Hawking i osobliwości

(fot. alancleaver_2000/flickr.com)
krótka HISTORIA CZASU S. Hawking / tomasz 1968 / artykuł nadesłany

Niezła lektura, ten facet szuka głębiej i dalej. I choć deklaruje się jako zwolennik teorii darwinistycznej, jest nadzieja, że "osobliwości" i "czarne dziury" w tej teorii skierują go na To, co i tak przeczuwa i wie.

Przestrzeni czterowymiarowej nie sposób sobie wyobrazić. Mnie osobiście, często dostateczną trudność sprawia przedstawienie sobie przestrzeni trójwymiarowej. (str. 33)

W klasycznej teorii grawitacji, opartej na rzeczywistej czasoprzestrzeni, możliwe są tylko dwa warianty zachowania się Wszechświata: albo istniał wiecznie, albo rozpoczął się od osobliwości w pewnej określonej chwili w przeszłości. W teorii kwantowej pojawia się trzecia możliwość. (...) Czasoprzestrzeń może przypominać powierzchnię Ziemi w czterech wymiarach. Powierzchnia Ziemi ma zakończoną rozciągłość, a jednak nie ma granic ani brzegów: jeśli ktoś popłynie na zachód, to na pewno nie spadnie z brzegu ani nie natknie się na osobliwość. (str. 130)

W rzeczywistym czasie Wszechświat zaczyna się i kończy osobliwościami będącymi brzegami czasprzestrzeni, w których załamują się wszelkie prawa fizyki. Natomiast w urojonym czasie nie ma żadnych osobliwości ani brzegów. Być może zatem, czas urojony jest bardziej podstawowy, a to co nazywamy czasem rzeczywistym, jest tylko koncepcją wymyśloną do opisu Wszechświata.

... teoria naukowa to tylko matematyczny model służący do opisu naszych obserwacji i istniejący wyłącznie w naszych umysłach. Nie ma zatem sensu pytać, co jest rzeczywiste, "rzeczywisty" czy "urojony" czas? Problem sprowadza się tylko do tego, który z nich jest wygodniejszy do opisu zjawisk. (str. 133)

Czemu Wszechświat trudzi się istnieniem ? (...) Jak dotąd, naukowcy byli najczęściej zbyt zajęci rozwijaniem teorii mówiących o tym, j a k i jest Wszechświat, by zajmować się pytanie d l a c z e g o istnieje. (...) nauka stała się zbyt techniczna i matematyczna dla filozofów i wszystkich innych ludzi poza nielicznymi specjalistami. (...) Co za upadek w porównaniu z wielką tradycją filozofii od Arystotelesa do Kanta! (str. 161)

Stephen W. Hawking "Krótka historia czasu"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hawking i osobliwości
Komentarze (1)
Bogusław Płoszajczak
10 stycznia 2012, 20:18
Oznacza to, że czasoprzestrzeń nie jest przestrzenią "metryczną" co (o ile pamiętam) suponował już Albert Einstein. Udowodnienie odpowiednich tez nie będzie jednak łatwe! Co do ustalenia "dlaczego istnieje" to wiedział będzie chyba tylko Pan Bóg.