EwReKo - EWangelizuj, REaguj, KOmentuj

moniatres / artykuł nadesłany

Projekt EwReKo skierowany jest do osób, które mają trochę czasu, doświadczyły osobistego spotkania z Jezusem i chcą podzielić się tym doświadczeniem z innymi, poprzez komentarze na portalach Wirtualna Polska i Onet.

Dlaczego akurat komentarze?

Zauważyłam, że na najpopularniejszych portalach internetowych, tj. WP czy Onet, kiedy tylko pojawi się jakaś informacja na temat Kościoła katolickiego, nieważne czy pozytywna (np. dot. kanonizacji Jana Pawła II), czy negatywna (np. o księdzu pedofilu), od razu sypią się agresywne, często obraźliwe komentarze. Nieraz 300 komentarzy w ciągu 15 minut.

Co to oznacza? Że katolikowi jest obojętne, co piszą na temat Kościoła? Że ktoś może pluć na Boga, a człowiek wierzący przeczyta taki komentarz i nie zareaguje? Dlaczego im się chce pisać setki komentarzy, a nam nie?

Jeśli Kościół żyje, to niech żyje też w Internecie - przecież jest to środek, dzięki któremu można dotrzeć do człowieka z Dobra Nowiną. Bo sądzę, że większość tych komentujących osób nie uczestniczy w Eucharystii, więc gdzie mają ją usłyszeć? Dajmy im możliwość zobaczenia, że Jezus żyje, że jest i działa cuda, tak jak 2 tysiące lat temu.

Człowiek, który karmi się informacjami, że Kościół chyli się ku upadkowi, nagle będzie mógł zobaczyć, że to nieprawda. Bo zobaczy na świeckich stronach świadectwa osób mówiących o żyjącym Jezusie! A nigdy nie wiadomo, jakie zdanie zapadnie mu w pamięć, które być może w przyszłości zaowocuje.

Pan Bóg różnymi drogami chce dotrzeć do człowieka ze swoją miłością. Wierzę, że jedną z nich jest właśnie ewangelizacja na WP i Onecie, czyli projekt EwReKo. Nawet papież Franciszek mówi o tym, że Kościół nie może być skupiony na sobie, że powinien wyjść na peryferie. Musi wyjść do tych wszystkich, których w Kościele nie ma, którzy sami do Kościoła nie przyjdą.

Jak to zrobić?

1) Na pewno z ogromną miłością i szacunkiem do danej osoby komentującej. Często są to osoby zranione, zagłuszające swój ból właśnie agresywnymi i obraźliwymi komentarzami.

2) Bez moralizowania, ale własnym świadectwem (krótkim i zwięzłym), opisem swojej relacji z Jezusem (jak się zaczęła, dlaczego jest dla mnie ważna, jak przeżywam ją na co dzień itd.).

3) Bez wywyższania się typu: "Jestem lepszy, bo nawrócony".

4) Nie oceniamy komentującego, ale komentarz.

5) Wpisując komentarz, mamy wiedzę na temat, który aktualnie jest poruszany, podajemy konkretne fakty, nie piszemy ogólnikowo.

Tak, jak starożytny grecki filozof i matematyk, Archimedes, po dokonaniu odkrycia w dziedzinie hydrostatyki, podekscytowany wybiegł na ulice i wykrzyknął "EuReKa!" (tzn. znalazłem!), tak człowiek, który spotka Jezusa w swoim życiu, powinien robić to samo.

Pięknie mówi o tym Benedykt XVI: "Kto zbliżył się do Jezusa i doświadczył Jego miłości, natychmiast chce dzielić się z innymi pięknem tego spotkania i radością rodzącą się z tej przyjaźni".

Projekt EwReKo ma za zadanie dać drugiemu człowiekowi impuls do tego, by kiedyś mógł krzyknąć: "Znalazłem Pana! On jest! On żyje!"

