na Ziemi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Data Narodzin Jezusa Chrystusa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.