W kwietniowym "Wzrastaniu": o świętowaniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego, o prawdziwym obliczu współczesnej masonerii, misjach w Kazachstanie, czym jest sakrament bierzmowania, czy Biblia usprawiedliwia pijaństwo, ksiądz Dziewiecki odpowiada na pytania Czytelników, chrześcijańska lista przebojów, powtórka z angielskiego, krzyżówka z nagrodami, łamigłówki…
Niedziela Palmowa to w liturgii dzień pełen kontrastów, nasycony wieloma treściami najwyższej wagi. Może dlatego zbiegło się tu tyle istotnych wątków, by w tej niedzieli zawrzeć jakby w pigułce przesłanie całego Wielkiego Tygodnia, a w zasadzie całej historii zbawienia.
Meksykanie nie zawiedli. Mieszkańcy tego ustawowo laickiego kraju Ameryki Łacińskiej przyjęli Benedykta XVI z wielkim entuzjazmem i otwartością, mimo licznych trudności i problemów, z którymi od lat boryka się to państwo.
Czy w Polsce prowadzona jest dzisiaj antykościelna kampania? Daleki jestem od tak stanowczych stwierdzeń - wystarczy porównać ton wypowiedzi rodzimych przeciwników Kościoła, najbardziej zapalczywych ateistów i wojujących feministek, z tyradami ich włoskich czy hiszpańskich towarzyszy.
Czy komórki macierzyste pozwolą odkryć cudowne lekarstwo na wszystko: na Alzheimera, na łysienie, na problemy z nauką, na cukrzycę… na starość? Czy może wszelkie badania nad nimi są z definicji nieetyczne i dlatego należy ich zakazać?
Wiosenny numer kwartalnika "Życie Duchowe" poświęcony jest Eucharystii.
Własnoręczny tatuaż twarzy Chrystusa na lewej piersi przypomina mu, dzięki komu w porę poskładał swoje życie. Życie pełne zła i cierpienia.
br. Tadeusz Ruciński
Czy domowe tradycje świąteczne dotyczą tylko jadła, czyli ciała? A może są takie, co mogą dać pożytek duszom domowników dużych i małych? I czy więcej radości, ale i przeżyć, nie przyniesie wspólne ich celebrowanie, sporządzanie, malowanie, strojenie, obchodzenie?
Beata Rybak / "Sygnały Troski"
Nie gdzie indziej jak w rodzinie, podstawowej i pierwszej wspólnocie osób, w której ma miejsce najpełniejsza wymiana darów, uczymy się postaw otwartości wobec innych, ofiarności, gotowości do niesienia pomocy i współpracy. Jednym słowem: uczymy się żyć w relacji z innymi ludźmi.
Tuż po zakończeniu 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca br., metropolita częstochowski abp Wacław Depo przedstawił na falach Radia Fiat i Radia Jasna Góra trudne zagadnienia, które ostatnio pojawiły się w relacjach Państwo - Kościół. Rozmowę przeprowadzono 15 marca 2012 r. w studiu radiowym "Niedzieli"
Przyjazd papieża Benedykta XVI na Kubę będzie impulsem wiary dla tamtejszego Kościoła, bo jest w dobrym czasie - mówi ks. Dariusz Iżykowski, salezjanin, który sześć lat pracował na Kubie jako misjonarz
Czy ktoś podejrzewałby, że trochę włóczki oraz szydełko i druty mogą stać się orężem w walce o Życie? Czy ktoś domyśliłby się, że malowanie z mamą, spacer z tatą i uśmiech do sąsiada może sprawić, że Życie staje się piękne? Czy są tacy, którzy wierzą, że walczyć o Życie mogą nawet pięcioletnie dzieci? Czy ktoś wpadłby na to, że działania pro-life można podejmować nie tylko raz do roku czy raz na miesiąc, ale także raz w tygodniu czy nawet codziennie?
Donald Tusk wyruszył na wojnę z ludźmi wierzącymi. I tylko ślepiec może tego nie dostrzegać. Kolejne decyzje jednoznacznie pokazują, że czas ochronny dla chrześcijaństwa już się skończył i że premier uznał, iż znalazł sposób, by zniszczyć autorytet Kościoła.
Kolejne nasze spotkanie ze św. Gianną pozwoli nam przywołać na pamięć jej rodzinę. Najpierw tę, w której wyrosła, a następnie tę, którą tworzyła wraz z ukochanym Piotrem.
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu już lat jest okazją do uczczenia świętości życia. Wybór tego dnia jest do tego stopnia logiczny, że byłoby trudno znaleźć w Biblii wydarzenie lepiej odpowiadające tej tajemnicy.
Wasze dzieci mają tylko was. Jedynie wychowanie może zmienić świat.
Bruno Ferrero
W całokształcie środowiska wychowawczego rodzina oddziałuje na dziecko najdłużej, niekiedy nawet przez całe jego życie. Wpływ rodziców (zwłaszcza matki) jest najsilniejszy we wczesnych stadiach rozwoju. Więź emocjonalna matki z dzieckiem tylko w pewnym stopniu opiera się na czynnikach biologicznych. Z
Godność człowieka i jej chrześcijańskie korzenie muszą w przyszłości znajdować przełożenie na konkret życia. "Godność ludzka" (dignitas humana, human dignity) - argumentacja posługująca się zasadą godności ludzkiej sięga czasów starożytnych, wyraża je sformułowanie stoików: homo homini res sacra (człowiek dla człowieka rzeczą świętą).
Dbamy o zbawienie własnej duszy, modlimy się za dusze zmarłych i dusze w czyśćcu cierpiące i "przy okazji" zapominamy, że to, co wyróżnia chrześcijaństwo, to zupełnie nowe spojrzenie na ciało.
Od lat próbuję zrozumieć duchowe znaczenie Eucharystii dla życia rodzinnego. Myślę, że może się ono przejawiać w nieskończenie wielu odsłonach, gdyż Bóg swoją łaską dostosowuje się do człowieka, jego wrażliwości, przeżyć i osobowości. Na podstawie własnych doświadczeń wspomnę o pięciu aspektach roli Eucharystii w życiu małżeńskim i rodzinnym.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}