EwReKo - EWangelizuj, REaguj, KOmentuj

EwReKo - EWangelizuj, REaguj, KOmentuj
moniatres / artykuł nadesłany

Projekt EwReKo skierowany jest do osób, które mają trochę czasu, doświadczyły osobistego spotkania z Jezusem i chcą podzielić się tym doświadczeniem z innymi, poprzez komentarze na portalach Wirtualna Polska i Onet.

Dlaczego akurat komentarze?

DEON.PL POLECAZauważyłam, że na najpopularniejszych portalach internetowych, tj. WP czy Onet, kiedy tylko pojawi się jakaś informacja na temat Kościoła katolickiego, nieważne czy pozytywna (np. dot. kanonizacji Jana Pawła II), czy negatywna (np. o księdzu pedofilu), od razu sypią się agresywne, często obraźliwe komentarze. Nieraz 300 komentarzy w ciągu 15 minut.

Co to oznacza? Że katolikowi jest obojętne, co piszą na temat Kościoła? Że ktoś może pluć na Boga, a człowiek wierzący przeczyta taki komentarz i nie zareaguje? Dlaczego im się chce pisać setki komentarzy, a nam nie?

Jeśli Kościół żyje, to niech żyje też w Internecie - przecież jest to środek, dzięki któremu można dotrzeć do człowieka z Dobra Nowiną. Bo sądzę, że większość tych komentujących osób nie uczestniczy w Eucharystii, więc gdzie mają ją usłyszeć? Dajmy im możliwość zobaczenia, że Jezus żyje, że jest i działa cuda, tak jak 2 tysiące lat temu.

Człowiek, który karmi się informacjami, że Kościół chyli się ku upadkowi, nagle będzie mógł zobaczyć, że to nieprawda. Bo zobaczy na świeckich stronach świadectwa osób mówiących o żyjącym Jezusie! A nigdy nie wiadomo, jakie zdanie zapadnie mu w pamięć, które być może w przyszłości zaowocuje.

Pan Bóg różnymi drogami chce dotrzeć do człowieka ze swoją miłością. Wierzę, że jedną z nich jest właśnie ewangelizacja na WP i Onecie, czyli projekt EwReKo. Nawet papież Franciszek mówi o tym, że Kościół nie może być skupiony na sobie, że powinien wyjść na peryferie. Musi wyjść do tych wszystkich, których w Kościele nie ma, którzy sami do Kościoła nie przyjdą.

Jak to zrobić?

1) Na pewno z ogromną miłością i szacunkiem do danej osoby komentującej. Często są to osoby zranione, zagłuszające swój ból właśnie agresywnymi i obraźliwymi komentarzami.

2) Bez moralizowania, ale własnym świadectwem (krótkim i zwięzłym), opisem swojej relacji z Jezusem (jak się zaczęła, dlaczego jest dla mnie ważna, jak przeżywam ją na co dzień itd.).

3) Bez wywyższania się typu: "Jestem lepszy, bo nawrócony".

4) Nie oceniamy komentującego, ale komentarz.

5) Wpisując komentarz, mamy wiedzę na temat, który aktualnie jest poruszany, podajemy konkretne fakty, nie piszemy ogólnikowo.

Tak, jak starożytny grecki filozof i matematyk, Archimedes, po dokonaniu odkrycia w dziedzinie hydrostatyki, podekscytowany wybiegł na ulice i wykrzyknął "EuReKa!" (tzn. znalazłem!), tak człowiek, który spotka Jezusa w swoim życiu, powinien robić to samo.

Pięknie mówi o tym Benedykt XVI: "Kto zbliżył się do Jezusa i doświadczył Jego miłości, natychmiast chce dzielić się z innymi pięknem tego spotkania i radością rodzącą się z tej przyjaźni".

Projekt EwReKo ma za zadanie dać drugiemu człowiekowi impuls do tego, by kiedyś mógł krzyknąć: "Znalazłem Pana! On jest! On żyje!"

Dlatego połączmy siły w jedno i ewangelizujmy na Wirtualnej Polsce i Onecie (oczywiście zachęcam, żeby na innych stronach, forach dyskusyjnych również to robić, ale skupmy się szczególnie na tych dwóch).

Zapraszam do polubienia strony EwReKo na fb :)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

EwReKo - EWangelizuj, REaguj, KOmentuj
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.