Postanowienia na Wielki Post bez efektu "WOW!"

Postanowienia na Wielki Post bez efektu "WOW!"
Fot. Hongwei FAN / Unsplash
nieuczesanie, Milka pisze / blogi DEON.pl

Środa Popielcowa już za nami, a co za tymi idzie, rozpoczął się Wielki Post. Jego czas powinien być czasem nawrócenia swojego serca do Boga. Kościół w swej mądrości jako środki, które mają nam pomóc w szczerym nawróceniu podaję modlitwę, post i jałmużnę. Ale Wielki Post to także postanowienia wielkopostne.

W internecie aż kipi od różnych propozycji wyzwań, chociaż dla mnie lepszym określeniem jest postanowienie. Mimo, że dla wielu z nas skojarzenie z postanowieniem odnosi się do jednego z warunków dobrej spowiedzi - mocne postanowienie poprawy - to dla mnie jest bardziej precyzyjne. Ale jednocześnie może być ono swego rodzaju pułapką. Dlaczego aż takie mocne stwierdzenie? Wielu z nas myśli: "Postanowienie ma obraz czegoś wielkiego, wspaniałego, czegoś z efektem »WOW!«". I na przeciw wyobrażeniu wielkiego "WOW!" wychodzą propozycje, jakie na czas Wielkiego Postu pojawiły się w internecie. Jest ich mnóstwo i z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla jego serca. Przecież to o jego przemianę w tym czasie chodzi. I możliwości jakie ma konkretny człowiek.

DEON.PL POLECA
Propozycje na Wielki Post 2024

Sama z bogatej oferty tego, co proponują katolickie portale, a co może mi być pomocne w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu i jest zgodne z tym, co mi w sercu kliknęło, wybieram rozważania Modlitwy w drodze z The Chosen. Przez cały czas Wielkiego Postu rozważania będą pojawiać się w niedzielę.

Portal DEON.pl zaproponował, aby w ramach wypełniania jednego z kroków, które mogą nam pomóc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu, a którym jest modlitwa, pomodlić się za biskupa, którego wylosujemy. Wylosowałam abpa Tadeusza Wojdę z diecezji gdańskiej. Sporo jest prawdy w stwierdzeniu, że za proboszczów i wikarych w "swojej" parafii modlimy się częściej. Za biskupów już niekoniecznie. Może w Wielkim Poście spróbujmy to zmienić?

DEON.PL POLECA

Dalej trwam w duchowej podróży z Zeszytami Pełnymi Miłości, gdzie w formie podcastów siostra Gaudia Skass czyta i komentuje "Dzienniczek św. Faustyny". Bardzo polecam też profil @blisko_rahamim na Instagramie i Blisko Rahamim na Facebooku.

Jak na to wszystko znaleźć czas?

Niektórzy być może zadają sobie pytanie, jak na te wszystkie wyzwania znaleźć czas. Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta. Wystarczy ograniczyć czas, który przeznaczamy na oglądanie mało wartościowych seriali, kabaretów (często wulgarnych i obraźliwych), które niewiele mają wspólnego z ambitną rozrywką. I chociaż to nie jest już epoka Kabaretu Starszych Panów i Ewy Demarczyk to nie znaczy, że mam oglądać coś, co jest wulgarne. Drugie pytanie, które jest dość oczywiste dotyczy tego, czy propozycji nie jest za dużo? Jeśli zobaczę, że tak, to po prostu z czegoś zrezygnuję.

W czasie Wielkiego Postu nie chodzi o to, żeby postawić na ilość, ale usiąść w ciszy i spojrzeć w swoje serce. I zgodnie z jego pragnieniami wybierać. Biorąc przede wszystkim pod uwagę obowiązki stanu. Średniowieczny umiar ma bardzo głęboki sens.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "nieuczesanie, Milka pisze". Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji. Załóż bloga w blogosferze DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Postanowienia na Wielki Post bez efektu "WOW!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.