Czy czas ucieka, czy raczej nam sprzyja? Czy da się nim zarządzać? Jak się uwolnić od presji pośpiechu? Odpowiedzi na te pytania można poszukać w grudniowym numerze miesięcznika "W drodze". Warto, zwłaszcza że przedświąteczne zabieganie skłania do zastanowienia: dokąd tak pędzę?
Komu potrzebny jest program duszpasterski? Mówiąc najkrócej: i księżom, i wiernym świeckim. Dlaczego? Bo ma on być pomocą w uświadomieniu sobie, że Bóg i wieczność istnieją, a więc chodzi o życie wiarą na co dzień.
Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN twierdzi, że w Polsce tzw. klauzula sumienia jest nadużywana i służy do narzucania pacjentom przekonań moralnych lekarzy, którzy coraz częściej odmawiają wykonywania zabiegów aborcji z przyczyn światopoglądowych. Niestety, opinia Komitetu w tej sprawie to idealny przykład łamania wolności sumienia.
Szczyt klimatyczny kosztował polskich podatników ponad 100 milionów złotych. Konferencja nie przyniosła nic poza ogólnikami, ale ściągnęła na nasz kraj gromy w zachodnich mediach.
Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny "Betania" we Mstowie pod Częstochową już ponad 30 lat pomaga wyjść z nałogu ludziom uzależnionym od narkotyków. Wielu podopiecznych ośrodka rozpoczęło tu nowe życie: zerwało ze światem narkotyków, założyło rodziny, ukończyło szkołę, znalazło pracę.
Encyklika o wierze papieża Franciszka, pomimo że skierowana jest do ludzi wierzących, mówi także o tych, którzy często deklarują swoją niewiarę lub poszukują Boga: "Ze względu na to, że wiara jest podobna do drogi, dotyczy ona również życia ludzi, którzy chociaż nie wierzą, pragną wierzyć i nie przestają szukać" ("Lumen fidei", 35).
Bluźnierstwo, transgresja - koniecznie z udziałem symboli religijnych - jest jedyną szansą na to, by ktokolwiek zwrócił uwagę na współczesną sztukę. I to jest właśnie miara jej upadku.
Rezygnacja papieża, szybkie konklawe, wybór kolejnego Ojca Świętego nie-Włocha, papież Franciszek, który chce "Kościoła ubogiego dla ubogich", spotkania dwóch papieży i encyklika "na cztery ręce…". Gdyby listę wydarzeń kończącego się właśnie Roku Wiary układał zawodowy scenarzysta, zapewne żadne z wyżej wymienionych nie znalazłoby się na niej, brzmią bowiem tak nieprawdopodobnie.
O biologicznym i duchowym ojcostwie opowiada o. Tomasz Jędruch SP, rektor Seminarium Zakonu Pijarów w Krakowie.
"Kościół - to nie Kościół pedofilów". Tym zdaniem biskup Grzegorz Ryś celnie podsumował wywiad z Moniką Olejnik, w którym dziennikarka przepytywała go o pedofilię w Kościele. Zdanie to jest bardzo trafne, gdyż ostatnimi czasy opinię publiczną w Polsce zasypuje się informacjami o aferach pedofilskich z udziałem duchownych katolickich. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że dla niektórych mediów tydzień bez informacji o kolejnym księdzu pedofilu to czas stracony.
Powinniśmy się starać wybrać takie medium, w którym informacja jest wyraźnie oddzielona od komentarza. Bo faktycznie te dwie rzeczywistości są dziś mieszane w sposób bardzo niebezpieczny. W wielu gazetach coraz trudniej znaleźć czystą informację, a jest gros tekstów, które mówią o tym, co o danej sprawie mamy myśleć.
Ile waży słowo? W jakim stopniu wpływa na nasze życie? Nad odpowiedzią na te pytania zastanawiają się autorzy najnowszego wydania "Głosu Ojca Pio" [84/6/2013].
Zarówno przed konklawe w 2005 r., jak i przed tegorocznym niektóre kręgi argentyńskie rozprowadzały wśród kardynałów dossier przeciwko arcybiskupowi Buenos Aires. Media bardzo je nagłośniły, gdy kard. Bergoglio został wybrany na Biskupa Rzymu.
Opolszczyzna znajduje się na szarym końcu statystyk demograficznych w Polsce i w Europie: rodzi się tu najmniej dzieci, największy jest odsetek ludzi starszych i najwięcej osób wyemigrowało. Do 2035 r. z mapy regionu zniknie ok. 120 tys. osób, to tak, jakby zniknęło całe Opole.
Myślący człowiek nie postanawia w jednym momencie, że zdradzi współmałżonka. Odejście od wierności jest procesem, podobnie jak procesem jest budowanie wierności w stosunku do swojego współmałżonka.
Jest dla mnie jasne, że seksualność to jeden z najważniejszych motorów sterujących społeczeństwem. Można ją porównać do systemu operacyjnego w komputerze. To jest przyczyna, dla której każda cywilizacja powinna mocno strzec praw moralności, a nasze społeczeństwo postępuje teraz odwrotnie. Z Gabriele Kuby rozmawia ks. Janusz Stańczuk.
Oczywiście, że możesz spróbować, jak smakuje seks przedmałżeński. Ale pamiętaj: już nigdy nie będziesz wiedział, jak smakuje zachowanie czystości dla tej jedynej osoby, tobie przeznaczonej. W życiu nie da się mieć wszystkiego.
Sejm głosami koalicyjnej większości odrzucił wniosek w sprawie referendum dotyczącego obniżenia wieku szkolnego podpisany przez blisko milion (!!!) obywateli. Już samo to zdanie wystarczy za cały komentarz. To naprawdę niedobra wiadomość dla polskiej demokracji.
"Idź na katechezę, spieraj się, ale nie rezygnuj. Katecheza jest twoim obowiązkiem wynikającym z wiary!" - mówię każdemu z tych, którzy chcą odejść z lekcji religii.
W tym roku z okazji Święta Niepodległości odbyło się w stolicy aż jedenaście marszów i pochodów. Wszyscy chcą manifestować swoje przywiązanie do wartości narodowych, choć nie zawsze odbywa się to bez problemów.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}