Kościół to Ty

(fot. alexg / sxc.hu)
www.marcin1985.blogspot.pl

Pewnie Radio Maryja nie wszystkim musi się podobać. Pewnie TV Trwam jest potrzebna jakiejś części społeczeństwa. Pewnie nie przyznanie jej koncesji ma jakieś racjonalne przesłanki. Pewnie obraz Kościoła katolickiego w Polsce, przedstawiany przez media, nie jest obiektywny w całości.

"Kiedy ja byłam w twoim wieku, to inaczej się w Polsce działo. Socjalizm nie był taki zły, ludzie jacyś tacy bliżsi sobie byli. Potrafili się zorganizować i mieli jakiś wspólny cel. A dzisiaj? Zobacz, co się dzieje. Wszystkim wszystko wolno. Genitalia wieszają na krzyżu, drą pismo święte, rzucają je w ludzi i krzyczą - żryjcie to gówno. Kiedyś tak nie było." To jedne z wielu narzekań na czasy, w których żyjemy. Wiele osób śmieje się z Kościoła. Drwi z wiary i z politowaniem patrzy na pielgrzymki, drogi krzyżowe przechodzące ulicami miast, czy też wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjne, postrzegając je za sekty i przewrażliwionych katoli. Gdzie leży wina i co należałoby zmienić, żeby obraz Kościoła był inny?

Więcej luzu

DEON.PL POLECA

Dlaczego Kościół jest taki skostniały? Dlaczego ciągle upiera się przy zakazie aborcji i eutanazji? Dlaczego zupełnie nierealnie patrzy na seks? Świat poszedł do przodu i ludzie dzisiaj są bardziej świadomi. Chcą sprawdzić się przed ślubem. Nie mogą wziąć na całe życie kota w worku. A co ze zgwałconymi kobietami? Dlaczego mają cierpieć i nosić dziecko kogoś, kto wyrządził im taką krzywdę? Powinny mieć swobodny dostęp do aborcji. Co za starcami? Czemu mają się męczyć, jeśli można im skrócić tą męczarnię jednym zastrzykiem? Im będzie lżej, a i rodzina odetchnie, bo już nie będzie musiała patrzeć na cierpienie. Czemu Kościół wtrąca się do In-vitro? Przecież każde małżeństwo pragnie mieć dzieci i niech nikt im tego nie zabrania, w szczególności Kościół.

Jest pewnie jeszcze kilka innych pytań i palących spraw, które wywołują wypieki na twarzach dyskutujących ze sobą katolików i ateistów. Pewnie w każdej argumentacji jest też trochę racji. Pewnie niektórym księżom przydałoby się więcej luzu. Pewnie naprotechnologia jest znana zwolennikom in-vitro. Pewnie Radio Maryja nie wszystkim musi się podobać. Pewnie TV Trwam jest potrzebna jakiejś części społeczeństwa. Pewnie nie przyznanie jej koncesji ma jakieś racjonalne przesłanki. Pewnie obraz Kościoła katolickiego w Polsce, przedstawiany przez media, nie jest obiektywny w całości. Pewnie Kościół katolicki popełnił i popełnia wiele błędów. Pewnie jest wiele spraw, o których przeciwne sobie środowiska nie potrafią rozmawiać. Pewnie ty masz jeszcze coś innego do powiedzenia na ten temat…

Ja = Kościół

A może Kościół broni prawa do życia zamiast zakazywać eutanazji. Może traktuje każdego człowieka jako dziecko Boże i nie pozwala, aby jeden człowiek miał decydować o życiu drugiego, nienarodzonego jeszcze człowieka. Może zamiast mówić o tym, że Kościół jest przeciwny seksowi przedmałżeńskiemu, warto zauważyć, że Kościół nie chce oddzielać seksualności od miłości. Może też Radio Maryja nie jest jedynym obrazem Kościoła w Polsce. Może obraz Kościoła zależy nie tylko od księży. Może warto przytoczyć tutaj słowa Matki Teresy, która na pytanie: "Co by Matka zmieniła w Kościele?" Odpowiedziała: "Zmieniłabym ciebie i mnie".

Obraz Kościoła dzisiaj to obraz każdego katolika z osobna. Jest to obraz tego, jak dbamy o naszą duchowość. Jest to obraz tego, w jaki sposób odpowiadamy na agresję innych środowisk. Jest to obraz tego, jak potrafimy racjonalnie i nie w sposób siłowy bronić naszej wiary. Jest to obraz tego, jacy tak naprawdę jesteśmy.

Jaki będzie ten obraz w przyszłości? Taki, jaki sami wyklarujemy przez świadectwo własnego życia zgodnie z Ewangelią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół to Ty
Komentarze (2)
B
Baśka
17 lipca 2012, 13:22
Zgadzam się - zarówno katolicy, jak i niekatolicy skupiają się na tym, co jest w Kościele złe, zapominając o tym, że Kościół - przy całym aspekcie wspólnotowym - składa się z jednostek. Jeśli chcemy zmienić wizerunek, zmieniajmy siebie, zamiast wciąż narzekać. Celny artykuł, dzięki
T
tomasz
16 lipca 2012, 12:13
 DZIĘKI ZA TEN GŁOS. faktycznie, jak zmieniać to siebie. Kościół jest i mój i twój. Jest nasz. Czasem odbija się na nim nasze piętno, a czasem i my błyśniemy Jego pięknem :) senkju, spasiba,danke, merci :)