„Być dla innych”
Czy wrażliwość pomaga w codziennym życiu i nadaje głębszy sens naszej egzystencji czy też jest uciążliwa, wpędza w skrupuły i wystawia człowieka na zranienia? To nie jedynie pytania, jakie stawiają sobie autorzy artykułów proponowanych w obecnym numerze kwartalnika.
Dla wierzącego człowieka żaden obraz nigdy nie będzie "tylko obrazem". Wystarczy prześledzić reakcje wierzących na profanację obrazów.
Z Claudią Di Giovanni - odpowiedzialną za Filmotekę Watykańską, działającą przy Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu - rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Duchowość ignacjańska odsyła zasadniczo do trzech kluczowych słów. Pierwsze z nich to wzrost, który wiąże się z magis ("więcej"). We wzroście trzeba przygotować się na długotrwały proces - to kolejne słowo kluczowe odnoszące się do duchowości ignacjańskiej. A trzecie to przemiana - transformacja.
Z Janezem Mihelčičem SJ, misjonarzem pracującym w Kirgizji, rozmawia Józef Augustyn SJ.
Jesienny numer "Życia Duchowego" (76/2013) jest poświęcony "Czystości serca".
Co zrobić, kiedy w parafii prawie nic się nie dzieje, kiedy proboszcz stracił już zapał, a do kościoła przychodzi znikomy procent parafian? Jak obudzić tego uśpionego olbrzyma, jakim jest parafia? Odpowiedzi na te pytania, będące nie od dziś bolączką polskiego Kościoła, poszukiwano na II Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji.
Łatwo sobie wyobrazić, jak trudno pogodzić się z tym, co ich spotyka. Wystarczy zamknąć oczy i próbować się poruszać. Dlatego pielgrzymka osób niewidomych jest zawsze wyjątkowa. W tym roku spotkali się oni u stóp Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie, 40 km na północ od Torunia.
Najpierw Andrzej Wajda miał pomysł na nakręcenie filmu, którego bohaterką byłaby Danuta Wałęsowa. Po latach powstał jednak film o przywódcy "Solidarności" Wałęsa.
Magdalena Guziak-Nowak / Przewodnik Katolicki
Z o. Marciano Morra OFMCap, kapucynem i świadkiem życia św. o. Pio oraz z Leandro Cascavilla - lekarzem w Domu Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo i wicedyrektorem generalnym Grup Modlitwy Ojca Pio
Kiedyś przekonywano nas, że OFE zapewnią nam dobrobyt na starość. Dziś rząd wywraca tę reformę do góry nogami. Samych zainteresowanych i wtedy, i dziś nikt o zdanie nie pyta.
60 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 roku władze komunistyczne aresztowały kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Wraz z Prymasem aresztowano jego sekretarza, skromnego i cichego biskupa pochodzącego z Wielkopolski, Antoniego Baraniaka. Było to apogeum walki władz z Kościołem katolickim. Dlaczego mimo upływu lat tak mało wiemy o okolicznościach tego dramatu, dlaczego nikt nigdy nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności?
Świątynia Opatrzności Bożej konsekwentnie pnie się w górę. Dzięki hojności wiernych w tym roku udało się ukończyć jej imponującą kopułę. Rozpoczęły się też prace przy elewacji. Tworzone jest też Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prężnie działa utworzona tu parafia. Wszyscy mają nadzieję, że to wielkie dzieło uda się ukończyć na przyjazd papieża Franciszka do Polski w 2016 roku.
Tańsze przedszkola; wyrównywanie szans edukacyjnych - wszystko to pięknie brzmi. Tylko że w praktyce odbija się to na jakości. I po co komu taka równość?
Owszem, i bez nich proboszcz poradzi sobie w prowadzeniu parafii. Warto jednak mieć wsparcie w świeckich. W końcu wszyscy stanowimy jedną wspólnotę i mamy jeden duszpasterski cel - niebo.
Kolejne ofiary terroru komunistycznego zostały zidentyfikowane po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Swoje groby będą wreszcie mieli bohaterscy dowódcy oddziałów AK i WiN: mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" i mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
Gender jest ładniej opakowane. I podobnie jak klasyczny marksizm, posługuje się bardzo szczytnymi hasłami.
Z 35,6 mld zł planowanego w tegorocznym budżecie długu zrobi się za chwilę 51 mln. To niemożliwe? Szast-prast i wszelkie przeszkody prawne znikają.
Buzie opalone, wypoczęte i zupełnie nowe - oto co zobaczyłam na pierwszej lekcji we wrześniu.
Parlamentarzyści nie mieli ochoty zająć się należycie ofiarami Rzezi Wołyńskiej, bowiem ich głowy zaprzątały sprawy dla nich ważniejsze.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}