Dlatego połączmy siły w jedno i ewangelizujmy na Wirtualnej Polsce i Onecie (oczywiście zachęcam, żeby na innych stronach, forach dyskusyjnych również to robić, ale skupmy się szczególnie na tych dwóch).

Zapraszam do polubienia strony EwReKo na fb :)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

EwReKo - EWangelizuj, REaguj, KOmentuj
Komentarze (5)
KA
Katolik apolityczny
31 sierpnia 2013, 18:21
Pomysł bardzo dobry, problem pojawia się jednak gdy chodzi o chętnych- dlatego proponuję ząłożenie jakiejś platformy internetowej, forum dla zainteresowanych cyber-świadectwami/ewangelizacją. Bez miejsca konsolidacji pomysłów, projektów, metod - pomysl będzie martwym. Proponowałbym rozpropagować tę ideę na forach katolickich (deon ostatnio zbacza ujmując to lekko), pozbierać chętnych, oraz rozciągnąć tę akcję także na fora niby że katolickie, na których zbyt często wypacza się nauki Chrystusa, w imie poprawności politycznej. Bez tego, bez konsolidacji konserwatywnej części KK na łamach portali 'powszechnych' jak deon.pl, żadna tego typu idea się nie powiedzie. Ponieważ ryba psuje się od głowy! Deon, ekai itp upadają, ze względu na poprawnośc polityczną, ze względu na rażące upolitycznienie sfery wiary nawet przez kapłaństwo (mniej lub bardziej swiadomie). To taki dopust Boży na nas i KK, w szczególności księży KK, co widac po ostanich wybrykach modernistów jak Boniecki, Lemański itp. Czyli: jeśli chcemy być jednością, musimy wrócić do Chrystusa, nie polityki pro-chrześcijańskiej. Tak to widzę, inaczej wszelkie projekty katolickie zaczynaja byc tłumaczone nie jako katolickie ale powszechne, co jest wierutna bzdurą, a co jest juz faktem na deon.pl
29 sierpnia 2013, 19:28
Czemu nie. Ale teraz pytanie, czy już teraz z wp i onetu nie są usuwane komentarze mówiące o Kościele, takim jaki jest. Oczywiście można próbować, i każdy może to robić.  "Coś wam powiem. Wiecie, czego oczekuję po tych Światowych Dniach Młodzieży w Rio? Chcę, byście poszli na ulice robić raban. Chcę rabanu w waszych diecezjach. Chcę, żeby Kościół wyszedł na ulice. Żeby odrzucił ziemską powłokę, wygodę, klerykalizm, żebyśmy przestali zasklepiać się w sobie.(...) Parafie muszą wychodzić na ulice; w przeciwnym razie staną się organizacjami pozarządowymi. A Kościół nie może być organizacją pozarządową!" Papież Franciszek. Można pisać na forach, ale można też wyjść na ulicę. Fajnie by tak było, by chrześcijanie wyszli na ulicę. Tylko co na tej ulicy robić.
Monika Tomalik
24 sierpnia 2013, 12:18
Pomysł szczytny, ale po mojemu przypomina branie na klatę rozpędzonego TIRa. ...tak, ta inicjatywa jest mała, ale czy to ozancza, że ma okazac się klapą? Nie chodzi tu o to by było juz wszystko idealnie, ale jeśli chociaż jedna osoba, która była daleko od Pana Boga, a czytając komentarze na wp czy onecie o tym jak Jezus działa dzisiaj, zacznie wołac do Boga, przez świadectwa innych zacznie chciec żyć tak jak oni, to myśle, ze warto.
23 sierpnia 2013, 23:27
Pomysł szczytny, ale po mojemu przypomina branie na klatę rozpędzonego TIRa.
Monika Tomalik
23 sierpnia 2013, 14:04
Oto link do polubienia EwReKo na facebooku: [url]https://www.facebook.com/#!/Ewreko?fref=ts[/url]