O komórkach macierzystych w "Imago"

Imago

Czy komórki macierzyste pozwolą odkryć cudowne lekarstwo na wszystko: na Alzheimera, na łysienie, na problemy z nauką, na cukrzycę… na starość? Czy może wszelkie badania nad nimi są z definicji nieetyczne i dlatego należy ich zakazać?

Zanim zaczniemy polemikę, warto ustalić fakty. O tym, czym są i jak się pozyskuje komórki macierzyste, napisały dla nas dwie specjalizujące się w biotechnologii autorki z Wrocławia - Agnieszka Chrobak i Katarzyna Jonek.

O możliwościach wykorzystania komórek macierzystych do celów terapeutycznych pisze w obszernym artykule prof. Mariusz Ratajczak. Przedstawia on osiągnięcia pięciu polskich zespołów, biorących udział w projekcie; wszystkie one opierają się na wykorzystaniu komórek typu VSELs (oznacza to: bardzo małe komórki macierzyste quasi-embrionalne).

DEON.PL POLECA

W dziale filozoficznym wywiad z o. Jackiem Salijem na temat ludzkiego pragnienia nieśmiertelności oraz rozmowa ze znanym amerykańskim działaczem pro-life, Wesleyem J. Smithem, na temat wyjątkowości człowieka jako stworzenia i wynikających z tego wniosków etycznych. W. J. Smith stawia przed nami konkretne problemy: czy rodzice chorego dziecka mogą się starać o leczenie go za wszelką cenę? Co zrobić, gdy osoba cierpiąca na raka jest przyczyną cierpienia dla innych osób (rodziny, służby medycznej, społeczeństwa…)? Tomasz Terlikowski przypomina, żę w imię opracowania skutecznych terapii nie wolno zabijać najbardziej bezbronnych, czyli ludzkich embrionów (one również stanowią jedno ze źródeł komórek macierzystych).

Temat lęku przed chorobą i starością popychającego ludzi do przyjmowania nieetycznie opracowanych leków jest tematem przewodnim działu psychologicznego. Polecamy szczególnie tekst Bogny Białeckiej na temat senecofobii, czyli lęku przed starością. W tym samym dziale recenzja Agnieszki Sojki przedstawia trudną sytuację dziewczynki, która urodziła się (została zaplanowana!) aby zostać dawczynią organów dla chorej siostry.

Dział prawny poświęcony jest dwóm kwestiom: orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, które zabroniło patentowania wynalazków pochodzących z badań, w których wykorzystano embriony (sprawa Brüstle vs. Greenpeace), a także miejscu godności w prawnym i społecznym postrzeganiu badań tak wątpliwych etycznie jak badania dotyczące terapii na bazie komórek macierzystych pozyskiwanych z embrionów. Autorzy przyjrzeli się bliżej rozwiązaniom prawnym przyjętym w USA (Maciej Brachowicz) oraz zasadom prawnym jakie winny być stosowane podczas tworzenia prawa dotyczącego tej kwestii (Małgorzata Gałązka).

W LIFEstylu tym razem o współczuciu, równouprawnieniu, które niebezpiecznie upodabnia się do prześladowania, oraz zaproszenie do wizyty w kinie - "Tintin" to zdecydowanie film wart polecenia!

A czy Kościół zabrania badań nad komórkami macierzystymi? Odpowiedź - być może zaskakującą - przynosi fragment przemówienia Benedykta XVI do uczestników konferencji "Somatyczne komórki macierzyste: nauka a przyszłość człowieka i kultury.“

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O komórkach macierzystych w "Imago"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.