"Edukacja katolicka" - październikowy Posłaniec

"Posłaniec"
"Posłaniec"

Każdy z nas z pewnością pamięta czas szkolnych przygód. Mimo że w młodzieńczym wieku szkoła wydaje się często czymś bardzo nieprzyjemnym, to jednak po latach wraca się do okresu szkolnego z nostalgią i niekłamaną sympatią. Szkoła jest bowiem dla każdego ważną częścią życia, miejscem kształtowania osobowości i nawiązywania przyjaźni, okazją do pierwszych zaangażowań społecznych i... oczywiście szansą na zdobycie wiedzy.

Proces kształcenia i wychowania człowieka jest długotrwały i bardzo złożony. Przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, studia, specjalizacje... Rozciąga się na wiele lat, by w końcu “produkt finalny”, jakim jest wykształcony i przygotowany do życia człowiek, mógł podjąć pracę, założyć rodzinę i... pomóc kolejnym pokoleniom w ich wychowaniu i zdobywaniu wiedzy.

Ważne miejsce w szerokiej panoramie wychowawczo-kształceniowej, praktycznie na całym świecie, zajmuje edukacja katolicka. Szkoły i uniwersytety prowadzone przez Kościół lub oparte na zasadach katolickich usiane są w licznych miejscach naszego globu, ciesząc się bardzo często dobrą opinią i wysokim poziomem nauczania. Dotyczy to także wielu państw, gdzie katolicy stanowią mniejszość w społeczeństwie, a gdzie jednak tradycyjnie katolickie szkoły cieszą się niekłamanym autorytetem i uznaniem.

DEON.PL POLECA

Podejmując temat katolickiej edukacji, zastanawiamy się nad jej sensem i najważniejszymi zadaniami. Pytamy o to między innymi prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej ks. kard. Zenona Grocholewskiego. Rozważamy możliwe kierunki rozwoju kształcenia w naszym kraju, przybliżamy specyficzne systemy wychowawcze, zwłaszcza pedagogikę ignacjańską, patrzymy na miejsce katechezy w szkołach i jej atrakcyjność pośród innych szkolnych zajęć.

Październik to miesiąc różańcowy, otwierając się zatem na obecność w naszym życiu Maryi, szukamy w Niej wzorca budzącego w człowieku cnotę nadziei. W miesiącu tym wracamy także do rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża, a o tym jak wielkim był on dla Kościoła darem, pisze ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zachęcamy także, by kontemplować piękno porannej rosy, zwanej często perłami św. Urszuli. A na deser proponujemy skosztować pysznego jabłecznika z bakaliami według receptury Siostry Anastazji. Życzę więc wszystkim dobrej lektury!

O obecnej sytuacji katolickiego szkolnictwa piszą: Wojciech Żmudziński SJ (Czy to tylko marzenie?), Stanisław Sławiński (Dokąd zmierzasz, polska edukacjo?), Ewa Dybowska (Wychowywać po ignacjańsku), Renata Chrzanowska (Zabij, ale nie nudź), Magdalena Wojaczek (Wojna religijna). O idei katolickiej edukacji oraz o roli katolickich uniwersytetów w dzisiejszym świecie mówi ks. kardynał Zenon Grocholewski w wywiadzie pt. “W służbie Ewangelii”.

Dnia 16 października mijają trzydzieści dwa lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. O tej rocznicy i niezwykłym pontyfikacie opowiada ks. kardynał Stanisław Dziwisz (Dar i zadanie).

W liturgię tego miesiąca wprowadzają nas teksty słowa życia: Krzysztofa Dyrka SJ (Słudzy), Dariusza Kowalczyka SJ (Wdzięczny), Dariusza Michalskiego SJ (Wszystko jedno?), Roberta Więcka SJ (Złoty środek), Dariusza Wiśniewskiego SJ (Człowiek sukcesu).

W numerze można również znaleźć inne interesujące teksty np.: Krzysztofa Ołdakowskiego SJ (W pielgrzymce nadziei), Filipa Musiała (Pokolenie buntu), Jerzego Klechty (Duchowość Chopina).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Edukacja katolicka" - październikowy Posłaniec
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.