Data Narodzin Jezusa Chrystusa
Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Data urodzin Jezusa Chrystusa oparta o starożytne przekonania.
Historycy niewiele mają tu do powiedzenia. Za czasów Pana Jezusa nie było Urzędu Stanu Cywilnego ani Vital Statistics, ani ksiąg metrykalnych. Pomocne stają się podania ludowe i dawne teorie.
W starożytności istniało przekonanie, że Pan Bóg stworzył świat pierwszego dnia wiosny i także pierwszego dnia wiosny Słowo stało się Ciałem - Archanioł Gabriel zwiastował Maryi Dziewicy z Nazaretu, że zostanie Matką Syna Bożego. Według kalendarza juliańskiego, którym posługiwano się w Imperium Rzymskim, pierwszy dzień wiosny, kiedy dzień równał się nocy, przpadało 25 marca. Według kalendarza, którego trzymano się na Bliskim Wschodzie, dzień zrównania dnia z nocą przypadał 6 kwietnia.
Konsekwentnie więc w zasięgu kultury rzymskiej obchodzono dzień Narodzin Pana Jezus w dniu 25 grudnia, a w krajach syryjskich 6 stycznia. Dość wcześnie chrześcijanie uzgodnili, że Boże Narodzenie będą obchodzić 25 grudnia, 6 zaś stycznia: objawienie się Zbawcy w ludzkim Ciele, które rozpoczęło się pokłonem Mędrców ze Wschodu w Betleem, a dopełniło w czasie Chrztu Pana Jezusa w Jordanie i pierwszym cudem dokonanym w Kanie Galilejskiej.
Już wcześniej w dniu 25 grudnia obchodzono w pogańskim Rzymie zwycięstwo dnia i światła nad nocą i ciemnością, bo od tego dnia dłuższy stawał się dzień, a krótsza noc. Zbiegnięcie się tych dwóch dat chrześcijanie wykorzystali, by głosić, że to właśnie Chrystus przychodzący na świat w Betleem jest Zwycięscą Światła i Prawdy nad mocami ciemności (zła) i niewiedzy.
Z pamiątek Bożego Narodzenia jest nadzwyczajne ocalenie pierwszej bazyliki z czasów Konstantyna Wielkiego nad Grotą Narodzenia. Kiedy w r. 614 Persowie pod wodzą Chosroesa II w wojnie z imperium bizantyjskim napadli na Palestynę (istniało w niej około 1000 kaplic i kościołów, w samej Jerozolimie zaś 300), spustoszyli cały kraj niszcząc kościoły, klasztory i kaplice. Przyszedłszy do Betleem zobaczyli na frontonie bazyliki płaskorzeźbę pokłonu trzech Króli w szatach perskich. Dzięku temu nie zniszczyli bazyliki, która dziś jest najstarszą bazyliką na Ziemi.
Skomentuj artykuł